شاهكار احراز هویت كاربران

شاهكار احراز هویت كاربران كارا پیام: اطلاع از تعداد سیمكارت های تلفن همراه، سرویس های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره های تلفن همراه به نام مشتركین همچون سرویس های ˮشاهكارˮ است و در آینده امكان احراز هویت در نظام بانكی و پرداخت نیز بوسیله این سامانه فراهم خواهد شد.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، سامانه شاهكار (شبكه احراز هویت كاربران ارتباطی) یك واسط بین اپراتورهای مخابراتی و مراجع تطبیق هویت است. اپراتورها قبل از نمایش سرویس به مشتركین خود، بوسیله این سامانه، هویت مشتركین را از نظر حقیقی یا حقوقی، ایرانی یا خارجی بودن صحت سنجی می كند و در صورت تأیید درستی اطلاعات در سامانه، اپراتور اجازه نمایش سرویس به مشتركین را دارد.
این سامانه به دنبال مصوبه شورای عالی فضای مجازی به منظور تأمین كامل حریم خصوصی و امنیت اطلاعات كاربران در فضای مجازی و حقیقی در سال ۱۳۹۴ راه اندازی و به تدریج سرویس های مختلف به آن افزوده شد. همین طور در ماه های گذشته، شاهكار به نرم افزار دولت همراه متصل شد كه این نرم افزار از سایت دولت همراه به آدرس MOB.GOV.IR و اپ ماركت های ایرانی قابل دانلود و نصب است.
شاهكار چه خدماتی نمایش می دهد؟
تطبیق شناسه سرویس و شناسه هویتی از قابلیت های سامانه شاهكار است كه با مشخص شدن صاحبان سرویس های ارتباطی در این سامانه، خدمات از هر سرویس ارتباطی به صاحب همان سرویس نمایش می شود. با ایجاد این امكان هیچ فردی حق استفاده از شماره همراه فرد دیگری برای ثبت نام در نرم افزار دولت همراه، نرم افزارهای موبایل بانك، پرداخت آنلاین، ثبت آگهی فروش، فروشگاه های آنلاین و سایر نرم افزارهایی كه حریم خصوصی در آنها مطرح است و یا امكان تقلب و كلاهبرداری در آنها وجود دارد را نخواهد داشت.
اطلاع به مشتركین درباره ثبت سرویس های ارتباطی به نام آنها، یكی دیگر از سرویس های سامانه شاهكار است و درصورت ثبت هرگونه سرویس ارتباطی در اپراتورهای مخابراتی با شناسه هویتی مشتركان، ثبت این سرویس در چارچوب پیامك با سرشماره cra.ir به تمامی خطوط تلفن همراه به نام مشترك اطلاع رسانی می شود. همین طور اطلاع از تعداد سیمكارت های تلفن همراه، سرویس های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت (ADSL، TD-LTE، وایرلیس و …)، تلفن ثابت، اطلاع از شماره های تلفن همراه به نام مشتركین نیز از سرویس های جانبی شاهكار است.
احراز هویت با شاهكار در نظام بانكی
اخیراً حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- درباره وضعیت بهره برداری از سامانه شاهكار در نظام بانكی و پرداخت گفته بود كه در چند ماه اخیر نشست هایی از طرف بانك مركزی و شبكه بانكی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام شد تا شبكه بانكی و پرداخت بتواند از زیرساخت سامانه شاهكار به منظور احراز هویت مشتریان با خاصیت های خاص و قیمت معقول استفاده كند؛ در همین راستا باید توافقی میان بانك مركزی و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات منعقد می شد كه در نهایت با پیگیری های انجام شده، توافقات انجام شده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور اظهار كرده بود كه با عنایت به توافق انجام شده بزودی استفاده از سامانه شاهكار در نظام بانكی و پرداخت عملیاتی می شود؛ با این توافق، نظام بانكی و پرداخت كشور می تواند از داده های سامانه شاهكار برای مسئله احراز هویت استفاده نماید و عملیات مطابقت كد ملی با شماره تلفن صورت گیرد كه می تواند احراز هویت را با سرعتی بالا و با دقت به منظور جلوگیری از فعالیت كلاهبرداران انجام دهد.
منبع:

1398/03/03
23:05:11
5.0 / 5
4526
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان