تصمیم جدید وزارت نیرو برای استخراج كنندگان ارز مجازی

تصمیم جدید وزارت نیرو برای استخراج كنندگان ارز مجازی به گزارش كارا پیام بهره گیری از برق ارزان ایران برای استخراج غیرقانونی ارز مجازی كه تبعاتی همچون صدمه رساندن به شبكه های برق را درپی دارد، وزارت نیرو را بر آن داشت تا مبادرت به قطع برق انشعاب استخراج كنندگان ارز مجازی (ماینرها) برای حفظ پایداری شبكه كند.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، آمار و ارقام از آن حكایت می كند كه قیمت استخراج هر بیت كوین در جهان ۷۰۰۰ دلار است و برای هر بیت كوین ۷۲ هزار كیلووات ساعت برق مصرف می شود كه به اندازه مصرف ۲۸ مشترك است. فرآیندی كه هزینه آن در ایران به علت ارزان بودن قیمت برق برای سرمایه گذاران این حوزه بسیار به صرفه بوده و بنابراین اخبار از هجوم این افراد به كشور حكایت دارد.
در این راستا چندی پیش، همایون حائری در یك نشست خبری با اشاره به مباحثی كه در مورد استفاده از برق برای استخراج ارز دیجیتالی مطرح گردیده است، اظهار داشت: برق در ایران بسیار ارزان است و با عنایت به این بعضی از سرمایه گذاران بیت كوین هستند كه به كشور هجوم آورده اند. قیمت استخراج هر بیت كوین در جهان ۷۰۰۰ دلار است و برای هر بیت كوین ۷۲ هزار كیلووات ساعت برق مصرف می شود كه به اندازه مصرف ۲۸ مشترك است. تعداد این افراد اخیرا افزایش پیدا كرده و می تواند به ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات هم برسد.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو از عرضه ی پیشنهاداتی توسط وزارت نیرو برای حل این مساله اطلاع داد و اظهار داشت: وزارت نیرو پیشنهاد داده است كه باید نرخ مناسبی برای این افراد در نظر گرفته شود، چونكه آنها دستگاه هایی را وارد كشور می كنند و از حق مردم ما بهره مند می شوند. ما تاكید كردیم كه باید نظارت شروع شده و پایش صورت بگیرد. این اقدامات از سال پیش شروع شده و پیشنهاد كرده ایم كه تعرفه ای با نرخ صادراتی برای این افراد در نظر گرفته شود.
وی با بیان این كه پیشنهاد وزارت نیرو در كمیسیون اقتصادی مطرح گردیده است، اظهار نمود: البته این افراد هم اكنون قابل شناسایی نیستند، اما وقتی تعرفه مشخص شود، شناسایی می شوند.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو با تاكید بر این كه وزارت نیرو مسئول تأمین برق مردم است، اظهار داشت: بیت كوین هر مزایایی كه دارد، برای خودش دارد؛ این افراد با دستگاه خودشان از برق مجانی ما استفاده می نمایند، در حالیكه باید از ما اجازه بگیرند. زمانی كه مردم با هفت درصد افزایش تحت فشار قرار می گیرند، چرا باید هزینه چنین چیزی را پرداخت كنند.
تدوین نرخ و ضوابط لازم
او همینطور چندی بعد از برگزاری نشست خبری مذكور اعلام نمود: در كشور عده ای با بهره گیری از سوخت فسیلی یارانه ای و هزینه های یارانه ای صنعت برق مبادرت به استخراج رمز رزها همچون بیت كوین می كنند كه این كار اگر به صورت پنهانی و بدون پایش برق مصرفی هم باشد، می تواند مفهوم قاچاق انرژی را در اذهان القا كند. دولت در حال تدوین نرخ و ضوابط لازم برای فعالیت استخراج رمز ارزها است و بزودی شرایط این كار جهت استفاده از شبكه برق سراسری اعلام می شود.
تصمیم جدید وزارت نیرو
در این راستا، سخنگوی صنعت برق در آخرین اظهار نظر خود گفته است كه انشعاب های برق كه به صورت غیرمجاز در اختیار استخراج كنندگان ارز مجازی (ماینرها) قرار گرفته است، در جهت حفظ پایداری شبكه قطع می شود. مصطفی رجبی مشهدی در مورد ابلاغ قطع برق ماینرها یا استخراج كنندگان ارز مجازی اظهار داشت: هم اكنون هیچ تعرفه قانونی برای این گروه از مصرف كنندگان تعریف نشده است. بر مبنای بند "د" ماده ۵۰-۴ آیین نامه تكمیلی تعرفه های برق، در صورتی كه برق به صورت غیرمجاز (در بخشی به غیر از مورد ذكر شده در پروانه انشعاب) به مصرف برسد، شركت برق موظف به قطع انشعاب مذكور است.

وی با تاكید بر اینكه حالا كه هیچ تعرفه قانونی برای این گروه از مصرف كنندگان تعریف نشده و توانیر به لحاظ قانونی اجازه عرضه خدمات و واگذاری انشعاب به این دسته را ندارد، اظهار نمود: بر مبنای ماده قانونی مذكور، موظف به قطع برق این مصرف كنندگان نورسیده به شبكه هستیم.
تبعات استفاده غیرمجاز از شبكه برق

رجبی مشهدی با بیان این كه استفاده های غیرمجاز از شبكه برق سبب افت ولتاژ شبكه های توزیع می شود و احتمال صدمه دیدن وسایل برقی مردم را زیاد می كند، تصریح كرد: در حقیقت صنعت برق برای پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگانی كه انشعاب های قانونی و مجاز دارند مجبور به قطع برق استخراج كنندگان ارزهای مجازی و یا سایر استفاده كنندگان غیرمجاز از شبكه است. به علت برق بسیار زیادی كه برای استخراج ارز مجازی مورد نیاز است، این كار امكان دارد به شبكه های برق هم صدمه وارد كند كه در این شرایط هم خسارت وارده به شبكه، از مالك انشعاب هایی كه امتیاز استفاده از برق را به صورت غیرمجاز در اختیار دیگران قرار داده اند، قابل دریافت است.1398/03/31
21:15:43
5.0 / 5
4535
تگهای خبر: خدمات , دیجیتال , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان