تولید نخستین سونار جهان كه در بیرون آب كار می كند

تولید نخستین سونار جهان كه در بیرون آب كار می كند كارا پیام: مهندسان دانشگاه استنفورد برای نخستین بار یك سونار یا ردیاب آوایی ساخته اند كه نه فقط در درون آب، بلكه در بیرون آب نیز به خوبی كار می كند.به گزارش کارا پیام به نقل از نیواطلس، سونار ابزاری مناسب برای مسیریابی و نقشه برداری از عمق دریاها و اقیانوس هاست، اما تابحال در خارج از محیط دریا قابل استفاده نبوده است. از طرف دیگر انواع رادار و لیدار برای تحقیق و نقشه برداری سریع از زمین و آسمان به کار گرفته شده اند. اما این وسایل برای مسیریابی و نقشه برداری در زیر آب کاربردی ندارند.
از سوی دیگر ارسال امواج صوتی سونار از خارج از آب به زیر آن ممکن نیست. برای اینکه آب ۹۹.۹ درصد از انرژی این امواج را جذب می کند. پژوهشگران دانشگاه استنفورد روش تازه ای را ابداع نموده اند که ارسال و دریافت علایم سونار را از هوا ممکن کرده و از این طریق نقشه برداری از کف دریاها و تحقیق در مورد زندگی دریایی را تسهیل می کند.
سیستم جدید ابداع شده بدین منظور که پی ای اس اس نام دارد، اشعه لیزر را با پهپاد به سمت سطح آب می تاباند. این اشعه سپس در قالب یک فرکانس صوتی به سمت مقصد فرستاده می شود و همزمان با جذب انرژی اشعه لیزر، امواج مافوق صوتی در آب خلق می شوند که می توانند در قالب امواج مؤثر سونار عمل کنند. این امواج پیش از بازگشت به سطح آب به اشیای زیر آب برخورد کرده و آنها را جانمایی می کنند.
با توجه به توان بالای نور اشعه لیزر برای حرکت در هوا و در زیر آب از این روش می توان به بهترین نحو برای تصویربرداری سه بعدی از دنیای زیر آب استفاده نمود. یک نرم افزار نیز برای تصحیح و افزایش دقت اطلاعات جمع آوری شده بدین منظور به کار گرفته می شود.


منبع:

1399/09/11
13:20:57
5.0 / 5
698
تگهای خبر: كاربر , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان