مهم ترین اخبار اقتصادی امروز

طلاها را پیش از آب شدن نجات دهید!

طلاها را پیش از آب شدن نجات دهید! كارا پیام: مافیای ارز و سكه از یكه تازی به حالت كمین، تغییر حالت داده اند. طبق شنیده ها این افراد احیانا می خواهند با خروج از بازار ارز، به بازار طلا حمله كنند و با آب كردن طلاها، آنها را از كشور بیرون ببرند.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، مروری بر اخبار امروز اقتصادی در نخستین روز هفته از آن حكایت می كند سكه نسبت به هفته قبل 175 هزار تومان ارزان گردید اما به ادعای رییس اتحادیه طلا، خطری در كمین بازار طلا و سكه قرار دارد. سودجویان بازارهای غیرمولد كه از شش ماه قبل به جان اقتصاد ایران افتاده اند با عنایت به محدودیت های اخیر ارزی، ظاهرا نقشه جدیدی را در سر می پرواند. از آنجائیكه این افراد دیگر نمی توانند آزادانه در بازار ارز داد و ستد داشته باشند و رصد می شوند، به بازار سكه و طلا آن هم نه مصنوعات، بلكه طلای آب شده آمده اند و سرمایه شان را به سكه و طلای آب شده تبدیل و از كشور خارج می كنند. بعضی دیگر هم خیلی نرم فعالیت می نمایند و هیچ ردی از خود به جا نمی گذارند. چند روز قبل یكی از آنها كه گفته می شد 2 تن سكه خریداری نموده دستگیر شد اما حتما دیگرانی وجود دارند كه نقشه های پیچیده تری برای این بازار می كشند و باید پیش از عملی كردنش، آن را خنثی كرد.
ابراهیم محمدولی، رییس اتحادیه فروشندگان و تولیدكنندگان طلا و جواهر به ایسنا گفته است: دلالان كلان بازار طلا و سكه سرمایه شان را از این طریق به كشورهای همسایه منتقل می كنند و عده دیگری هم در این میان هستند كه معاملات میلیاردی كرده و تنها سودشان را به جیب می زنند، چون كه در این معاملات كالا و سكه ای رد و بدل نمی گردد و تنها آن ها مابه التفاوت معامله ای كه انجام می دهند را دریافت می كنند.

سكه نزولی شد
در بازار امروز سكه تمام طرح جدید ۱۷۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۷۴۰۰ تومان ارزان گردید كه دلیل اصلی آن كاهش نرخ دلار و كاهش قیمت طلا در بازار جهانی است. امروز سكه تمام طرح جدید دو میلیون و ۷۲۰ هزار تومان، سكه تمام طرح قدیم دو میلیون و ۵۷۰ هزار تومان است. كشتی آرای اضافه كرد: نیم سكه با حدود ۷۰ هزار تومان كاهش قیمت، یك میلیون و ۳۰۵ هزار تومان و ربع سكه با كاهش حدود ۴۰ هزار تومانی، ۶۷۵ هزار تومان فروخته می گردد.

گرانفروشی؛ آن هم با دلار ۳۸۰۰ تومانی
ظاهرا نوسان گیران بازارهای سكه و ارز پای خویش را فراتر گذاشته اند و به تدریج وارد حوزه های دیگر می شوند. یكی از نمونه های این سوءاستفاده سبب حدودا دو برابر شدن قیمت خوراك دام شد؛ آن هم در شرایطی كه نرخ های جهانی رو به كاهش گذاشته است. محمد یوسفی ـ رییس انجمن صنفی مرغداران مرغ گوشتی ـ با اشاره به افزایش قیمت خوراك دام و طیور می گوید: قیمت هر كیلوگرم ذرت (تحویل در بنادر) ۷۵۰ تومان و هر كیلوگرم كنجاله هم كیلویی ۱۳۵۰ تومان بود. این در شرایطی است كه به ترتیب به كیلویی ۱۲۵۰ و ۲۶۰۰ تومان رسیده اند. نهاده هایی كه هم اكنون در بازار توزیع می گردد قبلا ثبت سفارش های آن انجام شده و با نرخ ارزی كمتر از ۳۸۰۰ تومان وارد كشور شدند و هم اكنون هم اگر واردكنندگان بخواهند به آنها ارز ۳۸۰۰ تومانی داده می شود، اما مشخص نمی باشد چرا قیمت این كالای اساسی با وجود كاهش نرخ جهانی شان، ارزان نشده و دائما در حال افزایش قیمت است.

وعده وزیر برای كاهش قیمت موبایل
طبق گفته دست اندركاران حوزه موبایل، مصرف و نیاز ماهیانه بازار به انواع تلفن همراه حدود یك میلیون دستگاه است كه طی ماههای اخیر به سه میلیون دستگاه رسید. حال آنكه بر مبنای آمار و ارقام رسمی اعلام شده در این بازه زمانی تنها حدود ۷۳۰ تا ۷۴۰ هزار دستگاه تلفن همراه با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی وارد شده است كه همین عامل سبب افزایش قیمت شد چون كه با عنایت به كمبود موجود، موبایل دست به دست می گردد و نهایتا با افزایش قیمت مواجه خواهد شد. به اعتقاد وزیر ارتباطات برای تعدیل بهای گوشی تلفن همراه باید گوشیهای توقیف شده وارد بازار شود تا قیمت به وضعیت رضایت بخش نزدیك شود.

ورود رهبری به مبحث تشعشعات رادیویی
خبر مهم دیگراز حوزه ی ارتباطات، به دستور مقام معظم رهبری درباره تشعشعات رادیویی مربوط می گردد. وزیر ارتباطات در گفت وگو با یكی از روزنامه ها گفته است چندی قبل جمعی از پزشكان درباره مبحث تشعشعات رادیویی، مكاتبه ای با مقام معظم رهبری داشتند. ایشان هم این مطلب را با جدیت به شورای عالی امنیت ملی ارجاع دادند و در این باره كارگروه هایی متشكل از دستگاه های مختلف در شورای عالی امنیت ملی تشكیل شد. وظیفه وزارت ارتباطات در این كارگروه ها اندازه گیری امواج است. بر این اساس سازمان تنظیم مقررات با استفاده از تجهیزات مخصوص، پنج شهر هدف مشخص و تجهیزات را در این شهرها را نصب كرد. یكی از این شهرها تهران و شهر دیگری، شیراز است. نزدیك به یك ماه از نصب و راه اندازی این تجهیزات در شیراز گذشته است. همینطور در تهران هم این تجهیزات نصب شده و اندازه گیری امواج در حال انجام می باشد. آذری جهرمی توضیحاتی هم درباره مبحث پارازیت ارائه داده و گفته كه وظیفه ی مدیریت منابع فركانسی به عهده ی وزارت ارتباطات است اما بخشی از باند فركانسی كشور برای پخش دراختیار صدا و سیما قرار دارد. بخشی در اختیار اپراتورها است و برخی هم برای بی سیم ها و امثالهم استفاده می گردد. وی در عین حال بیان كرده وزارت ارتباطات مرجع صدور مجوز برای ارسال پارازیت نیست.

جدول خاموشی ها اصلاح شد
طی روزهای اخیر شهروندان تهرانی گلایه هایی از منطبق نبودن زمان اعلام قطع برق با محدوده سكونت آنها داشتند و در تماس با ایسنا اعلام می كردند جداول و نقشه هایی كه در این خصوص در اخبار رسانه ها یا فضای مجازی منتشر می گردد با زمان خاموشی منازل و ادارات آنها مطابقت ندارد. امروز شركت توزیع برق تهران سه بار این جدول را منتشر و سرانجام در مرتبه ی سوم، مبادرت به اصلاح این جدول كرد. جدول اصلاح شده زمان خاموشی های تهران در این لینك قابل مشاهده می باشد.

همه از ۶ تا ۱۴ سر كارند؟
با شدت گرفتن گرما و به دنبال آن افزایش مصرف انرژی، استانداری تهران اعلام نمود كه دستگاه ها و سازمان ها ملزم به تغییر ساعت كاری خود به ۶ تا ۱۴ هستند. اما در حالی حدود ۱۰ روز از این ابلاغیه گذشته كه مشاهده می گردد برخی دستگاه ها این ساعت را رعایت نكرده یا در انجام آن هم با انحرافاتی مواجهند. پیگیری مبحث از مسئولان مربوطه در ارتباط با اینكه آیا دستگاه ها می توانند خلاف ساعت تعیین شده فعالیت كنند یا اینكه استثنایی در این مورد وجود دارد یا خیر با توضیحاتی همراه بود. ظاهرا ماجرا از این مقرر است كه بخشنامه استانداری تهران صرفا شامل ادارات استان تهران و شهرستان های استان بوده و دستگاه های ستادی و ملی را شامل نمی شود؛ ازاین رو در این دستگاه ها عدم رعایت ساعت كاری مشخص شده تخلف محسوب نمی گردد.

مقصد پرواز نجف ماهان تغییر یافت
بعد از آن كه منابع محلی در شهر نجف اشرف اعلام نمودند كه جمعه شب به دلیل ورود غیرقانونی تظاهركنندگان به داخل فرودگاه نجف اشرف همه پروازهای داخلی و خارجی به نجف و بالعكس به دلایل امنیتی تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است، هواپیمای خطوط هوایی ماهان كه قرار بود تهران را در ساعت ۷: ۱۵ بامداد امروز (شنبه) به مقصد نجف ترك كند، مقصد خویش را تغییر داده و در همان ساعت فرودگاه امام خمینی (ره) را به مقصد بغداد ترك خواهد نمود. همینطور بر مبنای برنامه اعلام شده پروازهای خروجی فرودگاه امام خمینی (ره)، پرواز ساعت ۹: ۰۰ هواپیمایی آتا به مقصد نجف «با تأخیر» صورت خواهد گرفت.

عربستان لطفا اظهارنظر نكند!
به نظر می آید عربستان سعودی خویش را فراتر از اوپك تصور كرده و برای افزایش سقف تولید دست به هر اظهارنظری می زند. وزیر انرژی این كشور به تازگی گفته كه كمیته نظارت مشترك وزیران اوپك و غیراوپك دیگر پایبندی كشورها به سهمیه تولید را رصد نمی كند و این توافق اكنون بنا را روی سقف تولید جمعی می گذارد. حسین كاظم پور نماینده ایران در اوپك اما به این اظهارنظر واكنش نشان داد و اظهار داشت: اظهارات وزیر انرژی عربستان سعودی مصوبه اوپك نیست و نظر شخصی ایشان تلقی می گردد. اعضا چنین قطعنامه ای در این رابطه ندارند. متن كامل گفت وگوی كاظم پور با ایسنا را این جا بخوانید.




1397/04/24
14:39:50
5.0 / 5
5158
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان