رئیس انجمن ژنتیك

بررسی بیوانفورماتیك كرونا

بررسی بیوانفورماتیك كرونا به گزارش كارا پیام رئیس انجمن ژنتیك با اشاره به اینكه تحقیقات در زمینه رفتارشناسی ویروس كرونا ادامه دارد، اظهار داشت: حالا در حال بررسی بیوانفورماتیكی این ویروس، مطالعه جهش ها و تغییرات آن هستیم.دکتر محمود تولایی استاد ژنتیک و از محققان در زمینه توالی یابی ویروس کرونا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: حدود دو سوم بیماران اولیه ای که در ووهان چین به کرونا مبتلا شدند از یک بازار حیوانات خرید کرده بودند. بازاری که در آن علاوه بر حیوانات دریایی بیشتر از ۱۰۰ نوع حیوان دیگر هم همچون خفاش، پنگولین، روباه، سگ، خوک و حتی طیور فروخته می شده است.
وی اضافه کرد: با عنایت به اطلاعات ژنتیکی انتشار یافته، ویروس کرونای ۲۰۱۹ یا مستقیماً از خفاش و یا از راه یک واسط حیوانی دیگر، به انسان منتقل شده است. پس از شروع بیماری این بازار خیلی سریع بسته شد و نمونه گیری های انجام شده از بیشتر از ۵۰۰ نقطه بازار نشان داد که بیشتر از ۳۰ نمونه حاوی ویروس کرونای ۲۰۱۹ به دست آمد و این نشان می داد ویروس کاملاً در بازار پخش شده بوده است.
تولایی تصریح کرد: امکان دارد یکی از کارکنان فروشگاه قبلاً از شخص دیگری ویروس را گرفته و بعد به همکاران و در نهایت مشتریان پخش کرده باشد. بعد از چین، به مرور کشورهای دیگر هم با این رخداد مواجه و اقدامات پیشگیری و درمانی شروع شد.
رئیس انجمن ژنتیک اظهار داشت: وقتی جامعه با یک عامل نوپدید که سابقه آن وجود نداشته مواجه می شود لازم است که خیلی از روش های مختلف برای درمان و سپس تشخیص را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد؛ در این فرایند احتمال دارد که بیماری با بیماری های دیگر اشتباه گرفته شود یا روش های پاسخگویی به درمان با استفاده از داروهای مختلف سایر بیماری ها درست نباشد.
تولایی اضافه کرد: زمانیکه محققان به تفاوت های پاسخ به درمان و تغییر شرایط بالینی بیمار پی می برند تلاش می کنند تا با توالی یابی ژنوم ویروس گام هایی در جهت درمان و تشخیص بهتر بردارند.
دسترسی به خصوصیت های ویروس از آغاز شیوع
وی اضافه کرد: طبیعتاً با شروع اپیدمی کووید ۱۹ در جهان، جامعه علمی فعالیت ها و تحقیقات خویش را آغاز کردند و در گام اول مسیر درمانی این بیماری مورد بررسی قرار گرفته تا نیازها را پاسخ بدهد.
استاد ژنتیک با اشاره به اینکه ما در ابتدای کار بر مبنای ژنوتایپی و توالی یابی ژنوم کووید ۱۹ به برخی خصوصیت های ویروس کرونا دست پیدا کردیم که آنرا در اختیار تیم هایی برای تولید دارو و واکسن قرار دادیم، اظهار داشت: طبیعتاً در سرتاسر دنیا این فعالیت انجام شده و در کشورهای گوناگون حاصل توالی یابی خودشان را در چارچوب مقالات منتشر نموده اند.
وی افزود: بر مبنای ژنوتایپینگ و توالی یابی ویروس در کشورهای مختلف، می توانند بفهمند که ویروسی که در کشورشان در حال انتشار می باشد با ویروس اولیه در ووهان، امریکا، اروپا و … در توالی ژنتیکی مشابه است یا گرفتار تغییراتی شده است.
به گفته تولایی، ازاین رو کشف و آشکارسازی ژنوم عامل مهاجم، یک اصل در همه کشورهاست که پژوهشگران ایرانی هم از این مورد غافل نبودند و همزمان با انتشار کرونا و عرضه خدمت تشخیصی، جلساتی برای شناخت بهتر ویروس برگزار کردند و الان هم در حال مطالعه هستند.
وی افزود: به واسطه تحقیقات درصدد هستیم به صورت معنا داری، تفاوت رفتار ویروس در بدن افراد فوت شده و بهبودیافته را شناسایی نماییم. حالا با تیمی از محققان، ژنوم بخش گیرنده ویروسی در بدن برخی از فوتی های ناشی از کرونا را با برخی از بهبودیافته نسبی مقایسه کرده ایم. بررسی های بیوانفورماتیکی در ساختار ویروس کرونا در کشور
رئیس انجمن ژنتیک خاطرنشان کرد: یک بخش دیگری که کارهای مهم که در حال انجام می باشد بررسی های بیوانفورماتیکی روی ساختار ویروس کرونای جدید است که با مطالعه سرعت تغییرات و جهش در ویروس ارتباط دارد.
وی با تاکید براینکه در بررسی های بیوانفورماتیکی با ردیابی ویروس از نظر فیلوژنتیکی، می توانیم ببینیم که ویروس موجود در کشور، نزدیک به ویروس فعال در کدام کشور است، اضافه کرد: ژنوم کرونای ۲۰۱۹ هشتاد درصد مانند ژنوم ویروس کرونای ۲۰۰۳ است که سبب اپیدمی سارس شد؛ اما مقایسه کرونای ۲۰۱۹ با ویروس کرونا که هم اکنون در خفاش های همان منطقه هستند شباهت بسیار بالاتری حدود ۹۶ درصد را نشان داده است form Yunnan Provinci. (Rhinolophus affinis) (Bat-cov –RaTG۱۳ form horseshoe bat)). بنابراین تقریباً مطمئن هستیم که خفاش های خاص منبع اصلی و اولیه ویروس کرونای ۲۰۱۹ هستند.
وی اظهار داشت: ویروس های کرونای ۲۰۱۹ و کرونای ۲۰۰۳ از پروتئین خاصی که روی سطح شان دارند استفاده می نمایند تا سلول های انسان را آلوده کنند. اسم این پروتئین spike یا S است. پروتئین S به یک پروتئین روی سطح سلول های انسان می چسبد و از این طریق انسان را آلوده می کند.
تولایی با اشاره به اینکه نام این پروتئین هم ACE۲ است، اظهار داشت: اتصال ای سی ای ۲ و S از راه ۶ نقطه کلیدی (امینو اسید) روی S انجام می شود. مطالعه ژنوم کرونای ۲۰۱۹ نشان داده است که فقط یکی از این ۶ امینو اسید مانند ۶ امینواسید کلیدی در کرونای ۲۰۰۳ است. این نشان داده است که محل اتصال S با ای سی ای ۲ در کرونای ۲۰۰۳ و کرونای ۲۰۱۹ کاملاً متفاوت می باشد. به زبان ساده تر S در کرونای ۲۰۱۹ در مقایسه با کرونای ۲۰۰۳ از زاویه دیگری به ای سی ای ۲ می چسبد.
استاد ژنتیک اضافه کرد: مقایسه ژنوم کرونای ۲۰۱۹ با ژنوم ویروس کرونا که هم اکنون در خفاش ها هستند (Bat-CoV –RaTG۱۳) نشان داده است که ۴ تا از این ۶ امینو اسیدهای کلیدی عیناً مثل هم هستند. جالب تر آنکه وقتی ژنوم کرونایی که اخیرا پنگولین ها را آلوده کرده بود بررسی می نماییم مشاهده می نماییم هر ۶ امینو اسید کلیدی عیناً مثل همان امینواسیدهای کرونای ۲۰۱۹ هستند. برای همین تصور می شود که پنگولین احتمالاً همان حیوان واسطی بوده که کرونا را به انسان منتقل کرده است.


منبع:

1399/06/10
17:43:46
5.0 / 5
2124
تگهای خبر: فروشگاه , وب , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان