تحقیقات باستان شناسی ثابت كرد؛

ایرانیان ۹۰۰ سال قبل با فناوری امروزی فولاد ضدزنگ تولید می كردند

ایرانیان ۹۰۰ سال قبل با فناوری امروزی فولاد ضدزنگ تولید می كردند كارا پیام: كروم همچون فلزات افزودنی به آلیاژهاست كه برای ساخت ابزار فولادی یا فولاد ضدزنگ به كار می رود. ایرانیان 900 سال قبل با علم به این مطلب فولاد ضدزنگ تولید می كردند.به گزارش کارا پیام به نقل از نیواطلس، قبل از این تصور می شد انسان ها در اواخر قرن نوزدهم با این روش برای تولید فولاد ضدزنگ آشنا شدند. اما تحقیقات دیرینه شناسی نشان میدهد ایرانیها در ۹۰۰ سال قبل با ترکیب کروم و فولاد آنرا به محصولی ضدزنگ مبدل می کردند.
تازه ترین پژوهش راحیل علی پور دانشجوی دکتری دانشگاه یو سی ال لندن نشان میدهد که در مرکز ایران و در منطقه چاهک واقع در استان یزد محلی برای تولید فولاد وجود داشته که افراد شاغل در آن با نحوه تولید فولاد ضدزنگ آشنا بوده اند. در بعضی متون خطی به دست آمده از همین منطقه نیز اشاراتی به این مساله وجود دارد.
در دست نوشته ای به نام الجماهر فی معرفه الجواهر که در قرن دهم یا یازدهم میلادی (قرن چهارم یا پنجم هجری) توسط ابوریحان بیرونی نوشته شده، به ذوب فولاد در درجه حرارت بالا اشاره شده، اما زبان مورد استفاده برای توضیح موضوع و اصطلاحات به کار رفته در این متن منسوخ شده و پس برای پژوهشگران امروزی بطور دقیق قابل درک نیست.
یک ماده به کار رفته در این متن روسختاج نام دارد که باستان شناسان قبلاً در مورد معنا و مفهوم آن به جمع بندی نرسیده بودند. باتوجه به یافته های جدید بستان شناسی در چاهک بنظر می رسد منظور از این ماده کرومیت معدنی است که از آن برای تولید فولاد کروم استفاده می شود. کشف نشانه های کرومیت و کروم در سایت دیرینه شناسی چاهک موید این مطلب است.
باستان شناسان با بررسی رادیوکربن های چند تکه ذغال سنگ به دست آمده از سایت مذکور قدمت کروم ها و کرومیت های چاهک را ۹۰۰ سال تخمین زده اند. استفاده از میکروسکوپ های الکترونیکی هم نشان میدهد کروم یک تا دو درصد قطعات فولادی تولید شده در چاهک را تشکیل می داده است. البته امروزه برای ضدزنگ کردن فولاد از ۱۱ تا ۱۳ درصد کروم استفاده می شود.
به گفته علیپور این نخستین مدرک علمی است که نشان میدهد کروم با آگاهی به فولاد اضافه شده تا آنرا ضدزنگ کند. این یک پدیده مختص به ایران است و از آن می توان برای شناسایی صنایع دستی و مصنوعات فلزی ضدزنگ در موزه ها استفاده نمود. در متون قدیمی، فولاد تولید شده در چاهک به سبب الگوی خاص تولید آن مورد ستایش قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین زمینه به این مقاله علمی پژوهشی مراجعه کنید.


منبع:

1399/07/04
20:29:43
5.0 / 5
2103
تگهای خبر: الكترونیك , سایت , فناوری , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان