راهكاری برای جلوگیری از جاسوسی اسپیكرهای هوشمند

راهكاری برای جلوگیری از جاسوسی اسپیكرهای هوشمند كارا پیام: كارشناسان امنیت سایبری به كاربران اسپیكرهای هوشمند سفارش كردند كه تاریخچه مكالمات ضبط شده در این گجت ها را زود به زود پاك كنند.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت phonearena، این روزها كه بحث بر سر صدمه پذیری، حفره های امنیتی و امكان جاسوسی در محصولات مختلف حوزه تكنولوژی بالا گرفته است، محققان در تلاشند تا با كشف این ضعف های امنیتی، كاربران و شركت های تولیدكننده این محصولات را آگاه و آگاه سازند تا علاوه بر اینكه حواس خویش را در این باره بیشتر جمع می كنند، به مرتفع ساختن این مسائل امنیتی هم بپردازند.

همین چند روز پیش بود كه گزارش هایی مبنی جاسوسی اسپیكرهای هوشمند آمازون در خصوص دستیار صوتی هوشمند الكسا منتشر گردید. طبق این خبر اسپیكر هوشمند و دستیار صوتی الكسای آمازون، مكالمات شخصی و دیالوگ های رد و بدل شده میان یك زن و شوهر آمریكایی را كه بر سر تعویض و خرید پاركت های چوبی منزل خود بحث و گفت وگو می كردند، ضبط كرده و به یكی از دوستانشان كه در فهرست مخاطبان الكسا بوده، فرستاده بود.

انتشار این خبر جنجال های بسیاری را در فضای مجازی به پا كرد و باعث شد خیلی از كاربران بخاطر احتمال جاسوسی این گجت های هوشمند، آن ها را خاموش كرده و كنار بگذارند.

با این حال، به نظر می رسد كه بعد از این اتفاق، اعتماد مردم و كاربران به اسپیكرهای هوشمند اندكی رو به افول برود و میزان فروش این گجت های جدید و جذاب را تحت تاثیر قرار دهد. چراكه خیلی از تحلیلگران برآورد كرده و براین باور بودند كه اسپیكرهای هوشمند سریعتر از ابزارهای واقعیت مجازی و افزوده به رشد خود ادامه داده و در سال ۲۰۱۸ سهم بسیار بیشتری از بازار ابزارهای هوشمند و دیجیتال را از آنِ خود خواهند كرد.

حالا كارشناسان و متخصصان امنیت سایبری به كاربران اسپیكرهای هوشمند اخطار داده و سفارش كرده اند كه به تنظیمات دستگاه های خود بروند و تاریخچه (history) مكالمات ضبط شده آن را زود به زود پاك كنند چراكه ممكن است این اسپیكر با یك دستور صوتی فعال شده و با ارسال مكالمات شخصی رد و بدل شده میان كاربران و دوستان و خانواده شان، باری دیگر دردسر بیافریند.

این كارشناسان همینطور می گویند كاربران باید به منظور حذف مكالمات ضبط شده، به تنظیمات دستگاه مراجعه نموده و روی بخش تاریخچه كلیك كنند تا بتوانند لیست مكالمات و پیام های ذخیره شده را حذف كنند. به عقیده آن ها، این كار می تواند تا حد زیادی از احتمال جاسوسی اسپیكرهای هوشمند در محل كار و خانه بكاهد.

اسپیكرهای هوشمند به كاربران این امكان را می دهند تا در صورت داشتن مشغله، وسائل خانگی خویش را با دستورهای صوتی كنترل كنند؛ به عنوان مثال، از وضعیت آب و هوا و جدیدترین اخبار آگاه شده، تایمر و زنگ اخطار برای خود تنظیم كنند، با دوستان و خانواده خود تماس برقرار كنند.
1397/03/08
23:46:23
5.0 / 5
5407
تگهای خبر: كاربر , هوشمند , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان