دبیر ستاد فناوری نانو خبرداد؛

تولید محلول های ضدعفونی كننده نانویی با قدرت ماندگاری بالا

تولید محلول های ضدعفونی كننده نانویی با قدرت ماندگاری بالا به گزارش كارا پیام دبیر ستاد توسعه فناوری نانو از تولید مواد ضد عفونی كننده غیرالكلی اطلاع داد و اظهار داشت: تفاوت این مواد با محلول های برپایه الكل این است كه به سرعت سطوح را ضد عفونی می كنند و ماندگاری زیادی دارند.به گزارش کارا پیام به نقل از مهر، دکتر سعید سرکار، امروز در اختتامیه جشنواره نانو و رسانه که به صورت آنلاین برگزار گردید با اشاره به طراحی و ساخت دستگاه الکتروریسی عنوان کرد: یک زمانی تنها اروپا تولیدکننده دستگاه نانو الیاف بود که خط تولید آنرا به ایران در شرایط تحریم نمی فروختند و قیمت هر خط تولیدشان یک میلیون یورو بود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اضافه کرد: بنابراین محققان کشور توانستند دستگاه تولید کننده نانو الیاف را تولید و خط تولید فیلترهای نانو را راه اندازی کنند؛ به طوریکه حالا به مرحله ای رسیدیم که به کره جنوبی صادر شده و پس از آن قراردادی در جهت تحویل ۱۰ دستگاه نانو الیاف به چین را منعقد کردیم.
وی افزود: در جهت این قرار داد، تابحال ۶ دستگاه را در چین نصب کردیم و چند روز گذشته هم ۲ دستگاه دیگر را ارسال کردیم.
وی با تاکید بر اینکه تمام مجوزها و استانداردهای اروپایی برای این دستگاه دریافت شده است، بیان نمود: این دستگاه تمام خصوصیات دستگاه اروپایی را دارد در حالیکه از قیمت پایینی هم برخوردار می باشد.
سرکار عنوان کرد: بطور قطع تقاضا برای صادرات این دستگاه نانو الیاف زیاد داریم که در آینده نزدیک اخبار آن منتشر خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه ایران هنوز اقتصاد دانش بنیان را به رسمیت نشناخته است، بیان نمود: ما باید خودمان را باور نماییم که ظرف ۲۰ سال آینده، اقتصاد دانش بنیان بر پایه فناوری نانو است؛ خدا نعمتی داده که باید از آن استفاده نماییم و مرزها و شرایط رشد را باید برای ظهور خلاقیت ها فراهم نماییم.
تولید روزافزون محصولات در حوزه کرونا
وی در مورد تولید محصولات نانو در حوزه کرونا توسط محققان کشور زیر نظر ستاد نانو اظهار داشت: ما در ستاد در زمینه تأمین ماسک های n۹۵ ورود پیدا کردیم تا نیاز کشور و کادر درمان به ماسک برطرف و صدمه کمتری به جامعه وارد شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه این ماسکهایی که توسط شرکتهای دانش بنیان نانو به تولید می رسید قیمتهایی پایین تر از ماسک های وارداتی داشتند، تصریح کرد: به علت اینکه زیرساخت های تولید ماسک و تکنولوژی آن در کشور وجود داشت توانستیم آنرا سریعا در اختیار قرار دهیم؛ در ابتدای شیوع ویروس کرونا، روزی ۱۰ هزار ماسک نانو تولید می کردیم ولی پس از انتشار کرونا با تغییر کاربری های برخی کارخانه های فیلتر و... این ظرفیت به تولید ۲۵۰ هزار ماسک در روز طی دو هفته رسید.
سرکار اضافه کرد: ما توانستیم در شرایطی تأمین ماسک در کشور داشته باشیم که همزمان در امریکا، انگلیس و ژاپن پاکت زباله روی صورتشان می کشیدند.
تولید مواد ضد عفونی نانویی با قابلیت ماندگاری بالا در مقایسه با الکل
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در مورد گام دوم محققان در جهت مرتفع ساختن نیاز جامعه در شرایط کرونا اظهار داشت: گام دوم تولید محلولها و ژل های ضد عفونی بود که با فناوری نانو به تولید رسید که برای ضد عفونی سطوح دستها و کارایی داشت.
وی با تاکید بر اینکه این محلول ها با فناوری نانو با نانوذرات نقره به تولید می رسند، اظهار داشت: این مواد ضد عفونی کننده بر پایه الکل نیستند و تفاوت آن با محلول های برپایه الکل این است که به سرعت سطوح را ضد عفونی می کنند و ماندگاری زیادی دارند در صورتی که الکل در همان لحظه سطح را ضد عفونی می کند. همینطور ضد عفونی های نانو تا سه روز محیط را ضدویروس نگه می دارند.
به گفته سرکار، روزی ۲۰۰ تن به صورت انبوه مواد ضد عفونی تولید می شود که حالا این محصولات به وفور در کشور وجود دارد به طوریکه در سوپرمارکتها هم مواد ضد عفونی دیده می شود.
وی با اشاره به دیگر دستگاههای تولید شده در حوزه کرونا اظهار داشت: دستگاههای ضد عفونی کننده هوا که با فناوری پلاسما کار می کنند از دیگر دستاوردهای محققان است که ۱۰۰تا ۸۰۰ متر مکعب هوا را ضدعفونی می کند؛ از این دستگاه می توان در واگنهای مترو، اتوبوس، رستوران و... بهره برد.
سرکار با اشاره به اینکه دستگاه دیگری که با uv محصولات را ضدعفونی می کند از دیگر دستاوردهای محققان است که حالا مورد استفاده قرار می گیرد، بیان نمود: از دیگر توانایی محققان تولید واکسن است که حالا روی آن متمرکز هستند.
ساخت دستگاه تشخیص کرونا با قدرت تشخیص کرونا در ۳۰ ثانیه
سرکار با اشاره به اینکه حالا دستگاهی ساخته شده که کرونا را در ۳۰ ثانیه تشخیص می دهد، اظهار داشت: تست های کنونی پس از دو روز جواب کرونا افراد را مشخص می کنند؛ اما این دستگاه با اخلاط حلق و بینی کرونا را تشخیص می دهد.
وی اضافه کرد: این دستگاه طی دوماه مجوزهای لازم را دریافت کرد.
گفته های رهبری الگوی ماست
سرکار با اشاره به اینکه ما افتخار می نماییم که مقام معظم رهبری تاکید دارند که باید نانو را یک الگو در سایر امور مملکت به کار بگیریم، بیان نمود: گفته های رهبری الگوی ماست.
وی تاکید مرد: از سوی دیگر ما بدون پشتوانه مردمی نمی توانیم کاری نماییم و اگر بودجه ای هزینه می نماییم مردم باید بدانند بازگشت آن در جامعه چیست؛ ازاین رو در صدد هستیم که رضایت مردم را بدست آوریم.
وی تصریح کرد: ما امروز می بینیم که آگاهی مردم در ارتباط با فناوری نانو نسبت به کشورهای پیشرفته بیشتر است که باید در این راستا از اصحاب رسانه تشکر نماییم.


منبع:

1399/05/28
10:11:48
5.0 / 5
1846
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان