نخستین پارك فضایی كشور در جزیره قشم ایجاد می شود

نخستین پارك فضایی كشور در جزیره قشم ایجاد می شود به گزارش كارا پیام تفاهم نامه همكاری میان سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد قشم با هدف ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی (پارك موضوعی فضا پایه) در جزیره قشم به امضا رسید.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، این تفاهم نامه با رویكرد ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی و بعنوان اولین پارك فضایی كشور در قشم با حضور مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران و حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در تهران به امضا رسید.
بر طبق این تفاهم نامه، از ظرفیت های گردشگری منطقه آزاد قشم شامل ظرفیت های طبیعی موجود در دره ستارگان و آسمان مناسب این جزیره در هنگام شب برای مقصد گردشگری داخلی و خارجی و منطقه گردشگری فضایی، در سه فاز، تعریف، جانمایی و برنامه ریزی می شود.
طبق این تفاهم نامه، دو طرف در زمینه طراحی كلان و راهبردی تدوین برنامه گردشگری فضایی، مطالعات پیش امكان سنجی و عرضه تجربیات كشورهای دیگر به متقاضیان سرمایه گذاری این طرح در جزیره قشم كمك خواهند كرد.
برگزاری برنامه های كارشناسی و تعیین محتوای علمی با عنایت به جذابیت حوزه فضا برای توریست و تورهای تخصصی و همینطور حضور كارشناسان علمی و استقرار تلسكوپ در مكان هایی مانند دره ستارگان بخصوص در موقعیت های زمانی خاص هم از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
جزیره قشم ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه های مختلف دارد و موقعیت مكانی این منطقه در كشور سبب شده تا یكی از مراكز فضایی كشور در این جزیره استراتژیك خلیج فارس ایجاد شود.
جزیره قشم دارای پتانسیل های بسیاری است كه می توان با استفاده از همین ظرفیت ها به رشد و شكوفایی هرچه بیشتر آن كمك كرد و سازمان فضایی ایران هم بر مبنای قابلیت های جغرافیایی این منطقه، این جزیره زیبا در جنوب كشور را برای ایجاد یكی از مراكز فضایی خود برگزیده است.
مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار نمود: پارك های فضاپایه فرصتی است برای رونق گردشگری در حوزه توریسم و بستری را برای تحقیقات علمی محققان فراهم خواهد نمود كه پیشرفت در هر دو ظرفیت بالقوه پارك های فضاپایه، باعث پیشرفت اقتصادی كشور خواهد شد.

براری اضافه كرد: به علت جذابیت هایی كه در فضا وجود دارد، همواره مورد توجه جامعه و مردم است، به صورتی كه چند دهه گذشته مردم تلاش می كنند با اسرار خلقت و جذابیت های آسمان آشنا گردند. امروزه گردشگری با تم فضایی مورد توجه اغلب كشورهای در حال توسعه قرار گرفته و كشور ما به واسطه آسمان پاك و جذابش و به علت برخی زیرساخت های موجود مانند دره ستارگان قشم، ظرفیت این را دارد كه بعنوان منطقه ای برای جذب توریست و گردشگر های خاص نجوم انتخاب گردد. امیدواریم با همكاری یكدیگر بتوانیم این بسترسازی را برای جذب گردشگر و علاقه مندان به آسمان و نجوم فراهم كنید تا فرصتی برای رونق اقتصادی و گردشگری ایجاد شود.

رئیس سازمان فضایی ایران اضافه كرد: ذكر بیشتر از ۲۲۰ آیه در قرآن كریم در مورد اهمیت شناخت اسرار و عظمت آفرینش نشان دهنده اهمیت این مسئله است و در بند اول از فصل پنجم سند جامع توسعه هوافضای ایران هم بر شناخت عظمت و نظم حاكم بر جهان و آسمان و پی بردن به حكمت و قدرت خالق جهانیان از راه گسترش و ترویج علوم و فناوری های فضایی تاكید گردیده است.

وی افزود: بر همین مبنا و در جهت ارتقای ترویج و آموزش این مبانی، در سری برنامه های هفته جهانی فضا، تفاهم نامه همكاری با سازمان منطقه آزاد قشم به امضا رسید تا با عرضه مشاوره های علمی و تخصصی و بهره مندی از مناطق بكر و منحصر به فرد این جزیره بتوانیم گامی اجرایی در این راه برداریم.

براری اظهار داشت: پارك های موضوعی و گردشگاه های فضایی از یك طرف می تواند فرصت و بستر مناسبی برای آشنایی هر چه بیشتر با عظمت و اسرار خلقت و معرفی فناوری فضایی و از سویی دیگر ایجاد رونق اقتصادی منطقه باشد، این پارك ها با عرضه مشاوره تخصصی و كارشناسی سازمان فضایی و همكاری منطقه آزاد قشم و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد.

حمیدرضا مومنی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم هم اظهار نمود: از جانب سازمان فضایی به ما پیشنهاد شد تا در قشم اقداماتی در حوزه گردشگری فضاپایه صورت گیرد. كارهای اجرایی و توافقات اولیه انجام شده است و امروز برای نهایی كردن این تفاهم نامه دور هم جمع شده ایم.

وی ادامه داد: ژئوپارك های ما گردشگر های قابل توجهی دارند و در سبد ما این تكامل اتفاق می افتد و می توانیم ادعا نماییم در حوزه گردشگری علمی و تحقیقاتی بتواند برای كشورهای اطراف منشاء اثر شود.

مومنی تصریح كرد: پیشبینی كردیم طی یك سال به نتیجه برسیم. فاز اول كارهای عمرانی است و بخش دوم به تجهیزات و امكانات مورد نیاز بر می گردد. سرمایه گذاری اولیه با بودجه ۱۰ میلیارد تومانی از جانب منطقه آزاد قشم تامین شده و برای فاز بعدی به بودجه تا سقف ۸۰ میلیارد تومان نیاز است كه از توان بخش خصوصی استفاده خواهیم كرد. مذاكرات اولیه انجام شده و به نتیجه خواهد رسید.1398/07/21
19:50:54
5.0 / 5
4529
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان