از پهپادهای پستی چه خبر؟

از پهپادهای پستی چه خبر؟ كارا پیام: پهپاد پستی یكی از تجهیزاتی است كه در امتداد استفاده از تكنولوژی های سبز كه آلودگی كمتری دارند، مطرح شده و یكی از برنامه های شركت پست است، البته در گام اول ارائه خدمات برای دستگاه های امدادرسان مطرح شده و هنوز خبری از ورود به بحث تجاری نیست.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - آبان ماه سال جاری بود كه خبر امكان استفاده از پهپادی برای انتقال بسته های پستی با هدف كاهش هزینه ها و جلوگیری از آلودگی شهرها را داد، با این امید كه دیگر در هیچ جای ایران نقطه ای باقی نماند كه غیرقابل دسترس باشد، انتقال سریع دارو به بیمارستان ها، جزیره ها و سورپرایز كردن یكدیگر در اختیار كاربران باشد.
این مساله البته بخش خصوصی و برخی دیگر از نهادها را كمی رنجاند؛ از سازمان ملی كارآفرینی درباره اینكه این امكان می توانست در اختیار كسب وكاران خصوصی قرار گیرد گله كردند كه شركت درواكنش به این مساله كرد اگر مجموعه های خصوصی بخواهند فرآیندهای ایجاد زیرساخت و استاندارد و ستاندن مجوز را انجام دهند، مستهلك می شوند. در كشورهایی مانند ایران، قاعده اش این است كه نهادها و سازمان ها و شركت های دولتی كه قابلیت و امكانات بیشتری در اختیار دارند و حتی از امكانات حاكمیتی برخوردار می باشند، به نحوی جاده صاف كن و تسهیل گر این اتفاق می شوند.
همین طور یكی دیگر از موارد انتقادی كه به پهپاد پستی عنوان شد، دریافت مجوز از دستگاه ها و نهادها بود. ازطرفی سازمان هواپیمایی كه گفته بود تمام پهپادهای غیرنظامی برای فعالیت باید مجوزهای سازمان هواپیمایی را داشته باشند و به تبع آن، پست هم برای پهپادهای خود باید نسبت به ستاندن مجوز اقدام نماید و از جانب دیگر همزمان با حاشیه ها درباره پهپاد پستی، وزیر اطلاعات از جابه جایی مواد مخدر با استفاده از پهپاد آگاهی داد كه می توانست كنایه ای تلویحی به مخالفت با پهپاد پستی باشد.
هرچند شركت ملی پست اعلام نموده بود درباره پهپاد پستی مجوزهای لازم و قانونی از مراجع ذی ربط ستاندن شده است، اما در گام اول بحث ارائه خدمات برای دستگاه های امدادرسان همچون هلال احمر و اورژانس است كه مجوزهای لازم برای آنها ستاندن شده است و برای ورود به بحث تجاری، باید با طمانینه بیشتری موضوع را بررسی كرد.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: پهپاد در حوزه تجهیزاتی است كه یك اپراتور می تواند از آن استفاده نماید. موضوعی كه درباره پهپاد عنوان شد، این بود كه این توانایی وجود دارد كه بتوانیم با پهپاد هم امكان جابه جایی را فراهم نماییم. به اضافه بحث درباره این بود كه در امتداد ایجاد شهر هوشمند بتوانیم شهر پاك و حمل و نقل پاك تری ایجاد نماییم.
وی افزود: درباره شهر هوشمند عمده بحث این است كه به سمت استفاده از تكنولوژی های سبز كه آلودگی كمتری دارند و همین طور تجهیزات برقی برویم. یكی از تجهیزات هم پهپاد است كه این ظرفیت را دارد كه پست نامه ها را جابه جا كند و این مساله یكی از برنامه های شركت پست است.
جوشقانی درباره مجوزی كه جهت استفاده از پهپاد لازم است نیز بیان كرد: اگر یك پهپاد بخواهد در سطح شهر سرویس بدهد، شاید لازم باشد كه از یك دستگاه و سازمان های مربوطه مجوز بگیرد اما از سمت ما مجوزی نمی خواهد.
منبع:

1398/12/17
21:53:11
5.0 / 5
3544
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان