با هدف درمان های بهتر در آینده؛

انواع بیماری ام اس با هوش مصنوعی ابداعی محقق ایرانی شناسایی شد

انواع بیماری ام اس با هوش مصنوعی ابداعی محقق ایرانی شناسایی شد به گزارش کارا پیام یک محقق ایرانی با بررسی اسکن های ام آر آی مغز و استفاده از هوش مصنوعی موفق به شناسایی نشانه های چند نوع مختلف از بیماری ام اس در مغز شده است.به گزارش کارا پیام به نقل از نیواطلس، استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی جهت بررسی مجموعه بزرگی از داده های ام آر آی مغز در بیماران مبتلا به ام اس سبب شده تا شناسایی سریع سه نوع از این بیماری با کسب اطلاع از تغییر شرایط چند ناحیه خاص از مغز که ابتدا درگیر می شوند، ممکن شود.
با تمرکز بر درمان بخش هایی از مغز که در ابتدا درگیر بیماری مورد اشاره می شوند، امیدواری ها به ریشه کنی بیماری ام اس افزایش می یابد. بیماری ام اس زمانی شکل می گیرد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت چربی موجود در اعصاب مغز حمله می کند. این بافت مانند عایق سیم کشی برق عمل می کند و صدمه دیدن آن انتقال پیام های عصبی را دشوار کرده و سبب مشکلاتی مانند ضعف عضلانی، اسپاسم، بی حسی و مشکلات در تعادل یا هماهنگی می شود.
به گفته دکتر آرمان اسحاقی متخصص علوم اعصاب در دانشگاه کالج لندن و فارغ التحصیل دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، تاکنون چهار نوع از بیماری ام اس بر اساس نحوه تخریب فعالیتهای مغز و شدت پیشرفت این بیماری شناسایی شده که سیستم هوش مصنوعی جدید می تواند سه تای آنها را شناسایی کند. به قول وی تاکنون دسته بندی انواع بیماری ام اس بیشتر بر اساس شدت پیشرفت بیماری و تأثیرات مخرب آن صورت می گرفت که ناشی از بررسی وضعیت ظاهری بیماران بود. اما با استفاده از هوش مصنوعی میتوان اطلاعات بیولوژیک تازه ای در مورد بیماری ام اس جمع آوری کرد که تاکنون در دسترس پزشکان نبود.
وی می افزاید: با دسترسی به این اطلاعات میتوان الگوهای بهتر و دقیق تری را برای درمان مبتلایان به ام اس شناسایی و روش های درمانی بهتری را ارائه نمود. از این طریق دسته بندی های دقیق تری برای انواع بیماری ام اس در دسترس قرار می گیرد و درمان های پیشنهادشده مناسب تر خواهند بود.
به گفته اسحاقی این روش با موفقیت بر روی ۳۰۶۸ بیمار ام اس آزمایش شده و با افزایش داده های جمع آوری شده دقت آن باز هم بیشتر خواهد شد و کاربرد آن در آینده حتی پیشبینی واکنش بیماران به درمان های مورد استفاده را هم ممکن می کند.


منبع:

1400/01/23
15:16:18
5.0 / 5
1126
تگهای خبر: كاربر , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان