در هجدهمین اجلاس سالیانه؛

4 محصول پارك فناوری پردیس رونمایی گردید

4 محصول پارك فناوری پردیس رونمایی گردید كارا پیام: در هجدهمین اجلاس سالیانه پارك فناوری پردیس از 4 محصول ساخته شده توسط شركتهای عضو پارك رونمایی گردید.به گزارش کارا پیام به نقل از مهر، پس از ظهر امروز، هجدهمین اجلاس سالیانه پراک فناوری پردیس با حضور سورنا ستاری معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری، محسن دهنوی رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان در مجلس شورای اسلامی، مهدی صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس و اعضای شرکتهای داشن بنیان عضو انجام شد.
جک رباتیک رفع انسداد و ترمیم جداره چاه های عمیق آب
پایین رفتن سطح آب زیرزمینی در سال های گذشته و به دنبال آن نشست زمین، سبب می شود تا دیواره های چاه لطمه دیده و یا به سبب ریزش، گرفتار دفرمگی یا انسداد شود. پس به جهت حفظ چاه و پرهیز از تحمیل هزینه های گزاف ناشی از تخریب آن، ترمیم چاه از اهمیت بالایی برخوردارست.
جک چاه هیدرولیک این شرکت با وزن حدود ۵۰۰ کیلوگرم، با ۴ فک باز شونده یکپارچه قادر می باشد انواع و اشکال مختلف دفرمگی و انسداد دیواره چاه را با ضریب اطمینان بالا بر طرف کند.
این جک با قرار گیری در محل دفرمگی، با فشار هیدرولیکی حدود ۲۰۰ بار، نیرو ۵۰ تنی به دیواره چاه وارد کرده و با به عقب راندن دیواره ها، دفرمگی یا انسداد دیواره چاه را ترمیم می کند. سپس بار دوم جک با حمل یک تکه ورق فلزی مواج به محل عملیات برگشته و باردیگر با ایجاد فشار هیدرولیکی، ورقه فلزی را به دیواره پرس می کند تا از این طریق از ایجاد دفرمگی و ریزش مجدد در آن قسمت از چاه جلوگیری شود.
خریداران این محصول شرکت‎های آب و فاضلاب کشور و پیمانکاران آب و فاضلاب و حفاران و پیمانکاران چاه آب هستند.
طراحی ۴ فک با توان پوشش دهی چاه های قطر ۱۰ تا ۱۶ ضریب اطمینان بالا در رفع انسداد و دفرمگی طراحی این جک به صورتی است که امکان گیر کردن آن در چاه خیلی کم است و چنانچه بهر دلیلی در چاه گیر کند، تمام اجزای آن به آسانی جدا شده و به صورت تکه تکه از چاه خارج می شود.
بازرسی حین عملیات توسط دوربین در این محصول پیش بینی شده است.
نمونه هایی از جک های رفع انسداد، در بعضی کشورهای خارجی ساخته شده ولی به سبب تحریم ها و نرخ ارز، واردات آن به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد. ضمن اینکه پشتیبانی ربات توسط سازنده خارجی به سبب تحریم ها امکان پذیر نیست.
ساخت این محصول در داخل، با هزینه حدود یک چهارم قیمت محصول خارجی امکان پذیر است. بعلاوه باتوجه به تحریم ها واردات لوازم یدکی نیز گران و با مشکلات زیادی روبرو بوده و عملا دریافت خدمات بعد از فروش، ممکن نیست. همین طور هزینه پیمانکاری خارجی بسیار سنگین است.
ربات بازرس تونل های شبکه انتقال و فوق توزیع
این ربات بمنظور بازرسی از داخل تونل های انتقال برق فشار قوی و تشخیص عیوب و موارد غیر مجاز، همچون ریزش دیواره تونل، ریزش آب، حرارت بالا، انتشار گاز، آتش سوزی، حضور حیوانات موذی، حضور افراد غیر مجاز بدون نیاز به حضور نیروی انسانی ساخته شده است.
این ربات طی قرارداد پژوهشی با برق منطقه ای تهران ساخته شده است اما از این ربات جهت بازرسی انواع تونل های تاسیسات شهری، معادن و... قابل استفاده خواهد بود.
این ربات می تواند تونل را به صورت اتوماتیک بازرسی کرده و یا با بهره گیری از دستگاه کنترل پنل، توسط اپراتور جهت انجام بازرسی از نقاط خاص کنترل شود.
طی هر بازرسی، کلیه تصاویر دریافتی از تونل بوسیله تکنولوژی پردازش تصویر، با تصاویر قبلی مقایسه شده و هرگونه تغییر در ظاهر تونل را بعنوان عیوب در نظر می گیرد.
همچنین وضعیت حرارت کابل ها و آتش سوزی احتمالی بوسیله پردازش تصاویر دریافتی از دوربین حرارتی نصب شده روی این ربات کنترل می شود.
میزان انتشار انواع گازها، دود، درجه حرارت، رطوبت نیز توسط حسگرهای نصب شده روی ربات بررسی می شود.
تصاویر تونل به همراه داده های به دست آمده از پردازش تصویر و سنسورها، به صورت آنلاین روی دستگاه کنترل پنل نمایش داده می شود. به محض مشاهده هر گونه عیب در تونل، ربات اپراتور را توسط آلارم باخبر می کند. در نهایت گزارش بازرسی به صورت اتوماتیک ارائه خواهد شد.
از این طریق ضمن حذف خطر حضور نیروی انسانی در تونل، بازرسی در هر لحظه ممکن شده و خسارات احتمالی ناشی از خطا در بازرسی یا بازرسی دیر هنگام به شدت کاهش خواهد یافت.
نمونه این ربات در تونل "سرن" مورد استفاده قرار گرفته است.
ربات های مشابهی که در سایر کشورها ساخته شده اند، در تونل های ایران قابل استفاده نیستند.
زیرا زیر ساخت تونل ها در ایران استاندارد نبوده دارای پیچ و خم و شیب زیادی بوده، فضای آن کوچک و تجهیزات داخل آن به صورت مرتب نصب نشده اند. پس عبور ربات های خارجی که برای تونل های بدون پیچ و شیب با قطر بزرگ طراحی شده اند، از داخل چنین تونل هایی امکان پذیر نیست.
هزینه ساخت و راه اندازی این ربات در داخل، حدود ۰.۱ قیمت نمونه چینی آن است در صورتیکه خدمات بعد از فروش برای ربات های خارجی باتوجه به تحریم ها یا غیرممکن یا بسیار گران خواهد بود.
دستگاه ترریسی کارگاهی
این شرکت دانش بنیان نوع ۲ با طراحی و ساخت دستگاه ترریسی کارگاهی مبادرت به تولید زخم پوش‎هایی کرده است که این زخم پوش ها دارای تأییدیه دانش بنیان است.
از این دستگاه برای ساخت میکروالیاف پلیمری از محلول های پلیمری استفاده می شود.
این میکروالیاف می توانند به صورت بی بافت یا بعد از فراورش با دستگاه های بافندگی به صورت بافته شده بعنوان پانسمان های پیشرفته برای درمان زخم های دیابتی، بستر استفاده شوند.
علاوه بر این، الیاف تولیدی با روش ترریسی برای ساخت فرش، موکت، پوشاک، مواد غذایی و استواری دهنده های لیفی استفاده می شوند. همچنین، الیاف تولیدی می توانند برای صنایع هوا-فضا و نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرند.
از مهمترین خاصیت های این دستگاه می توان به پروسه بومی سازی شده، قیمت فروش پایین تر حتی نسبت به نمونه چینی، امکان تغییر در ادوات و قسمت های دستگاه باتوجه به سفارش مشتری و مشاوره با تیم فنی شرکت داخلی به صورت مستمر اشاره نمود.
در حال حاضر، این دستگاه با هدف ساخت میکرو الیاف مورد استفاده در تجهیزات پزشکی (پانسمان های پیشرفته پزشکی) ساخته شده است. اما این توانمندی در تیم تحقیق و توسعه شرکت وجود دارد که در صورت نیاز سایر صنایع نیز، دستگاه مورد نظر با تغییرات مورد نظر مشتری ساخته و ارائه شود.
ردیاب پیگ چهار اینچ با قابلیت مانور بالا
این دستگاه قابلیت ردیابی انواع پیگ ها با قابلیت عبور از زانویی ۹۰ درجه لوله چهار اینچ را دارد.
مشتریان این محصول شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت و نیرو است.
این محصول دارای ابعاد بسیار کوچک با قابلیت ردیابی انواع پیگ چهار اینچ گیر کرده در عمق ۶ متری مدفون در زیر خاک با قابلیت عبور از زانویی ۹۰ درجه را دارد.
این محصول تجاری سازی شده و نمونه های مشابه داخلی و خارجی محصول دارای ابعاد بسیار بزرگتر و در نتیجه قابلیت استفاده در خطوط تغذیه شهری چهار اینچ با قابلیت عبوز از زانویی ۹۰ درجه را ندارند. همین طور در این مراسم برترین سازمان های همکار پارک پردیس، شرکتهای فعال عضور این پارک، شرکت برتر در همکاری با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی داخلی، شرکت برتر در ارتقا و توسعه سازمانی، شرکتهای هم افزای برتر و یک شرکت دانش بنیان برتر پارک با حضور معاون علمی و فناوری، رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مورد تقدیر قرار گرفتند.


منبع:

1399/06/18
10:19:33
5.0 / 5
1662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان