پیمان چهارجانبه ایران و كشورهای همسایه در حوزه فناوری اطلاعات

پیمان چهارجانبه ایران و كشورهای همسایه در حوزه فناوری اطلاعات به گزارش كارا پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود كه در جریان مذاكراتی كه اخیراً میان چهار كشور آذربایجان، روسیه، تركیه و ایران انجام شده، چهار طرف به یك پیمان مشترك برای توسعه بازار فناوری اطلاعات در منطقه دست یافته اند.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در حاشیه دیدار خود با همتای تركیه ای اش كه به ایران سفر كرده است، اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران همانطور كه قبل از این هم بارها تاكید كرده است، اهمیت قابل توجهی برای افزایش همكاریهای اقتصادی خود با كشورهای همسایه قائل است و در این زمینه تركیه یكی از اصلی ترین شركای تجاری ایران به حساب می آید.
وی با تقدیر از مواضع اصولی دولت تركیه در قبال تحریم های یكجانبه آمریكا، تروریستی اعلام كردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همینطور تحرك های رژیم صهیونیستی در منطقه تصریح كرد: دولت تركیه در دوران تحریم همواره در كنار مردم ایران باقی مانده است و ما امیدواریم در شرایط فعلی هم تحریم ها صدمه ای به همكاریهای دوجانبه وارد نكند و در جریان مذاكرات دو طرفه و چندجانبه سطح همكاری ها میان دو كشور گسترش یابد.
وزیر ارتباطات با اشاره به ظرفیت بالقوه قابل توجه برای افزایش همكاری ها میان ایران و تركیه بیان كرد: در حوزه هایی مانند ترانزیت اطلاعات و امنیت سایبری همكاریهای قابل توجهی میان دو كشور وجود داشته و در جریان مذاكراتی كه امروز انجام شد، دو دولت تلاش می كنند كه این همكاری ها را گسترش دهند. امروز بخش قابل توجهی از تجارت به حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات مرتبط می باشد و ازاین رو مذاكرات در این عرصه اهمیت بسیاری دارد.
آذری جهرمی افزود: به دنبال مذاكرات امروز ما از شركت های تركیه ای دعوت كردیم كه در نمایشگاه های الكامپ ایران حضوری جدی داشته باشند و در مقابل، ایرانیان هم در تركیه حضور خواهند یافت. در كنار آن برپایه یك پیمان چهار جانبه توسعه بازار فناوری اطلاعات در دستور كار قرار می گیرد كه امیدواریم تا ماه سپتامبر سال جاری میلادی این پیمان به مرحله اجرای نهایی نزدیك شود.
وی با اشاره به اینكه بعد از تحریم های جدید آمریكا، ایران و تركیه ارتباط اینترنتی خویش را به شكلی مستقیم فعال كرده اند، تصریح كرد: هرچند قبل از این هم تحریم های آمریكا نتوانسته بود ارتباط اینترنتی ما با تركیه را مختل كند اما با برنامه ریزی صورت گرفته و ارتباط مستقیم دو كشور، دیگر خطری در این رابطه ما را تهدید نمی كند.
همكاری های اقتصادی خود با ایران را ادامه می دهیم
محمد جاهد پوران، وزیر حمل و نقل و زیرساخت تركیه هم در این دیدار اعلام نمود كه دولت این كشور اهمیت زیادی به گسترش همكاریهای اقتصادی با كشورهای همسایه قائل است و در این زمینه ایران اهمیت بسیار زیادی دارد.
وی اضافه كرد: ایران و تركیه در طول سال های گذشته با یكدیگر همكاری و ارتباطات گسترده ای داشتند. ما خویش را در كنار مردم مناطق سیل زده ایران می بینیم و با آرزوی رحمت برای درگذشتگان امیدواریم كه بازماندگان این حادثه از مشكلات موجود در كوتاه ترین زمان ممكن رها شوند.
وی با اشاره به نشست مشترك رؤسای جمهور دو كشور در ماه پایانی سال ۲۰۱۸ اظهار نمود: در جریان این نشست دو رئیس جمهور بر ضرورت گسترش همكاریهای اقتصادی تاكید كرده اند و ازاین رو ما تلاش می نماییم در جریان مذاكراتی كه از گذشته وجود داشته و امروز هم ادامه یافته است برای هدف گذاری های سال های پیش رو آماده شویم.
به گفته وزیر حمل و نقل و زیرساخت تركیه، بخش قابل توجهی از مذاكرات امروز با طرف ایرانی به منظور برداشتن گام های مثبت و مشترك برای حل مشكلات حوزه ارتباطات بوده است و این امیدواری وجود دارد كه در آینده پیش رو این مذاكرات به نتیجه رسیده و سطح همكاری ها میان دو كشور افزایش یابد.1398/02/10
13:49:00
5.0 / 5
4526
تگهای خبر: اینترنت , سایبر , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان