در جلسه سوءاستفاده در فضای مجازی و آگاه سازی مخاطبان مطرح شد

ضرورت شناسایی صدمه سرویسهای عرضه شده در فضای مجازی

ضرورت شناسایی صدمه سرویسهای عرضه شده در فضای مجازی با سرویس های متنوعی كه در فضای مجازی به منظور رفع نیازهای روزمره مردم و بنگاه های اقتصادی عرضه می شود، لازم است آسیب های این سرویس ها پیشبینی و شناسایی شود؛ به خصوص در شرایطی كه به دنبال انتشار كرونا و افزایش استفاده مردم از فضای مجازی،  جرائم كامپیوتری هم افزایش یافته است.


به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صمد سلامی، رئیس اداره جلوگیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در جلسه نقد و اندیشه با مبحث «سوءاستفاده در فضای مجازی و آگاه سازی مخاطبان» فرهنگ سازی و هشدارهای پیشگیرانه به کاربران فضای مجازی را مؤثرترین راهکار در پیشگیری از سوء استفاده ها در این فضا دانستند.
سلامی به تعریف قانون جلوگیری از وقوع جرم پرداخت و اظهار داشت: بر مبنای تعریف قانونی، جلوگیری از وقوع جرم عبارت است از پیشبینی و شناسایی خطر وقوع جرم و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای کاهش و از بین بردن جرم. این تعریف را باید به همه جرائمی که در حوزه های مختلف بخصوص فضای مجازی اتفاق می افتد بسط داد. امروز شاهدیم که سرویسهای متنوعی در فضای مجازی عرضه می شود که همه آنها کاربردی و به منظور رفع نیازهای روزمره مردم و بنگاه های اقتصادی عرضه می شود. جامعه پیشگیری باید صدمه های این سرویس ها را پیشبینی و شناسایی کند.
وی افزود: پیش از اینکه سرویس ها همه گیر شود باید بعنوان حاکمیت و جامعه پیشگیری، تدابیر پیشگیرانه را تبیین نماییم. یکی از مهم ترین راهبردها هم در این عرصه بحث ارتقاء آگاهی های عمومی است تا پیش از اینکه مردم آماج جرائم قرار گیرند از راه ارتقاء آگاهی هایی عمومی این صدمه ها را کاهش دهیم. عمده جرائم در فضای مجازی مربوط به کلاه برداری ها به طرق مختلف است و اگر روی ارتقا آگاهی های عمومی تمرکز نماییم می توانیم از وقوع این نوع جرائم پیشگیری کرد.

گمنامی در فضای مجازی را کاهش می دهیم
رئیس اداره جلوگیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی قوه قضاییه با اشاره به اینکه در حوزه فضای مجازی یکی از مشکلاتی که وجود دارد، حس گمنامی افراد در این فضا است که منجر به این می شود افراد مصمم به ارتکاب جرم شوند، اظهار داشت: در حال پیگیری تدابیری هستیم که با کمک همه دستگاه ها، کاهش گمنامی در فضای مجازی را داشته باشیم.
سلامی با اشاره به اینکه چند راهبرد در مبحث جلوگیری از وقوع جرم در معاونت اجتماعی قوه قضاییه تعریف شده است، اظهار داشت: ارتقا آگاهی ها عمومی، سلب فرصت از افراد برای ارتکاب جرم، افزایش ریسک دستگیری، کاهش گمنامی و پیشگیری های ﺳﺰﺍﮔﺮﺍﻳانه است. ولی یکی از مهم ترین راهبردهای ما ارتقا آگاهی های عمومی است. باید بپذیریم اگر شخصی که مورد آماج جرم قرار می گیرد، آموزش ها و اطلاع رسانی های لازم را ندیده باشد به مجرم کمک می نماید برای ارتکاب به جرم.

رمز پویا جرائم مالی را کاهش داد
وی درباره تاثیر افزایش جرائم به دنبال انتشار کرونا و افزایش استفاده مردم از فضای مجازی اظهار داشت: به همان میزان که استفاده مردم از فضای مجازی افزایش پیداکرده است، جرائم کامپیوتری هم افزایش یافته اما خوشبختانه پیش از انتشار کرونا یکی از جرائمی که پیش ازاین بسیار رایج بود یعنی کلاه برداری های مالی اینترنتی با یک کار جمعی و فعال سازی رمزهای یک بارمصرف کاهش پیدا کرد.
رئیس اداره جلوگیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی قوه قضاییه اضافه کرد: اگر این اقدام پیشگیرانه انجام نشده بود با هجومی که مردم به فضای مجازی در دوران انتشار کرونا داشتند، به مراتب جرائم بیشتری را شاهد بودیم. امیدواریم که خرد جمعی دستگاه ها این قبیل مسائل را پیگیری کنند تا شاهد باشیم متناسب با رشد فناوری اقدامات پیشگیرانه هم رشد پیدا کند. اگر بخواهیم یک فضای مجازی سالم و ایمنی داشته باشیم باید تمرکزمان بر پیشگیری باشد.
سلامی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی و پلیس در آخر زنجیره برخورد با جرائم کامپیوتری قرار دارند اظهار داشت: ضروریست که هر دستگاهی در حیطه تخصصی خودش اقدامات لازم در حوزه پیشگیری را پیگیری کند چونکه این مساله از ظرفیت و توان یک نهاد خارج است. در حوزه اقدامات پیشگیرانه در فضای مجازی دستگاه هایی مختلف همچون وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد به صورت مجزا ورود کرده اند؛ اما اقدامات آنها به صورت جزیره ای است. این در شرایطی است که همه دستگاه ها باید تبادل اطلاعات و تجربیات داشته باشند. باید در نشست های تخصصی بین دستگاهی، تمام صدمه های احتمالی سرویس ها پیش از شیوع، احصا شود و اجازه ندهیم سرویس ها بدون صدمه شناسی همه گیر شوند.
او همینطور تصریح کرد: یک انتظار مهمی که می توانیم از مردم داشته باشیم بحث مسئولیت های اجتماعی است که افراد حس مسئولیت پذیری داشته باشند و نسبت به وقوع جرائم در فضای مجازی بی تفاوت نباشند و اگر به جرمی در این فضا برخورد کردند با رفتن به سایت معاونت اجتماعی قوه قضاییه یا پلیس فتا آنرا گزارش دهند.

هشدارهای مختلف پلیس فتا برای پیشگیری از سوءاستفاده ها
در ادامه رجبی درباره علل تعدد هشدارهای مختلف پلیس فتا به کاربران فضای مجازی اظهار داشت: هم اکنون مردم زمان زیادی را به حضور در فضای مجازی اختصاص می دهند. ما تلاش داریم با این هشدارها در مقطع زمانی که در آن قرار داریم و با شیوع کرونا که همراه شده با افزایش استفاده از فضای مجازی، متناسب با موضوعات مختلف همچون فضای کنکور یا ثبت نام وام ودیعه مسکن و... به مردم اخطار دهیم تا نسبت به سوءاستفاده ها آگاهی پیدا کنند. پس یکی از وظایف ما در حوزه پیشگیری این است که به صورت مستمر و مرتب هشدارهای لازم را به مردم منتقل نماییم.
وی با بیان بر اینکه مسئولین باید پیش از هر فراخوانی جنبه های احتمالی وقوع جرم را در نظر بگیرند، اظهار داشت: در ماه های گذشته هم زمان با صدور فراخوان ها برای آزادسازی سهام عدالت، دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا یا وام ودیعه مسکن و... شاهد بودیم که موجی از جرائم شکل گرفت. ما خیلی سعی کردیم تا دستگاه های مرتبط را مجاب نماییم پیش از اینکه فراخوانی را صادر کنند حتما راه کارهایی که سبب سوءاستفاده مجرمان حرفه ای می شود را بررسی نمایند.
رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرائم سایبری پلیس فتا اضافه کرد: ما بعنوان پلیس فتا که با مردم سروکار بسیاری داریم و پرونده های مختلف جرائم یارانه ای را بررسی و مشاهده کرده ایم در این موارد عمدتاً از راه رسانه ها در جریان فراخوان ها قرارگرفته ایم.
رجبی با اشاره به اینکه یکی از محاسن فناوری اطلاعات، قابل پیشبینی بودن است اظهار داشت: با فناوری اطلاعات می شود خیلی از مسائل را پیشبینی، طراحی و به صورت درست پیاده سازی کرد؛ ازاین رو اگر به این مساله دقت کنیم می توانیم از وقوع خیلی از جرائم پیشگیری نماییم.
ایشان در ادامه درباره اینکه آیا هشدارهای پلیس به شکلی زیاده روی نیست و سبب هراس بیش ازحد کاربران نمی گردد اظهار داشت: همین حجم فعلی جرائم که شکل می گیرد حاصل مراقب و پایش های ۲۴ ساعته همکاران ما در پلیس فتا و قوه قضاییه است یعنی اگر پیشگیری های کیفری و انتظامی نبود ما وضعیتی به مراتب بدتر از امروز داشتیم. ازاین رو قائل به کاهش سطح اخطار نیستم؛ اما اینکه هشدارهای پلیس فتا بیش ازاندازه دیده می شود به این خاطر است که متأسفانه دستگاه های دیگر در حوزه فرهنگ سازی پیشگیرانه ورود نکرده اند.

ضرورت همکاری پلیس فتا با سایر دستگاه ها
رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرائم سایبری پلیس فتا درباره لزوم همکاری پلیس فتا با سایر دستگاه ها برای پیشگیری از سوءاستفاده ها در فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی به مرحله ای رسیده است که کسی نمی تواند به تنهایی بگوید می تواند این فضا را مدیریت کند. پلیس فتا هم این راهبرد را قبول دارد و این آمادگی را دارد تا تجربیات خویش را در اختیار دستگاه ها و وزارتخانه ها قرار دهد تا آنها هم در فضای مجازی مأموریت هایی خویش را انجام دهند. این مورد اگر اتفاق بیفتد همه اقدامات و هشدارها از سوی پلیس فتا نخواهد بود.
رجبی سپس درباره اینکه در روزهای انتشار کرونا بیشترین جرائم مربوط به چه حوزه هایی بوده است اظهار داشت: علیرغم پایش های مختلف همچنان جرائم مالی درصدر جرائم کامپیوتری هستند و در رتبه بعدی جرائم در رابطه با اشخاص و آزارهای اینترنتی و ایجاد مزاحمت ها و هتک حیثیت قرار دارد.
وی ادامه داد: یکی از نکاتی که باید دقت کنیم در مورد جرائم مالی، دارایی افراد مورد دستبرد قرار می گیرد که با تشکیل پرونده تا حدود زیادی این مبالغ قابل برگشت هستند و با دستگیری مجرم پرونده فیصله پیدا می کنند. ولی متأسفانه در مورد جرائم در رابطه با اشخاص مثل هتک حیثیت و انتشار تصاویر خصوصی، حتی با پیدا شدن مجرم، اثرات جرم حل نمی گردد و از کاربران فضای مجازی خواهش می کنم به حوزه حریم خصوصی خود توجه ویژه ای کنند. عمده جرائم در این عرصه هم ناشی از غفلت و اعتماد به کاربران مجازی است.
منبع:

1399/05/25
13:51:47
5.0 / 5
2325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان