این خانه ها سر چه كسانی خراب می شود!؟

این خانه ها سر چه كسانی خراب می شود!؟ كارا پیام: مدیركل اداره استاندارد تهران در حالی از تشكیل پرونده برای تولیدكنندگان مصالح ساختمانی غیراستاندارد اطلاع داده كه این پرسش مطرح است كه خانه های تولید شده با این مصالح و دیگر مصالح ساختمانی غیراستاندارد سر چه كسانی خراب می گردد.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، امروز مدیركل اداره استاندارد تهران از اعلام جرم ضد ۶۵ واحد تولیدی متخلف و فاقد پروانه استاندارد در صنعت ساختمان اطلاع داده است.
به گفته محمودرضا طاهری، "با توجه به سیاست های اتخاذ شده در جهت نظارت جدی بر واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی و هم مراكز عرضه آن، در سال قبل پروانه كاربرد علامت استاندارد حدود ۹۰ فرآورده ساختمانی به علت عدم احراز شرایط استاندارد، ابطال و تعلیق شد".
وی با تاكید بر اعلام جرم ضد ۶۵ واحد تولیدی متخلف و فاقد پروانه استاندارد در صنعت ساختمان در مراجع قضایی، اطلاع داده كه "بازرسان استاندارد در جریان بازرسی های خود ۲۰ هزار تن شن و ماسه، ۵۰ هزار عدد بلوك سیمانی سبك، ۲۵۰۰ متر تیرچه با پاشنه بتنی، ۳۲۰ تن سیمان، ۴۳۰۰ عدد بلوك سقفی پلی استایرن، حدود هزار متر مربع شیشه ساختمانی، ۲۷ بچینگ تولید بتن را توقیف و خط تولید شش واحد تولیدی شن و ماسه را پلمب كردند".
اگرچه اقدام سازمان ملی استاندارد در توقیف مصالح ساختمانی غیراستاندارد در نوع خود مثبت است اما عرضه چنین آمارهایی از تولید تعداد قابل توجهی مصالح ساختمانی غیراستاندارد این ابهام و پرسش را بوجود می آورد كه در حوزه حساسی همچون مصالح ساختمانی كه با جان شهروندان سروكار دارد چرا اجازه تولید و عرضه مصالح ساختمانی غیراستاندارد داده می گردد.
این وضعیت در حالی است كه برخی وزارتخانه ها و سازمان های مسوول همچون وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان كه باید دست در دست هم به ارتقای ایمنی ساختمان ها نظارت و اهتمام داشه باشند درگیر حاشیه های دیگری در روابط دوجانبه هستند.
ارز مسافرتی قابل خروج نصف شد

در تازه ترین تغییرات اعمال شده در ضوابط ورود و خروج ارز مسافری، مجموع خروج ارز همراه مسافر تا سقف ۵۰۰۰ یورو تعیین شد. این رقم نسبت به ۱۰ هزار یوروی قابل خروج قبلی نصف شده است.

سال گذشته بود كه با اصلاح دستورالعمل اجرایی "ضوابط ناظر بر ارز، اسناد بانكی و اوراق بهادار بی نام همراه مسافر"، مبلغ قابل حمل برای خروج از كشور تعریف شد به صورتی كه در جهت اجرای قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اعلام گردید كه سقف خروجی و ورودی ارز ۱۰ هزار یورو و یا معادل آن به سایر ارزها است و بیش از این مبلغ ممنوع بوده و پولشویی به حساب می آید.

اما در تازه ترین بازنگری كه در روابط ورود و خروج ارز مسافری انجام شده، مبلغ قابل حمل تا ۵۰ درصد كاهش یافته است و بر این اساس خروج ارز، اسناد بانكی و اوراق بهادار بی نام همراه مسافر مجموعا تا سقف ۵۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای هوایی و تا سقف مبلغ ۲۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای زمینی، ریلی و دریایی مجاز است.

دلیل گرانی مرغ كشف شد

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی اعلام نمود كه به علت افزایش قیمت خوراك مرغ، قیمت تمام شده گوشت مرغ بالا رفته و شاهد افزایش قیمت این محصول در بازار هستیم اما این به علت گرانی قیمت گوشت مرغ نیست بلكه هزینه تولید افزایش یافته كه باید مشكل آن بررسی و حل شود.

بازار گوشت مرغ طی ماه های گذشته با نوسانات متعددی روبرو شده و شاهد افزایش نسبی قیمت این محصول در بازار هستیم چون كه قیمت هر كیلوگرم گوشت مرغ به بیش از ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان رسیده است.

در این شرایط به قول مهدی یوسف خانی - رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی- قیمت گوشت مرغ كشتار شده تهران كیلویی ۸۱۵۰ بوده و هر كیلوگرم مرغ كشتار شده شهرستان در پایتخت هم ۷۶۵۰ تومان فروخته می گردد كه با عنایت به وضعیت كنونی و كاهش پیدا نكردن نهاده های تولیدی كه به علت افزایش نرخ ارز گران شده بودند، می توان گفت گوشت مرغ در بازار گران نیست و قیمت آن برای تولیدكنندگان گران تمام می گردد.

لوازم تزئینی ها خوب می فروشند

بازار لوازم تزئینی كه همواره مشتریان خاص خویش را دارد طیف قیمتی بسیار گسترده و سلیقه ای دارد و گاها بعضی از اجناس با قیمت های نجومی و میلیونی فروخته می شوند و جالب است كه به قول فروشندگان، این بازار كه به تازگی هم افزایش قیمت داشته راكد نیست و تقاضایش تغییری نكرده است.
جالب است كه نوسانات بازار ارز روی قیمت لوازم تزئینی هم اثرگذار بوده است و به قول فروشندگان، قیمت ها در یكی - دو ماه اخیر دچار تغییراتی شده است و بخش عمده ای از اجناس لوازم تزئینی حداقل هشت درصد گران شده اند.
به گفته كارشناسان، عمده وسایل تزئینی از نفت تهیه می شوند و هزینه تمام شده آنها از قیمت نفت تبعیت می كند كه روند افزایشی داشته است اما فروشندگان می گویند با وجود بالا رفتن قیمت ها، میزان فروش آنها نسبتا مناسب می باشد و بازارشان ركود چندانی ندارد.
خبر خوش برقی، خاموشی كاهش می یابد

مدیرعامل شركت توزیع برق تهران اظهار كرده كه "مدت زمان خاموشی به ازای هر مشترك در انتها سال ۱۳۹۵ حدود ۲۵۰ دقیقه در سال بود كه با برنامه های انجام شده در انتها سال ۱۳۹۶ این عدد به ۱۶۰ دقیقه رسید و مقرر است در انتها سال ۱۳۹۷ به ۱۳۰ دقیقه در سال برسد".

به گفته حسین صبوری، "خاموشی های سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۲۰ درصد كاهش یافته و میزان رضایت مندی مردم در انتها سال ۱۳۹۶ معادل ۸۸ درصد بوده است".
وی تاكید كرده كه "وقتی فصل تابستان می رسد، ساعات اوج مصرف برق از ساعت ۱۲ تا ۱۶ و از ۱۹ تا ۲۳ است. اگر بتوان حداقل ۱۰ درصد در این بازه زمانی مدیریت مصرف صورت گیرد و بارهای حساس و تجهیزات پرمصرف را در این بازه استفاده نكنیم، بدون هیچ مشكلی از تابستان عبور خواهیم كرد".
تنظیم بازار كالاهای اساسی به مناسب ماه مبارك رمضان
مدیركل دفتر تنظیم بازار وزارت كشاورزی از آغاز طرح ضیافت ماه رمضان اطلاع داده و خاطرنشان كرده كه "۱۱۴ هزار تن از شش محصول استراتژیك و اساسی شامل برنج، شكر، روغن نباتی، گوشت مرغ، گوشت قرمز و تخم مرغ برای طرح ضیافت در نظر گرفته شده است".
هر ساله وزارت جهاد كشاورزی و ستاد تنظیم بازار در آستانه ماه مبارك رمضان طرح ضیافت را برای كنترل قیمت ها در نظر گرفته و بعضی از محصولات اساسی پرمصرف در سبد مردم را كه در این ماه با افزایش تقاضای مضاعفی روبرو می شود، به صورت مستمر در استان های مختلف عرضه می كند.
در این راستا مسعود بصیری - مدیركل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد كشاورزی- اعلام نموده كه "بر اساس مصوبات موجود در این طرح ۳۰ هزار تن برنج، ۴۰ هزار تن شكر، ۲۰ هزار تن روغن نباتی، ۲۰ هزار تن گوشت مرغ منجمد، ۲۰۰۰ تن گوشت قرمز منجمد و ۲۰۰۰ تن تخم مرغ در استان ها عرضه می شود".
برای آگاهی از قیمت عرضه این كالاها بر روی این لینك كلیك كنید.
ارتقای شغلی اتباع بیگانه در ایران
آن طور كه عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار اطلاع داده در سال های اخیر برخی اتباع بیگانه وارد مشاغلی همچون باغداری و پرورش مرغ و طیور شده اند.
علی اصلانی اظهار كرده كه "زمانی اتباع بیگانه در مشاغلی كه نیروی كار ایرانی در آنها مایل به كار نیست حضور پیدا می كردند ولی امروز با هزینه بسیار نازل به آنها مجوز می دهیم تا از كار ساختمانی و مقنی گری فراتر رفته و به باغداری و مرغداری و پرورش ماهی و شترمرغ روی بیاورند".
وی از این مورد انتقاد و گفته كه "طبیعی است كه اتباع بیگانه در كشورهای خارجی تحت نظارت هستند و مالیات خویش را می پردازند در كشورهای دیگر مهاجران نمی توانند مادام العمر بمانند ولی قوانین ما به قدری سهل و آسان است كه اتباع بیگانه به راحتی وارد كشور می شوند، تشكیل خانواده می دهند و بعد فرصتهای شغلی جوانان ما را اشغال و پول خالص ایران را وارد كشورشان می كنند بنابراین برای جلوگیری از ازدیاد مهاجرین در كشور باید ساماندهی اتباع خارجی با جدیت و نظارت شدیدتر دنبال شود".
لوازم پزشكی گران می شود؟
رئیس اتحادیه صادركنندگان تجهیزات پزشكی اظهار كرده كه "به دلیل افزایش هزینه های تولید، احیانا شاهد افزایش بیش از ۱۰ درصدی قیمت در بازار تجهیزات پزشكی خواهیم بود".
عبدالرضا یعقوب زاده در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت قیمت تجهیزات پزشكی در سال جاری، اظهار كرده است: افزایش قیمت ارز، افزایش حقوق و دستمزد و و افزایش قیمت ماشین آلات و قطعات همچون دلایلی هستند كه باعث افزایش قیمت تولید در حوزه تجهیزات پزشكی خواهند شد و بر همین مبنا در سال ۱۳۹۷ احیانا شاهد افزایش بیش از ۱۰ درصدی در بازار تجهیزات پزشكی خواهیم بود.
وی با انتقاد از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردكنندگان، اظهار كرده كه "تخصیص ارز ارزان قیمت به واردكنندگان برخلاف مسیر تولید است و به صورت حتم چنین اقدامی همانند پرداخت یارانه به واردكنندگان است و نباید چنین اقدامی صورت گیرد".
راهكاری جدید برای ترك معتادان یوتیوب
كاربران اندرویدی یوتیوب از این پس قادر خواهند بود تنظیمات این شبكه اجتماعی را به صورت خودكار بر روی یادآوری فراغت از تماشای بی وقفه ویدیو تنظیم كنند.
گوگل به عنوان شركت توسعه دهنده نرم افزار و اپلیكیشن كاربردی یوتیوب، اخیرا در جریان رویداد Google I/O ۲۰۱۸ اعلام نموده كه به منظور افزایش سلامت و بهبود كیفیت زندگی كاربران در عصر دیجیتال، قابلیت «سلامت دیجیتال» یا Digital Wellbeing را به جدیدترین نسخه از سیستم عامل خود یعنی اندروید P اضافه كرده است. این خصوصیت به كاربران دستگاه های الكترونیكی همچون گوشیهای هوشمند این امكان را می دهد تا از اعتیاد و استفاده بیش از اندازه از موبایل و تبلت جلوگیری نمایند.
حالا یوتیوب هم قابلیت جدیدی را به خود افزوده است تا كاربران این شبكه اجتماعی بتوانند تنظیمات آن را به گونه ای تنظیم كنند كه پس از تماشای ویدیو و گذشت مدت زمان خاصی، هراز گاهی پیغامی در خصوص اخطار استفاده بیش از حد كاربران از گوشی و امكان صدمه دیدن چشم، گردن و دست هایشان بر روی صفحه نمایش یوتیوب ظاهر و پدیدار می گردد و آنها را وادار می كند تا گوشی خویش را برای چند دقیقه كنار گذاشته و به فعالیت فیزیكی بپردازند.
بازار سهام به رشد خود ادامه می دهد
با كاهش ابهامات نسبت به آینده اقتصاد، سرمایه گذاران به صورت مقطعی فرصت های سرمایه گذاری را بهتر آنالیز می كنند و این مورد تصمیم گیری را برای سرمایه گذاران بورسی راحت تر كرده است.
بعد از تصمیم ترامپ در مورد برجام راه برای سرمایه گذاران روشن تر شده و فضای ابهام به صورت مقطعی كمرنگ شده است، البته این مورد الزاما كمك به شكست ركود بازار سهام نمی كند چون كه تمام بازارها از كاهشِ ابهامات اقتصادی بهره مند می شوند و امكان دارد سرمایه گذاران تصمیم بگیرند كه سرمایه های خویش را در معرض ریسك های بازار سهام قرار ندهند.
امروز بار دیگر شاخص كل بورس توانست از كانال ۹۴ واحدی عبور كند. چند روز است كه قیمت ها در بورس تهران به خصوص در سهم های شاخص ساز به آرامی رو به افزایش است و به تبع آن شاخص كل هم به آرامی رشد همراه با احتیاطی را شاهد است.1397/02/24
14:03:09
5.0 / 5
4613
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان