تعداد دامنه های فارسی از یك میلیون گذشت

تعداد دامنه های فارسی از یك میلیون گذشت كارا پیام: هم اكنون بیشتر از یك میلیون دامنه فعال با پسوندهای مختلف در مركز ثبت دامنه كشوری ایران ثبت شده كه پسوند دات آی آر (ir.) بیش ترین دامنه ی فعال را از آن خود كرده است.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراكز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی به حساب می آید و هر كاربری كه تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مركز و یا یكی از نمایندگان فعال آن در سطح كشور بازگشت كند. این پژوهشگاه هم چنین آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد.
مركز ثبت دامنه كشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در ایران را برعهده دارد. شاید گستره ی دامنه های سطح بالایی مانند Com، Net، Org و Info كه در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه ها در تمامی كشورها باز است، بسیار گسترده باشد كه برآورد آماری دقیق از آنها كمی مشكل شود، اما مركز ثبت دامنه آمار آخرین دامنه های ثبت شده را به دست می دهد.
دامین یا دامنه (Domain) نامی است كه وب سایت بوسیله آن قابل دستیابی خواهد بود. بطور كلی دامنه از دو بخش نام و پسوند تشكیل شده است. نام دامنه بخشی است كه گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آنرا به دلخواه خود انتخاب می كنید. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند كه توسط كمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تأیید شده باشند. نمونه ای از پسوندهای متداول com، org و ir هستند. انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همین طور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل باز تأثیرگذار است.
آخرین آمار دامنه های ثبت شده
طبق آخرین آمار موجود در مركز ثبت دامنه كشوری ایران، از شروع ثبت دامنه های فارسی در كشور تابحال یك میلیون و ۵۲ هزار و ۴۷۰ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یك میلیون و ۴۳ هزار و ۹۶۷ دامنه ی فعال در صدر قرار دارد. درواقع بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است؛ بطوریكه از میان دیگر پسوندهای فارسی، هر كدام كمتر از ۵۰۰۰ دامنه را ثبت كرده اند.
دامنه هایی كه بیش تر از ۱۰۰۰ مورد ثبت شده دارند، co.ir با ۳۹۶۴ مورد، دامنه ایران با ۱۸۷۵ مورد و دامنه ac.ir با ۱۳۴۱ دامنه ی فعال می باشند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند كه كمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۵۰۵ مورد، دامنه org.ir با ۳۰۴ مورد، دامنه sch.irبا ۲60 مورد و دامنه gov.ir با ۲۲۱ مورد باز در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. كمترین دامنه ثبت شده باز متعلق به دامنه net.ir با ۳۳ دامنه فعال است.
ثبت دامنه ملی «دات آی آر» (IR.) یكی از اقدامات مؤثر در قلمرو اینترنت ایرانی شمرده می شود كه توانست مشخصه ای تعیین شده برای هویت ایران در فضای اینترنت شكل دهد. این اقدام از طرف مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات انجام شد كه هنوز هم بعنوان تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو دامنه های اینترنتی در ایران به رسمیت شناخته می شود.
منبع:

1398/02/20
14:20:06
5.0 / 5
4540
تگهای خبر: اینترنت , سایت , كاربر , گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان