سرنوشت ارزهای دیجیتالی در سال ۹۸،

فراز و فرود رمزارزها

فراز و فرود رمزارزها كارا پیام: بااینكه دو سال قبل برای ارزهای دیجیتالی در ایران با نوسان همراه بود، اما بالاخره تصمیم به قانونی بودن استخراج مشروط به پرداخت نرخ برق صادراتی گرفته شد و همین طور تلاش هایی جهت راه اندازی نمونه بومی رمزارز صورت گرفت.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، هم اكنون به سبب شیوع ویروس كرونا در جهان، وضعیت اقتصادی در دنیا حالت ابهام به خود گرفته، برخی كارشناسان ركود اقتصادی را پیش بینی می كنند و برخی دیگر از تحلیل گران راه نجات را در تولید واكسن این ویروس می دانند. در این شرایط سرمایه گذاران به سبب ریسك بالا، اهتمام كردند سرمایه های خودرا به وجه نقد تبدیل نموده و و پشت بورس های مطرح در جهان را خالی كردند.
بااینكه تا قبل از این ارزهای دیجیتالی (Cryptocurrency) گزینه ای نسبتا مطمئن برای سرمایه گذاری در شرایط بحرانی به نظر می رسیدند، درعمل و در صورتیكه هنوز ثبات اقتصادی در ماه های آینده معین نمی باشد، ارزهای دیجیتال و در صدر آنها بیت كوین هم روندی مبهم را پیش گرفتند. بطوریكه در سه هفته اخیر، قیمت بیت كوین كه ۱۰ هزار دلار را هم شكسته بود، در مدت زمان كوتاهی حتی تا ۴۰۰۰ دلار هم سقوط كرده و البته این روزها در شرایط نوسانی ۶۰۰۰ دلاری به سر می برد.
بیت كوین بعنوان اولین و معروف ترین ارز دیجیتال، در سال ۲۰۰۹ به وجود آمد و البته درحالی كه تاریخ ورودش به ایران هم می تواند مربوط به همان زمان باشد، اما در دو سال اخیر باتوجه به روند صعودی افزایش قیمتی كه تجربه كرده، طرفداران زیادی را برای خود دست و پا كرده است، چه ماینرهایی كه به صورت مستقیم خودشان مبادرت به استخراج بیت كوین می كنند و چه افرادی كه ازطریق صرافی های ارز دیجیتالی، به خرید و فروش رمزارزها می پردازند.
بیت كوین نوعی از پول الكترونیكی است و بمنظور امنیت بیش تر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده و با استفاده از فناوری بلاك چین، به كاربران امكان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانك ها و سازمان های واسطه می دهد. هرچند در جهان هنوز با رمزارزها برخوردهای متفاوتی می شود، برخی كشورها بیت كوین را به رسمیت شناخته و برایش قابلیت هایی كه پول دارد را متصور می شوند، برخی دیگر بیت كوین را كالای سرمایه ای می دانند و مشخصات پول را برای آن لحاظ نمی كنند و برخی اساسا آنرا غیرقانونی می دانند.
جنجال ها درباره رمزارزها در ایران شاید بیش از همه چیز به سبب ماهیت رمزی و پیچیده آنها باشد و البته در سال های اخیر هم از جانب مسئولان چندان روی خوشی به بیت كوین و سایر رقبایش نشان داده نشده است. تا مدتی قبل، سفارش مسئولان این بود كه افراد فعلا از ورود به این حوزه اجتناب كنند و حتی بانك مركزی اطلاعیه ای منتشر نمود كه به كارگیری ابزار بیت كوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراكز پولی و مالی كشور ممنوع است.
هرچند همان زمان محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار كرد اگر ارزهای دیجیتال خارجی در ایران فعالیت كنند و بتوانیم در بعضی معاملات خرد از آنها استفاده نمائیم، مفید خواهد بود و این ارزهای دیجیتال با وجود ضعف هایی كه دارند، برای پرداخت های خرد تحریم را دور می زنند و كاربران می توانند از آن استفاده كنند. او حتی از كوشش برای بومی سازی ارزهای دیجیتال آگاهی داد و اظهار نمود سیاست هایی برمبنای توسعه فناوری ارز دیجیتالی وجود دارد.
البته بعد از گذشت چند ماه از ابلاغیه بانك مركزی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود این ابلاغیه بانك مركزی ابطال شده و بدین ترتیب مقرر شده است با همكاری سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار سند توسعه ای برای نشر كریپتوها تدوین و ابلاغ شود.
یكی دیگر از دلایلی كه مخالفت مسئولان برای كار كردن در حوزه رمزارزها و استخراج بیت كوین را سبب شد، افزایش مصرف برق در تابستان سال قبل بود. بدین صورت كه با افزایش هفت درصدی مصرف برق در مقایسه با زمان مشابه سال ۹۷، مسؤولان مجاب شدند كه استخراج كنندگان بیت كوین موجب این افزایش مصرف برق شده اند و بنا بر این دولت و وزارت نیرو راهی به دنبال برای ضابطه مند كردن این شرایط بودند.
در نهایت آیین نامه اجرایی استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده در كشور ابلاغ گردید كه به سبب آن، ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حقوقی برای آنها در نظر گرفته و شروطی نیز برایشان گذاشته شد. همچون اینكه ضمن شناخته شدن استخراج رمزارز بعنوان صنعت شناخته شد و اعلام گردید قیمت برق این مراكز معادل متوسط نرخ برق صادراتی خواهد بود، هرچند این موارد چندان به مذاق انجمن بلاك چین و استخراج كنندان بیت كوین خوش نیامد و تعرفه های اعلامی را منجربه ریشه كنی این صنعت یا انحصار برای اقشاری خاص دانستند.
ازطرفی بخش خصوصی به درآمدزایی از راه استخراج بیت كوین اعتقاد داشته و اعلام نمود این صنف باتوجه به تعرفه برق از جانب وزارت نیرو نتوانسته فعالیتی انجام دهد و كسانی كه به صورت خودجوش عمل می كردند، دست از فعالیت كشیدند. در صورتیكه به اعتقاد آنها استخراج بیت كوین نه فقط منجر به ارزآوری شده بلكه روشی برای مقابله با تحریم ها هم به شمار می رفت.
در این راستا بگفته انجمن بلاك چین، اقداماتی هم برای راه اندازی رمزارز بومی انجام شده، همچون چند پروژه ای كه در ایران انجام می شود كه نمونه نهایی آنها آماده است و در حالت پایلوت كار می كنند و برجسته ترین منفعت ارز مجازی بومی این است كه با حفظ حاكمیت بانك مركزی، گلوگاه بانك ها از تراكنش ها حذف می شود و می توان بدون نیاز به بانك ها اما با حفظ حاكمیت بانك مركزی، تراكنش های مالی داشت.
البته انتقاداتی هم به رمزارز بومی وارد شده، همچون اینكه اگر توكنی در اختیار مردم قرار گیرد كه هر توكن معادل یك ریال باشد، درواقع دیگر ارزی نیست، بلكه همان پول ریالی به صورت الكترونیكی است كه جذابیت فناوری و سرمایه گذاری ندارد و دیگر اینكه پول مجازی داخلی پایه ریال بر بستر بلاك چین به خاطر سهولت انتقال بین مردم، نه جایگاهی از نظر فناوری دارد و نه جایگاهی از نظر ارزش سرمایه گذاری دارد و از آن استقبال نمی شود.
منبع:

1399/01/11
23:37:25
5.0 / 5
3091
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان