مصرف اینترنت داخلی سه برابر شد

مصرف اینترنت داخلی سه برابر شد به گزارش كارا پیام با توسعه شبكه ملی اطلاعات در یك سال گذشته، رشد ترافیك در مركز تبادل ترافیك داخلی، با افزایش بیشتر از ۳۰۰ درصدی آن روبه رو بوده و در ساعت های پیك این ترافیك به بیشتر از ۷۰۰ گیگابیت بر ثانیه می رسد.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، یكی از اهداف شبكه ملی اطلاعات از همان ابتدا، افزایش ترافیك داخلی در مقایسه با ترافیك بین الملل بود و حتی برای تشویق كاربران به استفاده از ترافیك داخلی، كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه ای به منظور اعمال تعرفه متفاوت برای ترافیك داخلی و بین الملل، تمامی اپراتورهای عرضه دهنده خدمات اینترنتی را موظف كرد به تفكیك ترافیك داخل از بین الملل و اعمال تعرفه ی كمتر برای ترافیك داخل كرد.

در این راستا، بهزاد اكبری - عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت - به تازگی با بیان این كه شبكه ملی اطلاعات، زیرساخت ارتباطی فضای مجازی كشور به حساب می آید، اظهار نمود: شبكه ملی اطلاعات عناصر زیرساختی دیگری مانند مراكز تبادل ترافیك داخل (IXPها) و مراكز داده هم دارد كه شركت ارتباطات زیرساخت با پیش قدمی در سال ۹۵ مركز تبادل ترافیك داخلی را ابتدا در تهران و سپس در شهرهای شیراز، تبریز، اصفهان، مشهد، قم و اهواز راه اندازی نمود. خوشبختانه با راه اندازی این مراكز، شاهد رشد عظیمی در میزان ترافیك داخلی بودیم كه سهم قابل توجهی در كاهش هزینه ارتباطات داخلی، هم برای اپراتورها و هم برای مصرف كننده نهایی، داشت.

وی با بیان این كه در مراكز تبادل ترافیك داخلی، به علت حضور اپراتورها و ارائه كنندگان محتوا و خدمات داخلی، ترافیك میان آنها مبادله می شود، ازاین رو نیازی به پرداخت هزینه به شركت ارتباطات زیرساخت نیست، تصریح كرد: از این رو مراكز تبادل ترافیك داخلی سهم قابل توجهی در كاهش هزینه ارتباطات داخلی دارند كه موتور محركه ای برای توسعه محتوا و خدمات داخلی و هم چنین كسب وكارهای جدید به حساب می آید.

اكبری افزود: در ابتدای راه اندازی مركز تبادل ترافیك تهران در اردیبهشت و خرداد۹۵، میزان ترافیك این مركز زیر ۱۰ گیگابیت بر ثانیه بود كه در كوتاه مدت به۳۰ گیگابیت بر ثانیه رسید. در یك سال اخیر هم با رشد قابل توجه ترافیك در مركز تبادل ترافیك داخلی تهران، با افزایش بیشتر از ۳۰۰ درصدی آن در شهریور ۹۷ نسبت به شهریور ۹۶ روبرو بودیم كه در مجموع، در ساعت های پیك، این ترافیك به بیشتر از ۷۰۰ گیگابیت بر ثانیه می رسد.

بر اساس اعلام شركت ارتباطات زیرساخت، عضو هیات مدیره این شركت، با اشاره به بیش تر بودن میزان ترافیك داخلی از میزان ترافیك مبادله شده در مركز تبادل ترافیك تهران، اظهار نمود: درواقع بخش مهمی از ترافیك داخلی در این مراكز، بین اپراتورها و فراهم كنندگان محتوا و خدمات مبادله می گردد ولی باید توجه داشت كه بخش قابل توجهی دیگر از ترافیك داخلی در درون شبكه خود اپراتورهاست و یا با استفاده از ارتباطات مستقیم آنها با یكدیگر و یا مراكز داده مبادله می گردد و این دسته از ترافیك داخلی، اصلا وارد شبكه زیرساخت و مراكز تبادل ترافیك نمی گردد.

وی با اشاره به رشد فزاینده كسب وكارها، محتوا و خدمات داخلی در یك سال گذشته، اضافه كرد: ترافیك داخلی درحالی طی یك سال قبل با رشد ۳۰۰ درصدی روبرو بوده كه ترافیك اینترنت كمتر از ۶۰ درصد رشد داشته كه این امر نتیجه تلاش تمامی اكوسیستم فضای مجازی كشور بوده است.

هم چنین محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به تازگی با بیان این كه نرخ رشد ترافیك داخلی و سهم آن از ترافیك مصرفی در یك سال قبل افزایش داشته، اظهار نمود: از سال ۱۳۹۶ به سال ۱۳۹۷، رشد ۳۱۷ درصدی در حوزه ی محتوای داخلی را شاهد بودیم و هم چنین رشد محتوای داخلی ۱۶ درصد و محتوای اینترنت بین المللی شش درصد بوده است؛ در حالیكه این ارقام در سال قبل برعكس بود.
1397/10/15
14:29:10
5.0 / 5
4423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان