معرفی دو تیم برتر رویداد نوآورانه فناوری های كتابخانه

معرفی دو تیم برتر رویداد نوآورانه فناوری های كتابخانه کارا پیام: تیم های برتر رویداد نوآورانه ˮلیبتک 2ˮ با موضوع چالش تشخیص موضوع (Topic Detection) معرفی گشتند.


به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، رویداد نوآورانه «لیبتک ۲» از طرف مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با موضوع چالش تشخیص موضوع (Topic Detection)، در حوزه فناوری های کتابخانه ای و استفاده از هوش مصنوعی بمنظور پردازش داده و شناسایی موضوع و در امتداد استفاده از ظرفیت های موجود بمنظور رفع نیازهای کتابخانه ملی و با هدف ایجاد محیطی برای رشد و توسعه کسب و کارهای داده محور و مبتنی بر هوش مصنوعی اجرا شد.
در مراسم اختتامیه این رویداد دو تیم "راهکار پردازش ژرف"، "دادماتک" و همین طور رضا یگانگی و محمد صدر، درباب کارهای خود توضیحاتی ارائه دادند و برمبنای رای داوران تیم دادماتک تیم دوم و راه حل پردازش ژرف بعنوان تیم برتر عرضه شدند.
در این مراسم مظفر پاسدار شیرازی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به تاکیدات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه فناوری بلاک چین و استفاده آن در کتابخانه ملی، اظهار داشت: در آن زمان خصوصاً در مجموعه سازمان اسناد کتابخانه ملی نگاه خیال گونه به این مساله داشتند. کمی بعد با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیرو تفاهم نامه ای که با این وزارتخانه به امضا رسید آغاز به تنظیم برنامه نوآوری برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی کردیم.
وی افزود: ما یک ضرورت انکار ناپذیری را در درون مجموعه احساس می کردیم و آن هم این بود که خدمات دیجیتال و سیل گسترده منابع دیجیتالی که روز به روز زاده می شود؛ اگر بخواهیم ماموریت های کتابخانه ملی را با اقتضائات امروز بازتعریف نماییم، وظیفه داریم که همه منابع الکترونیک را گردآوری، پردازش و سرویس دهی نماییم. اگر بنا بود این وظایف را در باب کتاب و مجله و... انجام دهیم و همین طور اگر می خواستیم به نحو احسن سرویس دهی نماییم باید به جد تعداد نیروهای سازمان و بودجه آنرا افزایش می دادیم؛ ولی امکان این امر وجود نداشت، اما ضرورت استفاده از تکنولوژی بسیار احساس می شد.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به برگزاری نخستین رویداد استارت آپی در تیر ۹۸ اشاره کرد: ما در این رویداد متوجه شدیم در کنار اینکه گروه های استارت آپی به ما کمک کرده و چالش های ما را برطرف می کنند، ما بعنوان بزرگترین گنجینه منابع فارسی جهان به خوبی می توانیم به آنها کمک نماییم و عدم رشد زبان فارسی در هوش مصنوعی را حل نماییم. بدین جهت برنامه نوآوری را مفصل تر و جدی تر گرفتیم؛ با حمایت معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور را افتتاح کردیم و امیدواریم این مرکز بعنوان بازوی تعامل با گروه های فناور و استارت آپ ها قسمتی از چالش های سازمان را با رویکرد فناورانه حل کند.
اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به چشم انداز سند ۱۴۰۰ عنوان کرد: آنچه که در این سند آمده است، این بود که کشور ایران بتواند در این سال بعنوان کشور برتر در منطقه از لحاظ علمی حضور داشته باشد و با روش علمی و دست یابی به فناوری جدید بتواند در منطقه اول باشد. ولی با وجود همه باورها و نگاه ها عملیاتی نشد و حتی در بحث علم خام نیز شاید در برهه هایی عقب ماندگی هایی داریم.
بروجردی ماندگاری آثار جوانان خلاق را حتمی دانست و اظهار داشت: ایران سرمایه عظیمی دارد که متاسفانه خیلی از آنها همچنان بکر و فراموش شده است و بهره لازم از آنها برده نمی گردد. امیدوارم روزی ایران با سربلندی نام خودرا بین کشورهای توسعه یافته ثبت کند و این امر محقق نمی گردد جز با مشارکت جمعی و بهره گیری از دانش و تلاش شما. امیدوارم گامی که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برداشته شد، بعنوان گام اولیه تلقی شود. به واقع مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران می تواند بهترین پایگاه برای جوانان برای عرضه خلاقیت های خودشان باشد.
منبع:

1400/03/02
21:45:56
5.0 / 5
466
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان