چرا قیمت گوشی دوباره بالا رفت؟

چرا قیمت گوشی دوباره بالا رفت؟ به گزارش كارا پیام داستان واردات گوشی تلفن همراه با استفاده از كارت ملی و ثبت در سامانه ی رجیستری، روشی بود كه در ابتدا راه را برای وارد كردن گوشیهای قاچاق به اسم مسافری باز كرد و بستن این سایت، بار دیگر باعث افزایش قیمت گوشی شد.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، در حالیكه بسته شدن سایت واردات تلفن همراه مسافری باعث افزایش قیمت این كالا شده بود، این مورد در ایام اخیر توسط بعضی از مسؤولان رد شد. البته ضرورت دریافت كارت ملی برای عرضه ی خدمات كه قبل از این هم به آن اشاره شده بود، ادامه داشته و بدین ترتیب تمامی واحدهای صنفی خرید و فروش و تعمیر تلفن همراه «موظف هستند برای عرضه خدمات، كارت ملی دریافت نمایند و این اجبار برای پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی در نظر گرفته شده است.»
با وجود این، اخباری كه این روزها از استان ها انتشار یافت، حكایت از بروز مشكلاتی در بازار موبایل داشت. از طرفی بعضی از مغازه داران مدعی بودند به علت اجرای طرح رجیستری، شركت ها نمی توانند گوشی وارد كنند و گوشی رجیستر شده برای فروش وجود ندارد و از سوی دیگر، به ادعای بعضی از فعالان این صنف، سایت رجیستری به مدت چند روز تعطیل بوده كه سبب شده گوشیها نتوانند رجیستر شوند و حتی گوشیهایی كه فروخته شده هم بدون رجیستری هستند و موقع اتمام مهلت قانونی، مردم آنها را پس می آورند.
همان طور كه فعالان بازار می گویند، با عنایت به وضعیت بازار ارز و تعلق نگرفتن ارز به شركت های واردكننده تلفن همراه، واردات رسمی و ورود تلفن همراه از راه این شركت ها تقریباً ناممكن شده است از طرفی با اجرای طرح رجیستری گوشیهای قاچاق نمی تواند وارد شود ازاین رو بازار را با كمبود و افزایش های قیمت نامتعارف برای تلفن های همراه ثبت شده مواجه كرد.
اما فعال سازی شبكه برای گوشیهای مسافری در سامانه همتا در ابتدا بدون محدودیت تعداد تلفن همراه، صورت می گرفت كه در مرحله بعد با ایجاد محدودیت تعداد پنج عدد تلفن همراه برای هر فرد بوجود آمد و سپس این میزان به تعداد یك تلفن همراه برای هر كد ملی كاهش پیدا كرد و اعلام گردید كه از هفته ی گذشته بدون اطلاع بسته شده و این مورد بازار را ملتهب كرد و سبب افزایش قیمت ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت گوشی شده است. البته در نهایت اعلام گردید بعد از اعتراضات صنف موبایل فروش، سامانه مسافری گمرك برای ثبت تلفن های همراه باز شده است.
در این راستا، همینطور محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در صفحه توئیتر خود عنوان كرد: «مرگ بر رجیستری!»؛ شعاری كه روی دیگر سكه «زنده باد قاچاق!» است. مشكل صنف عرضه كنندگان تلفن همراه جای دیگری است -كه باید حل شود- نه طرح ثبت تلفن همراه كه هزاران میلیارد تومان از قاچاق جلوگیری كرده است. شفافیت و مبارزه با فساد هزینه ای دارد كه با پرداخت آن مشكلی ندارم.
با این حال بعضی از كارشناسان معتقدند، واردات گوشی تلفن همراه با دریافت كارت ملی، از ابتدا اشتباه بوده و باعث شد راه واردات گوشیهای قاچاق به شكلی دیگر باز شود؛ بدین ترتیب كه گوشیهایی كه به اسم مسافری وارد كشور شدند، تنها به مسافران اختصاص نداشتند و بعضی از سودجویان با استفاده از كارت ملی افراد به هنگام خرید گوشی، مبادرت به رجیستر كردن گوشیهای وارداتی خود كردند. اما قطع ناگهانی این روند هم باعث ایجاد مشكلاتی شده كه حالا خویش را نشان داده و باعث افزایش قیمت گوشی هم شده است.1397/12/15
22:21:16
5.0 / 5
4752
تگهای خبر: تلفن , خدمات , رجیستری , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان