یك مطالعه جدید نشان داد؛

افزایش احتمال زندگی میكروب ها در زیر سطح مریخ

افزایش احتمال زندگی میكروب ها در زیر سطح مریخ به گزارش کارا پیام یک مطالعه جدید بر روی ساختار شیمیایی سیاره مریخ نشان داده است که احتمالاً میکروب هایی در زیر سطح مریخ در حال زندگی هستند.به گزارش کارا پیام به نقل از نیواطلس، سطح سیاره مریخ در ظاهر بیابانی خشک و فاقد هرگونه نشانه های حیات به نظر می آید، اما مریخ نوردها و فضاپیماهای ارسالی به مریخ در دهه های اخیر نشان داده اند که این سیاره زمانی دارای اقیانوس ها و رودخانه هایی بوده که زندگی بر روی سطح آنرا ممکن می کردند.
در گذر زمان این رودخانه ها و اقیانوس ها خشک شده اند و تنها نشانه هایی از آنها بر روی سطح مریخ باقی مانده است. مریخ نورد استقامت الان در حال تجزیه و تحلیل خاک سطح مریخ است تا مشخص شود آیا هنوز هم حیات در این سیاره در جریان است یا نه.
میکروب ها حتی در سخت ترین شرایط آب و هوایی راه های برای تداوم حیات خود یافته اند و حتی توانسته اند بدون وجود هوا در ایستگاه فضایی بین المللی زنده بمانند. برآوردهای ناسا و دانشگاه براون حاکیست میکروب ها به احتمال زیاد در زیر سطح سیاره مریخ زنده اند و اکوسیستمی را شکل داده اند که نیازهای آنها را تأمین می کند.
بر همین اساس، امکان دارد واکنش های شیمیایی خاصی در زیر خاک مریخ در جریان باشد که مواد غذایی لازم برای تغذیه میکروب ها را تأمین کند و باعث تجزیه آب به اتم های اکسیژن و هیدروژن شود تا انرژی مورد نیاز میکروب ها را تأمین کند. میکروب هایی با چنین خصوصیت هایی در عمق ۱.۶ کیلومتری زمین وجود دارند و امکان دارد این امر در مورد سیاره مریخ هم مصداق داشته باشد.
انتظار می رود با دریافت اطلاعات بیشتر از مریخ نورد استقامت و تحلیل دقیق تر اطلاعات مریخ نورد کنجکاوی بتوان در این حوزه به جمع بندی رسید.


منبع:

1400/02/03
20:30:36
5.0 / 5
642
تگهای خبر: بین الملل , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان