پوشش اینترنت همراه در روستاها چگونه است؟

پوشش اینترنت همراه در روستاها چگونه است؟ به گزارش كارا پیام از مسئولیت های اپراتورهای همراه به خصوص در ایام شیوع ویروس كرونا، نیاز ضروری دسترسی دانش آموزان و دانشجویان به سامانه های آموزش آنلاین و دسترسی به اینترنت پهن باند (3G، 4G و 5G)، به خصوص در مناطق غیرشهری و محروم است.


به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، امروزه و با شیوع کرونا، شرایط جدیدی در ارتباطات همراه پدید آمده و مباحثی مانند دسترسی به سامانه های آموزش آنلاین، به یک حق اساسی و بدیهی برای تمامی مردم، به خصوص در مناطق غیرشهری، مانند روستاها و جاده ها تبدیل گشته است. این امر، توجه بیشتر از پیش اپراتورهای تلفن همراه به گسترش پوشش شبکه در این مناطق، را بعنوان یک وظیفه و مسئولیت مهم مطرح کرده است.
اپراتورهای تلفن همراه، در روزهایی که دسترسی به آموزش آنلاین به یک حق بدیهی برای مردم، به خصوص در مناطق غیرشهری است، مسئولیت مهمی در توسعه پوشش شبکه در این مناطق دارند.
با عنایت به این که خیلی از روستاها، جاده ها و خطوط ریلی، از مدت ها پیش، به خدمات پایه اپراتورها، شامل مکالمه و پیامک (2G) دسترسی داشته اند؛ هم اکنون و خصوصاً با عنایت به شرایط و نیازهای جدید، همچون نیاز ضروری دسترسی دانش آموزان و دانشجویان به سامانه های آموزش آنلاین، دسترسی به اینترنت پهن باند (3G، 4G و 5G)، حق اولیه و بدیهی مشترکان اپراتورها، به خصوص در مناطق غیرشهری و محروم کشور است.
طبق گزارش «طرح توسعه زیرساخت خدمات الکترونیکی روستایی»، منتشرشده توسط محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات-، از مجموع ۳۹ هزار و ۴۶۵ روستای بالای ۲۰ خانوار در کشور، تعداد ۳۵ هزار و ۲۹۶ روستا به اینترنت پرسرعت متصل شده اند که از این تعداد، پوشش شبکه 3G و 4G ایرانسل در ۲۵ هزار و ۷۰۳ روستا و پوشش شبکه‌ی 3G و 4G همراه اول در ۸۷۸۸ روستا برقرار است.
تعداد روستاهایی که فقط پوشش اینترنت همراه ایرانسل در آنها برقرار است، نسبت به روستاهایی که فقط تحت پوشش اینترنت همراه همراه اول هستند، نزدیک به «پنج برابر» (۴.۷۳ برابر) است. رایتل، اپراتور سوم تلفن همراه، در پوشش اینترنت همراه روستایی جایی ندارد و در بین سایر اپراتورها نیز، های وب ۲۴ هزار و ۲۷۴ روستا و اپراتورهای ADSL هم ۳۴۰۰ روستا را تحت پوشش دارند.


همینطور طبق گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با عنوان «ایران در راه هوشمندی»، در مقایسه پوشش اینترنت همراه در محورهای مواصلاتی (شامل پوشش جاده ها و خطوط ریلی)، در پوشش جاده ای، ایرانسل ۶۷ هزار و ۹۰۶ کیلومتر پوشش اینترنت همراه نسل سه و ۳۳ هزار و ۷۹۵ کیلومتر پوشش اینترنت همراه نسل چهار است.
یعنی ایرانسل در مجموع ۹۱ هزار و ۷۰۱ کیلومتر پوشش اینترنت همراه جاده ای بوجود آورده و همراه اول ۴۱ هزار و ۱۹۳ کیلومتر پوشش اینترنت همراه نسل سه و ۲۸ هزار و ۲۲۷ کیلومتر اینترنت همراه نسل چهار، یعنی همراه اول در مجموع ۷۷ هزار و ۴۲۰ کیلومتر پوشش اینترنت همراه جاده ای بوجود آورده است. رایتل هم ۲۴ هزار و ۱۷۱ کیلومتر پوشش اینترنت همراه نسل سه و ۴۹۸ کیلومتر پوشش اینترنت همراه نسل چهار، یعنی رایتل در مجموع ۲۴ هزار و ۶۶۹ کیلومتر پوشش اینترنت همراه جاده ای بوجود آورده است.
در پوشش ریلی نیز، ایرانسل ۶۶۱۹ کیلومتر پوشش اینترنت همراه نسل سه و ۴۱۹۱ کیلومتر پوشش اینترنت همراه نسل چهار، یعنی ایرانسل در مجموع ۱۰ هزار و ۸۱۰ کیلومتر ۹۱۰۴ کیلومتر پوشش اینترنت همراه ریلی بوجود آورده است. رایتل هم ۳۷۳۹ کیلومتر پوشش اینترنت همراه نسل سه و ۱۵۴ کیلومتر پوشش اینترنت همراه نسل چهار، یعنی رایتل در مجموع ۳۸۹۳ کیلومتر پوشش اینترنت همراه ریلی بوجود آورده است.

منبع:

1399/08/28
20:54:21
5.0 / 5
1502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان