با هوش مصنوعی؛

بینی الكترونیك افراد سرطانی را شناسایی می كند

بینی الكترونیك افراد سرطانی را شناسایی می كند کارا پیام: پژوهشگران دانشگاه ام آی تی موفق به طراحی یک بینی الکترونیک شده اند که از فناوری هوش مصنوعی بمنظور تقلید از توانایی چشایی سگ و شناسایی افراد سرطانی بهره می گیرد.به گزارش کارا پیام به نقل از نیواطلس، دانشمندان با الهام از حس بویایی باورنکردنی سگ ها، در حال تولید و عرضه انواع مختلفی از "بینی های الکترونیکی" هستند که برای شناسایی انواع سرطان، گازهای اعصاب یا حتی مواد منفجره قابل استفاده خواهند بود.
در تازه ترین اقدام از این دست، پژوهشگران درصدد طراحی بینی الکترونیکی برآمده اند که قادر به تقلید از توانایی سگ درجهت درک و تفسیر رایحه های مختلف است. تکمیل طراحی این بینی الکترونیک چندین سال به طول انجامیده است.
حسگرهای طراحی شده برای این بینی الکترونیک قادر به شناسایی مولکول های مختلف در هوا هستند و استفاده از هوش مصنوعی سبب شده دقت این بینی الکترونیک ۲۰۰ برابر بیشتر از بینی عادی یک سگ باشد. این بینی مبتنی بر هوش مصنوعی همین طور توانایی بالایی برای درک و تفسیر رایحه های مختلف خواهد داشت.
برای ایجاد توانایی تشخیص انواع سرطان توسط این بینی الکترونیک، از یک الگوریتم هوش مصنوعی برای آشنا ساختن آن با بیش از ۵۰ نوع نمونه ادرار گرفته شده از افراد مبتلا به سرطان پروستات استفاده شد. بینی مورد اشاره با تحلیل تفاوت های مولکولی و شباهت های وضعیت هوای اطراف این نمونه ها توانست الگویی برای تشخیص سرطان پروستات به همین شیوه ابداع کند.
حسگرهای این بینی الکترونیک خیلی از محدودیت های سگ ها برای شناسایی مواد مختلف برمبنای استفاده از حس چشایی را ندارد و می توان از الگوریتم های هوش مصنوعی متفاوت برای کمک به شناسایی مواد مختلف بوسیله آن استفاده نمود. دقت این سیستم برای شناسایی سرطان پروستات هم اکنون ۷۰ درصد است که می توان این دقت را در آینده افزایش داد و این فناوری را به گوشیهای هوشمند نیز افزود.


منبع:

1399/12/02
10:05:54
0.0 / 5
1263
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان