ستاری مطرح كرد

رفع چالش صدور مجوز برای پهپادها از طرف معاونت علمی، فناوری پرنده بدون سرنشین جزو حوزه های نوآور

رفع چالش صدور مجوز برای پهپادها از طرف معاونت علمی، فناوری پرنده بدون سرنشین جزو حوزه های نوآور به گزارش كارا پیام معاون علمی وفناوری رئیس جمهور غیر قابل شناسایی بودن پهپادها را از چالش های این حوزه نام برد و اظهار داشت: ما به منظور استفاده وسیع از پهپادها از چهار سال قبل كارگروهی در معاونت علمی تشكیل دادیم كه در آن چالش صدور مجوزها بوسیله ارگان های نظامی رفع شده است.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، دكتر سورنا ستاری در حاشیه بازدید از رویداد فناورانه صنایع، شركت ها و استارتاپ های حوزه محصولات و خدمات پهپادها در جمع خبرنگاران با بیان این كه حوزه پهپادها جزو حوزه هایی است كه ما در آن مزیت های جدی داریم، اظهار نمود: چونكه خیلی از بخش ها و شركت ها محصولاتی با مزیت رقابتی تولید كرده اند و حتی در بعضی موارد بهتر از محصولات عرضه شده در دنیا است.
وی سوژه جدی در زمینه طراحی و ساخت پهپادها را سرریز فناوری های به وجود آمده در این زمینه عنوان نمود و تصریح كرد: در بخش های غیر نظامی پهپادهای با كاربرد در حوزه های نقشه برداری و پایش های مختلف كه همه ارگان ها به آن نیاز دارند همچون وزارت نیرو، جهاد كشاورزی و سازمان نقشه برداری تولید شده است.
ستاری اشاره كرد: این محصولات با هزینه های بسیار كمتر نسبت به نمونه های خارجی عرضه شده است كه همچون آن می توان به پهپادهای سم پاشی اراضی اشاره نمود و شركت های دانش بنیان فعال در این عرصه به دانش فنی طراحی ساخت این نوع پهپادها رسیدند و همین طور توانستند سفارش هایی دریافت نمایند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاكید بر این كه شركت های دانش بنیان فعال در این عرصه توانستند فرهنگ استفاده وسیع از پهپادها را نهادینه كنند، اشاره كرد: به شكلی كه به جرئت می توان گفت ۹۶ درصد از شركت های حاضر در این رویداد شركت های خصوصی هستند كه موفق شدند محصولات خودرا خصوصاً در بخش های طراحی بومی سازی كنند.
ستاری اشاره كرد: این شركت ها همین طور قادر هستند پهپادهای با تناژهای مختلف و با مداومت پروازی مختلف عرضه كنند و در این زمینه توانمندی خوبی در كشور ایجاد كنند.
معاون علمی رئیس جمهور حوزه پهپادها را جزو حوزه های دارای نوآوری دانست و اشاره كرد: این بخش به واسطه نوآوری است كه توسعه یافته است.
ستاری همین طور با اشاره به چالش شركت های دانش بنیان فعال در زمینه طراحی و ساخت پهپادها اظهار داشت: صدور مجوز برای این شركت ها در سه سال قبل به صورت جدی مطرح بود، ولی با راه اندازی كارگروهی در معاونت علمی این چالش مرتفع شده و امروزه بطور وسیع با صدور مجوزها، از پهپادها استفاده می شود.
وی در عین حال با تاكید براین كه استفاده از پهپادها مسائل امنیتی خاصی دارند، توضیح داد: یكی از اشكالات پهپادها غیر قابل شناسایی بودن آنها است كه این امر می تواند برای هر سیستم نظامی تهدید به شمار برود.
وی افزود: بر این اساس در كارگروهی كه در معاونت علمی از چهار سال قبل تشكیل شده، این مسائل حل شده و توانستیم مجوزهای مربوط به پهپادها را از ارگان های نظامی دریافت نماییم.
ستاری با تاكید بر این كه پهپادهایی كه امروز در این رویداد عرضه شده، از طرف شركت هایی است كه بیشتر از ۹۵ درصد آن های خصوصی است و افزود: این پهپادها از نوع پهپادهای غیر نظامی هستند، ولی پهپادهای نظامی از فناوری های بالایی برخوار هستند.
وی اشاره كرد: سوژه جدی ما در این رویداد آن است كه چگونه از این فنآوری ها كه به خوبی توسعه یافته اند، در بخش سیویل استفاده نمائیم.
منبع:

1398/06/27
22:29:38
5.0 / 5
4127
تگهای خبر: خدمات , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان