از معافیت گمركی برای واردات گوشی استفاده كنید

از معافیت گمركی برای واردات گوشی استفاده كنید به گزارش كارا پیام با اینكه واردات گوشی مسافری در مقطعی به یكی از طریق های واردات چمدانی گوشیهای قاچاق تبدیل گشته بود، اما ظاهرا با اتصال میان گمرك و ناجا این مشكل حل شده و در مقابل مسافران واقعی می توانند از ۸۰ دلار معافیت گمركی خود برای واردات گوشی استفاده كنند.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، بیشتر از یك سال از اجرای طرح رجیستری تلفن همراه می گذرد و گوشی از همان ابتدای این طرح هم به دلایلی كه مهم ترین آن سودجویی برخی فروشندگان و واردكنندگان بود، گران گردید و البته همان زمان هم محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعلام نمود این افزایش قیمت ها ناشی از حبابی است كه با گوشی نخریدن حل می شود، اما هم زمانی اجرای این طرح با افزایش نرخ ارز هم این افزایش قیمت را تشدید كرد.
از طرفی با همراه شدن علل رجیستری و افزایش نرخ ارز، بعضی از فروشندگان چاره ی كار را در واردات گوشی از راه مسافری دانستند. بدین ترتیب باآنكه امكان واردات چمدانی گوشی سلب شده و محدودیت هایی مانند واردات موبایل به ازای هر كد ملی وجود داشت، اما قاچاقچیانی كه از هر راه برای رسیدن به اهداف خود استفاده می نمایند، با كدهای ملی هم دست به واردات گوشی زدند، بدون این كه گوشیهای وارداتی واقعاً متعلق به مسافران باشد.
اما در ایام اخیر، قیمت گوشی با عنایت به ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز و حل شدن مسائل مربوط به شركت های واردكننده ی گوشی و گوشیهای مسافری، كاهشی چند درصدی داشت و البته از سوی سامانه ی ثبت تلفن همراه (رجیستری) هم اعلام گردید كه خریداران تلفن همراه، قبل یا حین خرید كالا، با جست وجوی برند و مدل تلفن همراه مورد نظر خود، از آخرین قیمت های اظهار شده توسط شركت های واردكننده آگاه شوند.
مسافر می تواند باری به ارزش ۸۰ دلار داشته باشد
اخیراً آذری جهرمی درباره رجیستری موبایل مسافرتی، اظهار داشت: در قانون جاری هر مسافر می تواند بار به ارزش ۸۰ دلار با خود به همراه داشته باشد، این قانون گمرك است و ارتباطی با سایر حوزه ها ندارد. گمرك نمی تواند حقی كه قانون به مردم داده را از آنها دریغ كند؛ باآنكه در قانون ذكر شده مسافر می تواند ۸۰ دلار بار مسافرتی با خود به همراه داشته باشد، اما در این قانون درباره كالاهای وارداتی صحبتی نشده است، ازاین رو افراد می توانند از این ۸۰ دلار برای واردات گوشی همراه استفاده كنند.
وی با بیان این كه واردات كالا به ارزش ۸۰ دلار توسط مسافران محدودیتی ندارد، اظهار نمود: باید مابه التفاوت بار مسافرتی بیشتر از ۸۰ دلار محاسبه و مسافر آنرا پرداخت كند، در این مورد باید به دو نكته توجه شود؛ نخست آنكه فرد باید مسافر باشد دوم آنكه تا ۸۰ دلار معافیت دارد.
این عضو كابینه دولت دوازدهم با بیان این كه برای رعایت حق قانونی مردم، شرایط رجیستری گوشیهای مسافری فراهم گردید، اشاره كرد: در مقطعی اتصال میان گمرك و ناجا در دولت الكترونیك برقرار نبود كه با پیگیری های انجام گرفته، این اتصال برقرار شد. بازار رسمی واردات به سبب مشكلات ارزی، ثبت سفارش و… قدرت واردات نداشت در نتیجه توزیع كنندگان گوشی همراه از ظرفیت بوجود آمده به سبب عدم اتصال ناجا و گمرك بهره برده و به اسم مسافری-كه عملاً مسافری نیست- گوشی وارد كردند.
آذری جهرمی تصریح كرده است كه با تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانك مركزی مشكلات بازار رسمی حل شد و هم اكنون واردات گوشی همراه انجام می شود، از جانب دیگر با تلاش گمرك و نیروی انتظامی سامانه رجیستری به این مراكز متصل شد. در نتیجه در شرایط كنونی از یك سو واردات از كانال های رسمی انجام می گیرد و از جانب دیگر رجیستری موبایل مسافرتی هم بر مبنای قانون-واردات ۸۰ دلاری- انجام می شود.1398/04/07
14:22:43
5.0 / 5
4605
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان