كدام تكنولوژی ها به شهرهای هوشمند وابسته اند؟

كدام تكنولوژی ها به شهرهای هوشمند وابسته اند؟ كارا پیام: اخیرا گزارش هایی درباره تكنولوژی های وابسته به شهرهای هوشمند انتشار یافته كه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به توسعه شهرهای هوشمند در جهان بستگی دارند.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت smartcities.ieee، اینترنت اشیاء و شهرهای هوشمند دو واژه بهم وابسته ای است كه این روزها زیاد به گوش می خورد چراكه امروزه شركت های فعال در زمینه علم و تكنولوژی با همكاری اپراتورهای مخابراتی می خواهند، رویای شهر هوشمندی را كه تمامی اشیاء و وسایل آن به اینترنت مجهزند و كارها با سرعت بسیاری قابل انجام خواهد بود، محقق كنند.

غول های تكنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوكیا، هواوی، ورایزن و سیسكو مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده و رقابت تنگاتنگی را با یكدیگر شروع كرده اند، به گونه ای كه موسسه IDC برآورد كرده است این پیشگامان تا سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار در زمینه ساخت شهرهای هوشمند در جهان هزینه خواهند كرد.

حالا ممكن است این سوال در ذهن خیلی از مردم و كارشناسان پیش بیاید كه چه تكنولوژی و فناوری هایی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به توسعه و گسترش زیرساخت های شهرهای هوشمند وابسته هستند. در زیر به اسامی بعضی از مهم ترین این فناوری های وابسته به شهرهای هوشمند اشاره می كنیم:

۱. نورپردازی هوشمند۲. كنترل و مدیریت هوشمند ساختمان ها۳. پنل های خورشیدی هوشمند۴. فناوری پیل های سوختی۵. فناوری اتصال NFC برای دستگاه های الكترونیكی۶. فناوری شارژ بی سیم برای خودروهای برقی و الكتریكی۷. فناوری تشخیص چهره و احراز هویت۸. سنسورهای حمل و نقل هوشمند۹. توربین های انرژی بادی۱۰. ساختمان های هوشمند۱۱. سیستم جمع آوری و نابودی هوشمند زباله های شهریبه طور خلاصه باید اظهار داشت كه فراهم آوردن یك محیط زندگی كه تمامی وسایل و دستگاه های آن توسط اینترنت به هم متصل است، از مهم ترین وظایف و نتایج شهرهای هوشمند است كه نیازمند زیرساخت های لازم، تصمیم گیری و اقدامات قدرتمند و هوشمندانه ای است تا بتوانیم با بكارگیری استراتژی های موردنیاز، به توسعه شهرهای هوشمند كمك به سزایی نماییم.

موسسه Smart Cities Index اخیرا در جدیدترین گزارش خود به بررسی فهرست شهرهای هوشمند در جهان و شاخص هایی كه برای انتخاب این شهرها در نظر گرفته شده، پرداخته است كه از این شاخص ها می توان به ساختمان هوشمند، جمع آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و كارهای اداری، دسترسی كامل، راحت و همگانی به اینترنت ۴G LTE، فراوانی دسترسی به هات اسپات اینترنت وای فای، استفاده همه گیر از گوشیهای هوشمند و دستگاه های الكترونیكی، استانداردهای زندگی، چگونگی توسعه فرآیند هوشمند شدن شهرها، سرویس به اشتراك گذاری خودرو و تاكسی آنلاین، هوشمند كردن سیستم ترافیك، برنامه ریزی شهری، آموزش، مشاركت شهروندان، اكوسیستم اقتصادی، پاركینگ هوشمند، انرژی پاك، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الكتریكی، سرعت بالای اینترنت و حمل و نقل عمومی هوشمند اشاره نمود.
1396/12/25
18:15:06
5.0 / 5
5098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان