اخطار درباره كلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته

اخطار درباره كلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته به گزارش كارا پیام مدیركل حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری با اخطار درباره كلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از كشور، گفته است: مشتركین تلفن همراه باید مراقب تماس با شماره های ناشناس و كلیك روی لینك های ناشناس باشند.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، در سالیان اخیر مشكلی با نام «Wangiri Fraud» یا «Wangiri Scam» برای اپراتورها به وجود آمده است كه در آن مهاجم یكسری شماره های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه و از آنها به صورت رندوم به شماره های سراسر دنیا تماس هایی را برقرار و بلافاصله قطع می كند تا یك تماس از دست رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود.
شماره های پرمیوم شماره هایی هستند كه جهت عرضه سرویس خاصی بوجود آمده اند و هزینه ی تماس با آنها بیش تر از حالت معمولی است. تعداد زیادی از مشتركان تلفن همراه عادت دارند بعد از هر تماس ناموفق، مبادرت به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده كنند؛ به علت آن كه این تماس ها از سرشماره های بین المللی برقرار می شود، به محض تماس هزینه های سنگینی به مشترك ایرانی تحمیل می شود.
همینطور با عنایت به قرار گرفتن در آستانه اربعین و حضور خیلی از زائرین در عراق، اگر منتظر تماس آشنایان و نزدیكان خود كه به زیارت اربعین رفته اند، هستید، كد عراق كه ۹۶۴+ است را به یاد داشته باشید و با عنایت به سوءاستفاده مهاجمان از این مورد سفارش می شود تا زمان اطمینان از شماره ی شخص مورد نظر خود، با شماره ی از دست رفته تماس حاصل نكنید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید.
در این راستا، پیمان قره داغی -مدیركل حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری- هم درباره كلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از كشور اخطار داد و اظهار داشت: در این نوع از كلاهبرداری مخابراتی كه به آن تماس و قطع تماس (wangiri) گفته می شود كلاهبرداران یك تماس بی پاسخ (missed call) و یا یك لینك اینترنتی به گوشی تلفن مشتركین ارسال می كنند. كاربران بعد از مشاهده تماس ازدست رفته (missed call) روی گوشی با شماره درج شده تماس می گیرند كه این تماس ها عموماً به مقصد كشورهای خارجی (اغلب كشورهای آفریقایی) هستند.
وی با بیان این كه كلاهبرداری از راه شماره های ویژه (premium) انجام می شود، اضافه كرد: خط كاربران بعد از تماس با این شماره ها به میزان زیادی از جانب اپراتور شارژ می شود و با عنایت به این كه شماره های ویژه بسیار پرهزینه (دقیقه ای حدود ۱۰ هزار تومان) هستند، مشتركین تلفن همراه باید مراقب تماس با شماره های ناشناس و كلیك روی لینك های ناشناس باشند.
مدیركل حفاظت از حقوق مصرف كننده رگولاتوری برای پیشگیری از این نوع كلاهبرداری به مشتركان تلفن همراه سفارش كرد: درصورت مشاهده تماس ازدست رفته (missed call) به كدهای تماس در زمان تماس دقت كنید و در صورتیكه در زمان تماس روی صفحه گوشی به جز كدهای ۰۰۹۸ یا ۹۸+، كد دیگری شماره گیری شد، بلافاصله تماس را قطع كرده و شماره را بررسی كنید.
قره داغی تصریح كرد: كاربران باید بعد از كلیك روی لینك ناشناس درصورت برقراری تماس خارجی، تماس را قطع كنند و درصورت احتیاج به كسب اطلاعات و راهنمائی می توانند با مركز تماس اپراتور خود تماس بگیرند.1398/07/23
15:27:21
5.0 / 5
4298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان