جهرمی خبر داد:

راه اندازی دو جزء مهم شبكه ملی اطلاعات تا آخر سال ۹۹

راه اندازی دو جزء مهم شبكه ملی اطلاعات تا آخر سال ۹۹ به گزارش کارا پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:  دو جزء مهم شبکه ملی اطلاعات را تا پیش از اختتام سال راه اندازی می نماییم که شامل افتتاح مرکز امنیت یکپارچه و منطقه ویژه ارتباطات برای تعاملات بین المللی می شود.


به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» با اشاره به انتقادات از وزارت ارتباطات در اجرای مطالبات رهبری در حوزه اجزای شبکه ملی اطلاعات، اظهار نمود: اجزای شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات و پیشرفت آن روشن است. اشاره مقام معظم رهبری به نامه ای است که در دی ماه ۱۳۹۸ مکتوب شده که تعیین تکلیف کردند اختلاف در زیرساخت ها باید برطرف شود. عقب ماندگی به آن بخش اشاره دارد که در حال پیگیری است. سیاست های اصولی پهنای باند نیز در سند افق ۱۴۰۴ که در شورای عالی فضای مجازی تدوین شده، آمده است و مطابق با این سیاست ها، نسبت پهنای باند داخلی خدمات پایه فضای مجازی به پهنای باند خارجی باید ۷۰ به ۳۰ درصد باشد.
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد زیرساخت ارتباطی مستقر شده و ثمره استقرار زیرساخت های ارتباطی این شبکه، همین خدماتی است که استفاده می شود، افزود: اگر در بحران شیوع ویروس کرونا آموزش، سلامت، خرید و فروش بدون مشکل انجام شد، همگی به دلیل وجود زیرساخت ارتباطی شبکه ملی اطلاعات بود. اگر سال ۱۳۹۲ این بیماری شیوع پیدا می کرد چگونه دوام می آوردیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: درباب توسعه زیرساخت اطلاعاتی که مربوط به بحث پیام رسان بومی و موتور جست وجو می شود، معتقد بودیم که باید بخش خصوصی با حمایت دولت آنرا اجرائی کنند اما بعد از فرمایش رهبری و نیز تصویب طرح کلان و سند معماری شبکه ملی اطلاعات، این تکالیف را پذیرفتیم و الان نیز آنرا با جدیت پیگیری می نماییم.

افتتاح مرکز امنیت یکپارچه و منطقه ویژه ارتباطات برای تعاملات بین المللی
آذری جهرمی با اشاره به اینکه پیشرفت خوبی دراین زمینه انجام شده و به زودی گزارش مکتوب آنرا ارائه خواهیم کرد، اضافه کرد: دو جزء مهم شبکه ملی اطلاعات را تا پیش از اختتام سال راه اندازی می نماییم که شامل افتتاح مرکز امنیت یکپارچه و منطقه ویژه ارتباطات برای تعاملات بین المللی می شود. بدین سان استقرار ۲۳ جزء زیرساختی شبکه ملی اطلاعات تکمیل خواهد شد.
وی درباب اختلاف آماری در مورد میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات، تصریح کرد: ما در ابتدای دولت و طبق سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، گزارشی از پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه را ارائه کرده ایم. الان نیز جمع بندی ما طبق سامانه کنترل پروژه نشان میدهد که ۹۰ درصد زیرساخت ارتباطی شبکه ملی اطلاعات استقرار یافته است. از طرف دیگر موضوع لایه محتوا و خدمات نیز در این شبکه دیده شده، اما همه آنها وظایف ما نیست و در آنجا نیز چالش های زیادی مطرح است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه بخش زیرساخت اطلاعاتی نیز تا اختتام دولت استقرار می یابد، اظهار داشت: ارزیابی مرکز ملی از پیشرفت زیرساخت اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات، ۲۵ درصد است که مربوط به چند ماه گذشته است. اما گزارش ارزیابی ما که روز گذشته دریافت شده، نشان میدهد که این پیشرفت به نیمه رسیده است که البته باید منتظر گزارش مرکز ملی بود. در هر صورت مرجع نهایی ارزیابی، مرکز ملی فضای مجازی است و ما نیز مستنداتی را دراین زمینه منتشر می نماییم. خدشه ای در حوزه زیرساخت های ارتباطی وارد نبوده و تنها در روش اجرای زیرساخت های اطلاعاتی اختلاف نظرهایی وجود داشت.
مردم چند شب قبل در فضای مجازی درباره صدای آژیر قرمز صحبت کردند و گفتند در مناطقی صدای آژیر قرمز شنیده و هواپیمایی نیز در آسمان دیده شده است. من همان زمان تلویزیون را روشن کردم و تمام شبکه های تلویزیون را گشتم هیچ کدام از شبکه ها درباره چنین چیزی صحبت نمی کردند. پس ازحدود سه ساعت دیدم که صدا و سیما درباره این آژیر صحبت می کند.

فضای مجازی به اخبار سرعت می بخشد
وی با اشاره به اینکه وقتی پای فضای مجازی به میان می آید ساختار عملکردی تفاوت می کند، اضافه کرد: اگر به شیوه قدیم به این فضا نگاه نماییم، توسعه و پیشرفت نخواهیم کرد. فضای مجازی به اخبار سرعت می بخشد و این راهش نیست که با بستن این شبکه ها جلوی راه توسعه را بگیریم، بلکه باید محتوای مناسب ایجاد نماییم و اقدامات و عملکردمان را متناسب با این فضا پیش ببریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تماشای مسابقه فوتبال در اینستاگرام توسط کاربران بیان کرد: مدتی قبل یک گزارش ورزشی پخش گردید، مردم دوست داشتند این گزارش را در شبکه داخلی و با گزارش مجری محبوب شان بشنوند، اما این اتفاق رخ نداد. بدین سبب در صورتیکه می شد این برنامه را با ترافیک داخلی تماشا کنند، اما در شبکه خارجی پخش گردید و ترافیک خارجی را به خود اختصاص داد. همیشه با بستن فضای مجازی نمی توان به نتیجه دلخواه رسید، گاهی چاره کار آزاد کردن فضا است.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه پهنای باند یک مسئله دستوری نیست که به مردم بگوییم چه چیزی مصرف کنند، اضافه کرد: مصرف به ذائقه افراد برمی گردد و نمی توان به کسی زور کرد که چه چیزی مصرف کند. درباره پهنای باند، دو شکل نگاه وجود دارد. بعضی می گویند دولت پهنای باند را افزایش ندهد چون بخش فرهنگی به تناسب آن ارتقا پیدا نکرده است. عده ای می گویند کاری به فرهنگ نداشته باشیم و پهنای باند را بدون درنظر گرفتن این شاخصه توسعه بدهیم. تشکیل مرکز ملی به این علت بوده است که در این زمینه تصمیم بگیرد.

سازمان ها بجای فرهنگ سازی، انتقاد می کنند
وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی توسط سازمان ها و نهادها بیان کرد: برخی معتقدند چون دستگاه های فرهنگی، محتوا را ارتقا نداده اند، پس پهنای باند را توسعه ندهید. سازمان هایی هستند باید فرهنگ سازی کنند، اما بجای این که بودجه را صرف فرهنگ سازی کنند، صرف انتقاد می کنند، اگر پهنای باند انجام نشده بود در روزهای کرونا چطور می توانستیم آموزش، سلامت و کسب وکار را پیش ببریم؟ نگاه افزایش پهنای باند، بدون در نظر گرفتن ضوابط فرهنگی ذهنیت اشتباهی است، باید جنس فرهنگ سازی را تغییر دهیم. دیگر نمی توان جامعه را با مکانیزم صداوسیما پیش برد، صداوسیما باید خودش را آپدیت کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به امنیت در فضای مجازی اظهار داشت: وضع ما از نظر امنیت وضع مناسبی است اما باید دراین زمینه کار کرد، چون تفکر دست اندازی به قدرت ما زیاد است و افرادی وجود دارند که در این عرصه خرابکاری می کنند. باید به این نکته دقت کنیم که فضای مجازی دسترس پذیر است و مورد هجوم قرار می گیرد. ما سپر دفاعی دژفا را اجرائی کرده ایم تا جلوی اتفاقات را بگیرد.
آذری جهرمی درباره آخرین وضعیت اتصال روستاها به اینترنت اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد روستاهای کشور به شبکه پهن باند متصل هستند. ارزیابی های مختلف نشان میدهد ایران از نظر تعداد مشترک تلفن همراه و توسعه زیرساخت های ICT بالاترین دسترسی را دارد. البته پوشش روستایی پهن باند هنوز ضریب ۱۰۰ درصدی ندارد و تمام تلاش ما بر این است که تا پیش از اختتام دولت، پوشش ۱۰۰ درصدی داشته باشیم.
وی با اشاره به سرمایه گذاری هایی که از سال ۱۳۹۲ تا حالا در حوزه فناوری انجام شده است، اضافه کرد: در طول این مدت توانسته ایم از نظر فاکتورهای کیفی و قیمت در میان کشورهایی باشیم که ارزان ترین خدمات پهن باند را از نظر پرداختی ارائه می دهند. در ارتباط با مقرون به صرفه بودن خدمات نیز رتبه دوم را داریم. آمار دیگری وجود دارد که برمبنای آن توانسته ایم رشد ۳۰ درصدی استارت آپ ها نیز تجربه نماییم.

۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت متصل هستند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه ما را موظف کرده است که تمام روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت متصل باشند، اظهار داشت: حالا ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت متصل هستند. در بعضی مناطق کشور مانند زنجان، شرق هرمزگان و سیستان و بلوچستان چالش هایی داشتیم که اتصال روستاها را با کندی مواجه می کرد. با برنامه ریزی های انجام شده تا اختتام دولت اتصال ۱۰۰ درصدی روستاها به اینترنت را شاهد خواهیم بود.
وی هچنین اشاره کرد: در دولت تدبیر و امید تعداد مشترکین اینترنت از ۴ میلیون به ۷۰ میلیون نفر رسید، اینترنت تثبیت شد، تورم بخش ICT از ۱۱ درصد گذر نکرد و اقتصاد بخش فناوری اطلاعات ۳ برابر شد. این ها بزرگ ترین اقداماتی است که در حوزه فناوری اطلاعات در دولت تدبیر و امید صورت گرفت.
آذری جهرمی با اشاره به مشکلات شبکه دانش آموزی شاد بیان کرد: با ذکر مثال می توان گفت گاهی اوقات تصویری از فردی در حال گدایی در فضای مجازی منتشر می شود، این صحنه نامناسب و دردآور است و برخی این تصویر را به کل کشور تعمیم می دهند در صورتیکه اینطور نیست. در وضعیت کرونا ۱۳ میلیون دانش آموز، ۱۴ میلیون دانشجو، ۱ میلیون معلم، ۱۴۰ هزار استاد دانشگاه داشتیم که بواسطه زیرساخت های ارتباطی در روزهای کرونا به تحصیل و آموزش ادامه دادند. اگر عده ای از دانش آموزان به دلیلهای مختلف مشکلات ارتباطی داشتند نباید آنرا به کل کشور تعمیم داد.
وی اظهار نمود: البته ما به تمام تصاویری که در شبکه های اجتماعی انتشار یافت، توجه و به محل آنها سرکشی کردیم. تصویر از یکی از دانش آموزان روستاهای سیستان و بلوچستان منتشر گردید که خانه ای با سنگ درست کرده بود تا بتواند در آن نقطه که به اینترنت متصل است مستقر شود و درس بخواند. شخصا به محل زندگی او مراجعه کردم و روستای آنها به اینترنت متصل شد. در این خصوص مردم هم به ما خیلی کمک کردند.

تامین تبلت دانش آموزان، به حوزه کاری وزارت ارتباطات برنمی گردد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره عدم دسترسی دانش آموزان به ابزارهای الکترونیکی مانند تبلت بیان کرد: حالا سه میلیون دانش آموز به تبلت دسترسی ندارند، هزینه تامین تبلت برای آنها، ۹۰۰۰ میلیارد تومان است. برخی اعتقاد دارند، تامین این تبلت ها برعهده وزارت ارتباطات است، در صورتیکه بودجه تخصیصی وزارت ارتباطات ۱۶۰۰ میلیارد تومان است، حدودا یک ششم مبلغی که برای خرید تبلت نیاز است. البته ما تمام تلاش خودمان را کرده ایم تا بتوانیم از اعتبارات، ظرفیت اجتماعی، کمک های مردمی و اپراتورها برای تامین تبلت استفاده نمائیم اما نیاز گسترده تر از اینهاست و اصلا به حوزه کاری وزارت ارتباطات برنمی گردد.
آذری جهرمی درباره نظارت به قیمت اینترنت اظهار نمود: ما با دو مکانیزم به اپراتورها نظارت می نماییم. یکی بوسیله سامانه هایی مانند نت سنج پلاس که کیفیت اپراتورها را بوسیله نصب ۶۰۰۰ هزار سنجه نشان میدهد و دیگری سامانه ۱۹۵ که برای ثبت شکایت مردم در نظر گرفته شده است. ابزار نظارتی ما بیش از هر چیزی تذکر و امکانی برای قیاس اپراتورها با یکدیگر است. در گام های بعدی از تنبیه مالی نیز استفاده می نماییم، همانطور که مدتی قبل دو اپراتور قیمت اینترنت را زیاد کردند و ما بعد از در نظر گرفته جریمه برای آنها، قیمت را به قبل برگرداندیم.
منبع:

1399/11/14
12:08:11
0.0 / 5
996
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان