رییس سازمان فضایی خبر داد

راه اندازی ۱۰ ایستگاه ارتباطات ماهواره ای در مناطق سیل زده، پهپادها به كمك مدیریت بحران آمدند

راه اندازی ۱۰ ایستگاه ارتباطات ماهواره ای در مناطق سیل زده، پهپادها به كمك مدیریت بحران آمدند به گزارش كارا پیام رئیس سازمان فضایی ایران از طریق اندازی بیشتر از ۱۰ ایستگاه ارتباطات ماهواره ای در مناطق سیل زده با مشاركت بخش خصوصی اطلاع داد و اظهار داشت: به منظور پایش بهتر این مناطق با همكاری بخش خصوصی ۱۰ تیم پهپادی جهت بررسی وضعیت مناطق سیل زده به این مناطق اعزام شدند و داده های آن در اختیار سازمان های امدادرسان قرار گرفت.


دكتر مرتضی براری در گفتگو با ایسنا با اشاره به اقدامات سازمان فضایی برای مدیریت بحران سیل اخیر اضافه كرد: از روز ۲۶ اسفندماه سال قبل با عنایت به پیش بینی های سازمان هواشناسی، پایش های ماهواره ای خویش را بر روی مناطق در خطر سیل متمركز كردیم.
وی انتشار نخستین تصاویر ماهواره ای مناطق سیل زده را مربوط به روز ۲۶ اسفندماه سال قبل ذكر كرد و افزود: این تصویر از سیل استان گلستان بود و در روز ۲۸ اسفند نخستین تصاویر سیل و آب گرفتگی "آق قلا" را منتشر كردیم.
براری با اشاره به اینكه در این تصویر میزان حجم آب سیل و میزان خسارات وارد شده بر اثر جاری شدن سیل را برآورد كردیم، اظهار نمود: علاوه بر آن میزان پیشروی سیلاب ها هم از جانب سازمان فضایی اعلام گردید و این داده ها را در اختیار وزارت كشور، ستاد مدیریت بحران و جمعیت هلال احمر و سازمان های ICT استان ها قرار دادیم.
وی با تاكید بر اینكه پایش های این سازمان در مورد سیل "گمیشان" انجام شد، اضافه كرد: پیش از شروع موج دوم بارندگی ها، ما مناطق غرب كشور مانند استان های كرمانشاه و همدان را پایش كردیم و مناطقی كه احتمال وقوع سیل در آنها وجود داشت، برای ستاد مدیریت بحران اعلام گردید.
رییس سازمان فضایی ایران مناطق با پتانسیل سیل را عمدتاً مناطق كوهستانی دانست و اظهار داشت: علاوه بر آن تالاب ها و دریاچه های كشور را رصد كردیم و میزان افزایش سطح آب این حوضه های آبریز را برآورد كردیم كه از آن جمله می توان به دریاچه ارومیه اشاره نمود.
وی پایش تالاب "گاوخونی"، دریاچه هامون، دریاچه "طشك"، "جازموریان" را از دیگر اقدامات این سازمان ذكر كرد و خاطرنشان كرد: این سازمان از روزهای اول بارندگی ها در مناطق جنوبی كشور و بخصوص در خوزستان مبادرت به پایش وضعیت سدهای "كرخه" و "دز" كرد و اطلاعاتی در زمینه میزان آب پشت سدها به دست آورد، ضمن آنكه مناطقی با پتانسیل سیل بالا را مشخص كردیم و این داده ها را در اختیار مسئولان قرار دادیم.
مشاركت بخش خصوصی برای ایجاد ارتباطات اینترنتی
براری با اشاره به اینكه در بخش غرب كشور از آنجائیكه شدت وقوع سیل بیشتر بود، از این رو ارتباطات فیبر نوری قطع شده بود، اظهار داشت: اقداماتی را هم در این زمینه اجرایی كردیم. برای این منظور با همكاری بخش خصوصی عرضه دهنده خدمات ماهواره ای ارتباطات اولیه از راه لینك های ماهواره بخصوص برای نهادهای امدادرسان برقرار شد.
به گفته وی نخستین ارتباطات ماهواره ای در غرب كشور در پلدختر بوده است كه در ۱۴ فروردین ماه این ارتباط برقرار شد.
براری با اشاره به اینكه بعد از سیل روز ۱۳ فروردین ماه نخستین ارتباطات ماهواره ای در روز ۱۴ فروردین برقرار شد، تصریح كرد: از آنجایی كه راه های زمینی به این منطقه مسدود بود، از این رو این ارتباط با یك روز با تاخیر انجام شد.
ایجاد ایستگاه های ثابت و سیار خدمات تلفن همراه
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، قطع ارتباطات تلفن های همراه را یكی دیگر از معضلات مناطق سیل زده نام برد و اضافه كرد: از این رو چندین ایستگاه ثابت و سیار را در این مناطق تجهیز كردیم تا سرویس های ایرانسل و همراه اول را عرضه كنند.
به گفته وی، دو ایستگاه ثابت و سیار را در منطقه خوزستان در روز اول پیش از وقوع سیل راه اندازی كرده و در اختیار جمعیت هلال احمر و ستاد بحران قرار دادیم تا در صورتیكه ارتباطات زمینی آنها قطع شد، بتوانند از ارتباطات ماهواره ای بهره ببرند.
براری خاطرنشان كرد: سازمان فضایی ایران با همكاری شركت های خصوصی عرضه كننده خدمات ماهواره ای كوشش كرد ارتباطات در استان های سیل زده با استفاده از لینك های ماهواره ای برقرار شود.
رییس سازمان فضایی ایران اضافه كرد: در استان لرستان ۲ ایستگاه ثابت ارتباطات ماهواره ای برای ستاد مدیریت بحران، ۶ سایت موبایل برای همراه اول و ایرانسل و ۲ ایستگاه ثابت و سیار برای شركت ارتباطات زیرساخت و هلال احمر جهت تسهیل در امر خدمت رسانی به افراد سیل زده تجهیز و به راه افتاده است.
براری، ایجاد ۵ ایستگاه ماهواره ای برای هلال احمر، بیشتر از ۱۰ ایستگاه ارتباطات ماهواره ای پشتیبان، یك خودروی سیار و ۲ ایستگاه برای هلال احمر و شركت زیرساخت در استان خوزستان را از دیگر اقدامات سازمان فضایی ایران در بحران سیل اخیر دانست.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح كرد: در هركدام از استان های ایلام و كرمانشاه هم ۲ ایستگاه برای هلال احمر و شركت زیر ساخت تجهیز شده و پهنای باند مورد نیاز برای برقراری كلیه این ارتباطات از راه ماهواره ایرانست ۲۱ تامین شده است.
اعزام تیم های پهپادی به مناطق سیل زده
رییس سازمان فضایی همینطور از اعزام تیم های پهپادی به پلدختر اطلاع داد و اظهار نمود: هم اكنون ۱۰ تیم پهپادی به مناطق سیل زده اعزام شده است كه یكی از این تیم ها مربوط به سازمان فضایی است و مابقی مربوط به شركت های خصوصی فعال در این عرصه می شود.
وی ماموریت این پهپادها را تصویربرداری از مناطق سیل زده عنوان نمود و اضافه كرد: تصاویر دریافت شده از راه پهپادها مكمل تصاویر ماهواره ای هستند و از آن برای پایش های دقیق تر استفاده می شود.
به گفته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصاویر پهپادی داده هایی در مورد حجم و وسعت سیلاب ها عرضه می دهد. این تصاویر سازمان های امداد رسان را از میزان تخریب آگاه می كند.
به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، بعد از بارندگی های هفته اخیر، سه دریاچه "طشك"، بختگان و مهارلو در استان فارس آبگیری شدند.


با استفاده از تصاویر ماهواره ای دریافت شده در مركز فضایی ماهدشت سازمان فضایی ایران، آخرین وضعیت و میزان مساحت آب این دریاچه ها از سال ۹۶ تا تاریخ ۷ فروردین ۹۸ به این شرح است:

1398/01/20
14:48:41
5.0 / 5
4260
تگهای خبر: اینترنت , تلفن , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان