انتشار لیست ارزبگیران به ضرر چه كسانی است؟

انتشار لیست ارزبگیران به ضرر چه كسانی است؟ كارا پیام: بعد از انتشار لیست واردكنندگان با ارز دولتی و زمانی كه مشخص شد برخی با دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، كالاها را با ارز آزاد فروخته اند، مسیر شفاف سازی و رسوایی سودجویان تا اندازه ای هموار شد؛ با این وجود ظاهرا برخی معتقدند این اقدام وزیر ارتباطات خوب نبوده كه بخواهند دنباله روی این راه باشند.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، داستان انتشار لیست واردكنندگان با ارز دولتی از جایی آغاز شد كه تعدادی از كسبه و فروشندگان موبایل و تبلت در تهران، نسبت به نوسانات نرخ ارز اعتراض كردند و در همین راستا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - هم در حالیكه پیش از این هم سوءاستفاده و سودجویی از وضعیت بازار را علت گرانی گوشی ها اعلام نموده بود، ‏لیست شركت هایی كه به آن ها ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشی تلفن همراه تخصیص یافته است را منتشر نمود.

با انتشار این لیست، مشخص شد خیلی از شركت هایی كه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دریافت كرده اند، نه تنها هنوز تمامی ارز اختصاص یافته را هزینه ی واردات نكرده اند، بلكه با انتشار اسامی بعضی از شركت ها حتی علت گرانی گوشیها هم معلوم شد؛ اینكه بعضی از تامین كنندگان و یا واردكنندگان در عین دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، نوسانات ارز را بهانه كرده و با افزایش نرخ آزاد ارز، قیمت كالاها را افزایش داده و گاها با دلار ۷۰۰۰ تومانی محاسبه كرده و فروخته اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حتی اسم یكی از شركت هایی را كه گوشیهای آیفون را دو میلیون تومان گران تر از معمول فروخته بود، اعلام نمود. این اقدام وزیر ارتباطات كه به شكلی روشن گری و شفاف سازی به شمار می آمد، مورد توجه سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولیدكنندگان و ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز هم قرار گرفت. در همین راستا، محمود نوابی -رییس سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان- اظهار داشت: طبق دستور رییس جمهوری لیست كالاهایی كه با دلار ۴۲۰۰ تومان وارد شده اند، به محض اعلام بانك مركزی در سامانه ۱۲۴ (www.124.ir) سازمان حمایت قرار می گیرد تا مردم این لیست را مشاهده و درصورت مغایرت و گرانی، موارد را به سازمان اعلام كنند.

اما در حالیكه این اقدام شفاف سازی مورد حمایت مردم قرار گرفته بود، روز گذشته محمد شریعتمداری - وزیر صنعت، معدن و تجارت - ضمن مخالفت با این اقدام وزیر ارتباطات، اظهار نمود: بانك مركزی اسامی افرادی كه ارز ۴۲۰۰ تومانی را به آن ها داده شده است را در اختیار دارد؛ ازاین رو ما بعنوان وزارت صنعت نمی توانیم ثبت سفارش شدگان را افشا نماییم، چراكه در این صورت به جنگ بخش خصوصی رفته ایم. این در شرایطی است كه لیست اعلامی از جانب وزیر ارتباطات هم اسامی افرادی بود كه تخصیص ارز داشتند و تامین ارز آن ها صورت نگرفته بود، ما نمی خواهیم به جنگ اقتصاد كشور برویم و اقتصاد را به هم بریزیم، ازاین رو با استفاده از نیروی عقل خدادادی، تصمیماتی خواهیم گرفت كه به صلاح اقتصاد باشد.

وی در عین حال با اشاره به اینكه با بیان اسامی افرادی كه ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و كالا وارد كرده اند، مخالف نیستیم، گفته است كه موافق دریافت این اسامی از جانب نهادهای نظارتی هستیم، اما نكته اینجاست كه هر یك از انواع ارز، هزینه مبادله متفاوتی دارد و قیمت تمام شده آن را هم باید بر این مبنا محاسبه كرد.

از سوی دیگر محمدجواد آذری جهرمی طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران بار دیگر با تاكید بر لزوم شناسایی ارزبگیران خاطرنشان كرد: برخی برای انتشار لیست ارزبگیران بهانه هایی می آورند كه به هیچ وجه قابل قبول نیست. این روند باید یك بار برای همیشه به اتمام برسد و شفاف سازی های لازم صورت گیرد چون این شفاف سازی ها به رشد اقتصادی كشور كمك می نماید. از همكاران انتظار می رود به جای دستگاه قضا نسبت به انتشار لیست ارزبگیران در وزارتخانه متبوع خود اقدام نمایند.

وزیر ارتباطات كه بعنوان یكی از بازوهای اجرایی طرح رجیستری (ثبت شناسه تلفن همراه) به مقابله با قاچاق گوشی رفته است، همینطور در پیامی در صفحه توییترخود نوشت: «با ایمان قلبی كه بر پایه عقل خدادادی است، می گویم فساد، موریانه و عامل بی ثباتی اقتصاد كشور است. بخش خصوصی پاكدست از انتشار لیست ارزبگیران حمایت كرده وخواهد كرد؛ باید به جنگ اقتصاد رانتی رفت.»

در این شرایط امروز فهرست كالاهای دریافت كننده ارز رسمی به تفكیك افراد و شركت ها از جانب بانك مركزی منتشر گردید.

در هر حال مخالفت با انتشار لیست ارزبگیران در حالی بود كه به قول كارشناسان با عنایت به گرانی های گاها افسارگسیخته در بعضی از كالاها همچون گوشی همراه، انتظار می رفت این اتفاق زودتر بیفتد. حتی یكی از انتقاداتی كه در این زمینه وجود داشت، عدم نظارت بر این فضا و نبود اطلاع رسانی و روندی شفاف در اعطای ارز بود كه به شكلی راه را برای سوجویان و شركت هایی كه صرفا منافع خویش را می بینند، باز كرده بود تا كالاهای آی تی و گوشیهای موبایل را به چند برابر قیمت بفروشند.
1397/04/10
14:31:08
5.0 / 5
4784
تگهای خبر: بانك , تلفن , شركت , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان