وزیر ارتباطات در اجلاس اتحادیه RCC تاكید كرد

تحقق قدرت واقعی فناوری با 5G و استفاده از هوش مصنوعی

تحقق قدرت واقعی فناوری با 5G و استفاده از هوش مصنوعی به گزارش كارا پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در اجلاس اتحادیه وزرای ارتباطات كشورهای مشترك المنافع بابیان اینكه ناسیونالیسم فناورانه به استراتژی برخی قدرت های بزرگ تبدیل گشته است تاكید كرد كه انحصار فناوری هوش مصنوعی چالشی جدی برای همه ملل دنیا خواهد بود. ​


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی كه به منظور شركت در اجلاس اتحادیه وزرای ارتباطات كشورهای مشترك المنافع (RCC)، به نور سلطان پایتخت قزاقستان سفر كرده است، بامداد امروز در سخنرانی خود در اجلاس وزرای این سازمان اظهار داشت: «ما در یك سال قبل در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفت قابل توجهی داشته ایم. تعداد مشتركین پهن باند تلفن همراه از ۷۰ میلیون نفر عبور كرده است. تمام شهرهای ما (۱۲۴۲ شهر) و ۷۸ درصد از روستاهای ما الان به شبكه ۴G متصل هستند. بیشتر از ۱۲۰ میلیون تلفن هوشمند از راه سه اپراتور تلفن همراه در شبكه فعال می باشند.»
وی ادامه داد: «اگرچه به علت عدم سرمایه گذاری كافی با تأخیر در توسعه FTTH مواجه بوده ایم اما با بودجه دولت و جذب سهم بخش خصوصی، حالا به ۲ میلیون كاربر FTTH رسیده ایم و این ركورد قابل توجهی در طول یك سال است. دولت با ساخت ۵۰۰۰ كیلومتر فیبر نوری در مناطق روستایی، به سرعت درحال توسعه زیرساخت های ارتباطی كشور است.»
آذری جهرمی افزود: «مشغول انجام مطالعات لازم در زمینه ۵G هستیم و به شكل جدی تلاش می نماییم تا زمینه های تحقق آنرا در آینده فراهم نماییم. همینطور در حال تهیه مقررات مناسب و بازبینی در قوانین گذشته هستیم تا بازار ایران را برای ورود فناوری ۵G آماده نماییم. از این روی آماده ایم برای حل چالش های توسعه ۵G از تجربیات پرارزش كشورهایRCC بهره برده و تجربیات خودمان را در اختیار آنها قرار دهیم.»
وزیر كابینه دولت دوازدهم ضمن اخطار درباره مساله یك جانبه گرایی فناورانه بعنوان چالشی اساسی در پیش روی كشورهای منطقه و جهان، اظهار داشت: «قدرت واقعی فناوری به دنبال اجرای گسترده ۵G با استفاده از هوش مصنوعی تحقق خواهد یافت. ما بعنوان كشوری كه با سخت ترین تحریم های غیرقانونی اقتصادی مواجه می باشد، نسبت به فجایعی كه یك جانبه گرایی فناورانه می تواند برای كل دنیا به وجود آورد، اخطار می دهیم.»
وی تاكید كرد: «ناسیونالیسم فناورانه به استراتژی برخی قدرت های بزرگ تبدیل گشته است. انحصار فناوری هوش مصنوعی چالشی جدی برای همه ملل دنیا خواهد بود. دولتی كه عادت به تحریم سایر كشورها دارد، بیشترین سرمایه گذاری را در زمینه هوش مصنوعی انجام داده است و یك جانبه گرایی فناورانه خویش را در زمینه های مختلف تكنولوژی های جدید استراتژیك، گسترش داده است.»
آذری جهرمی ایجاد مقررات بهتر حفاظت از داده ها و قوانین ضد انحصار را بعنوان راهكاری احتمالی برای مقابله با یك جانبه گرایی فناورانه برشمرده و اظهار داشت: «باوجودی كه اتحادیه جهانی ارتباطات در حال كوشش برای ایجاد وحدت رویه میان اعضاء در این زمینه است و بحث و گفتگو در اینباره در IGF هم ادامه دارد اما هنوز به دستاوردهای مشخصی منجر نشده است. من معتقدم تلاش هایی مشابه فرآیندهایی كه منجر به ایجاد مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی GDPR در اتحادیه اروپا شد، از جانب كشورهای RCC قابل انجام است.»
وزیر ارتباطات كشورمان با اشاره به همكاریهای چهار جانبه ای كه با روسیه، جمهوری آذربایجان و تركیه در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات آغازشده است، خاطرنشان كرد: «شباهت های زیادی بین كشورهای عضو RCC و كشورهای همسایه آنها، مانند ایران وجود دارد. ما می توانیم در مقابل اثرات مخرب انحصار و یك جانبه گرایی در حوزه ICT مقاومت نماییم و یك بازار بزرگ منطقه ای را برای استارتاپ ها و بخش خصوصی خود ایجاد نماییم.»
وی ادامه داد: «همچنین باید در حوزه مقررات با یكدیگر هماهنگ باشیم كه برای این منظور، RCC می تواند بهترین بستر را فراهم آورد. من معتقدم وقت آن رسیده است كه به صورت جمعی مساله مقررات مربوط به حفاظت از داده ها را مورد بررسی قرار دهیم و جمهوری اسلامی ایران آماده است تا به صورت فعال با هر مكانیسم ممكن از راه RCC همكاری كند.»
در انتها این سخنان، كنستانتین نوسكوف، وزیر توسعه دیجیتال و رسانه های جمعی روسیه، بعنوان رئیس اجلاس از مشاركت فعالانه ایران در جلسه وزرای كشورهای عضو RCC تقدیر و بر ادامه همكاری این نهاد منطقه ای با كشورمان تاكید كرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور در دیدار با همتای ارمنی خود در حاشیه اجلاس اتحادیه وزرای ارتباطات كشورهای مشترك المنافع (RCC) از تهیه طرحی جامع برای پیشنهاد به طرف ارمنی باهدف پشتیبانی از تعامل و تجارت استارتاپ های دو كشور اطلاع داد.
محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در حاشیه این اجلاس با هاكوپ آرشاكیان، وزیر حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان دیدار نمود و در این دیدار، با ابراز خرسندی از سفر قریب الوقوع خود به ایروان تاكید كرد كه در این سفر برخی از شركت های خصوصی و استارتاپ های ایرانی او را همراهی خواهند كرد.
وزیر ارتباطات در ادامه اظهار داشت: طرح جامعی برای پیشنهاد به طرف ارمنی برای پشتیبانی از تعامل و تجارت استارتاپ های دو كشور آماده شده كه در جریان سفر به ایروان موردبحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
وزرای ارتباطات ایران و ارمنستان در ادامه درباره جزئیات توسعه همكاریهای دوجانبه ازجمله ایجاد پارك های فناوری و هم ترانزیت ترافیك دیتا با یكدیگر گفتگو كردند.1398/06/26
22:55:24
5.0 / 5
4727
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان