یادداشت

لزوم قانون گذاری در حوزه استارت آپها

لزوم قانون گذاری در حوزه استارت آپها به گزارش کارا پیام پژوهشگر موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی در یادداشتی ضمن اشاره به کسب وکارهای نوآفرین نوشت: در نظام حقوقی ایران قانون خاصی که به کلیه موضوعات در ارتباط با کسب وکارهای نوآفرین پرداخته باشد، به تصویب نرسیده است؛ ازاین رو برای توسعه کسب وکارهای نوپا علاوه بر ایجاد زمینه های لازم برای مقابله با چالش های موجود در مقابل آنها و پشتیبانی از کلیه فعالان در این حوزه و تسهیل تجارت برای آنها، انجام اقدامات لازم به منظور رفع مشکلات کسب وکارهای نوآفرین بخش های مختلف هم لزوم دارد.


به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، در یادداشت وحید کریمی آمده است: کسب وکارهای نوآفرین(استارت آپ) در دهه های اخیر رشدی بسیار سریع را تجربه کرده است و ازاین رو از جهات مختلف نگرانی ها و چالش هایی را به دنبال دارد. در این بین، مباحث حقوقی و چالش های در رابطه با آن هم مطرح است که مهم ترین آن قانون گذاری متناسب با آهنگ رشد و توسعه این دست از کسب و کارها است. در اغلب کشورها قانون خاصی که مشخصاً به مقررات گذاری برای این دست از کسب و کارها پرداخته باشد وجود ندارد، اما به اشکال مختلفی ازجمله پوشش مقررات در رابطه با این کسب و کارها در قوانین مرتبط بروز و ظهور یافته است.
مقررات حمایت و مدیریت کسب وکارهای نوآفرین با محوریت و استانداردهایی از قبیل تسهیل رویه ها و تشریفات، کمک به تأمین سرمایه، اعطای کمکهای مالی، معافیت از برخی هزینه ها و کارمزدها، عرضه کمکهای مشاوره ای، عرضه اطلاعات لازم، کمک به توسعه زیرساختهای لازم، تأسیس و برگزاری رشته ها و دوره های آموزشی مرتبط، کمک به تجاری سازی، کمک به راه یابی به بازارهای خارجی، پشتیبانی از حقوق مالکیت فکری مرتبط، کمک به جذب سرمایه خارجی و کمک به فعالیت مجدد بعد از تعطیلی یا ورشکستگی تدوین و تصویب شده است.
در نظام حقوقی ایران هم قانون خاصی که به کلیه موضوعات در ارتباط با کسب وکارهای نوآفرین پرداخته باشد، به تصویب نرسیده است؛ ازاین رو این دست از کسب و کارها هم مانند سایر فعالان تجاری در عرصه تجارت کشور باید با رعایت قوانین و مقررات عام حاکم بر تجارت و کسب و کار و سایر قوانین و مقررات مانند قانون نظام صنفی و آئین نامه های اجرایی و دستورالعمل های تدوین و ابلاغ گردیده از جانب مراجع مربوط و رعایت ضوابط در رابطه با هر صنف مانند دریافت مجوز و رعایت مقررات شکلی مصوب، فعالیتهای خویش را آغاز کنند و آنها را تداوم بخشند.
ازاین رو برای توسعه کسب وکارهای نوپا علاوه بر ایجاد زمینه های لازم برای مقابله با چالش های موجود در مقابل آنها و پشتیبانی از کلیه فعالان در این حوزه و تسهیل تجارت برای آنها، انجام اقدامات لازم به منظور رفع مشکلات کسب وکارهای نوآفرین بخش های مختلف هم لزوم دارد. افزون بر آن، این دست از کسب و کارها مبتنی بر همکاری میان اشخاص مختلف با سلیقه ها و دیدگاه های متفاوتی است که اغلب موارد در ابتدای راه نگرش حرفه ای و تخصصی در جهت مدیریت کسب و کار نداشته و با حقوق و تکالیف خود که در قوانین و مقررات عام و یا شروطی که در قراردادها پیشبینی شده است آشنایی ندارند و در موارد گوناگونی هم به دلیل عدم نگرش حرفه ای به کسب و کار، هیچ گونه قراردادی میان شرکا تنظیم نمی گردد.
بر این اساس، برای پیشگیری از بروز مشکلات حقوقی احتمالی و جلوگیری از ایجاد اختلاف در بین سرمایه گذاران و بنیان گذاران کسب وکارهای نوآفرین و مدیریت و ساماندهی آنها، تدوین و تصویب مقررات متناسب با این کسب و کارها با عنایت به استاندارهای اشاره شده ضروری می باشد. اما صرف تنظیم مقررات اساسا مکفی نبوده و لازم است علاوه بر اجرای صحیح آن، فعالیت این کسب و کارها رصد شوده تا از هرگونه سوءاستفاده احتمالی از جهت تسهیلات عرضه شده هم جلوگیری به عمل آید.
بنابراین، مشخص است که در نظام حقوقی ایران در خیلی از موارد خلأهای قانونی گوناگونی وجود دارد. این خلأها بیشتر در قراردادهای مرتبط، حقوق مالکیت فکری و حمایت های ضروری می باشد، بگونه ای که به غیر از شرکتهای دانشبنیان، هیچ مقررات تخصصی در این موارد وضع نشده است. درنتیجه، تدوین قوانین و مقررات مرتبط بر مبنای مطالعات تطبیقی در این عرصه ضروریست.
نکات کلیدی:
۱- با عنایت به رشد سریع کسب وکارهای نوآفرین و تنوع بالا از جهت فعالیت در حوزه ها و صنایع مختلف و تاثیر مثبت آن بر اقتصاد کشور، ضروریست تا طرح های مطالعاتی مختلفی از ابعاد حقوقی، مالی و اقتصادی جهت تشریح ابعاد مختلف این دست از کسب و کارها صورت گیرد.
۲- تدوین و تصویب قوانین مناسب با رویکرد پشتیبانی از کسب وکارهای نوآفرین بر مبنای مطالعات تطبیقی با کشورهای پیشرفته و درحال توسعه امری ضروری و غیرقابل اجتناب است.
۳- ضروریست قوانین و مقررات با محوریت مدیریت و رهبری این دست از کسب و کارها با تاکید بر قراردادهای مرتبط، حقوق مالکیت فکری و تسهیلات و حمایت ها موردنیاز تدوین شوند.
منبع:

1399/12/04
13:44:11
0.0 / 5
1198
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان