پروژه ی شهر هوشمند ارومیه با همكاری ایرانسل

پروژه ی شهر هوشمند ارومیه با همكاری ایرانسل به گزارش کارا پیام پروژه‌ی ایجاد خطوط فیبرنوری و توسعه زیرساخت هوشمندسازی کلان شهر ارومیه به بهره برداری رسید.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از پروژه‌ی ایجاد زیرساخت هوشمندسازی کلان شهر ارومیه، بامداد امروز چهارشنبه، ۵ خرداد ۱۴۰۰، در مجموعه‌ی فرهنگسرای قرآن و عترت این شهر اجرا شد.
در این مراسم، دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل، مهندس محمدمهدی شهریاری استاندار و مهندس آیدین رحمانی رضائیه معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی، مهندس مجید آقازاده شهردار ارومیه، مهندس حسین بخشایشی رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر ارومیه، مهندس قاسم جلیلی نژاد مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی، مهندس شاهین برازش مدیرکل ارتباطات زیرساخت آذربایجان غربی و مهندس یاسر اسدپور مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری ارومیه حضور داشتند.
با بهره برداری از این پروژه، شبکه‌ی فیبرنوری، زیرساخت ایجاد ارتباط سریع و پایدار و ارائه‌ی خدمات شهر هوشمند را در کلان شهر ارومیه فراهم می آورد. در این پروژه که در چهار فاز اجرا شده است، ایرانسل و شهرداری ارومیه، ۷۱ کیلومتر فیبرنوری در این شهر راه اندازی کرده اند که ۱۲ کیلومتر آن اختصاصی ایرانسل، ۱۳.۵ کیلومتر اختصاصی شهرداری و ۴۵.۵ کیلومتر نیز، مشترک بین ایرانسل و شهرداری است.

فیبرنوری شهر هوشمند ارومیه
مدیرعامل ایرانسل در این مراسم با بیان این که این اپراتور نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد تومان در استان آذربایجان غربی سرمایه گزاری نموده است، اظهار داشت: نزدیک به ۲۵۰ میلیارد تومان از این سرمایه گذاری، به توسعه ی زیرساخت های ارتباطات شهر ارومیه اختصاص یافته که نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان از آن، در پروژه‌ی فیبرنوری این شهر، هزینه شده است.
وی اضافه کرد: ایرانسل در سال ۱۴۰۰ هم انجام نزدیک به ۶۵میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید را برای گسترش زیرساخت های ارتباطی ارومیه، برنامه ریزی نموده است.
عباسی آرند با اشاره به افزایش چشم گیر تقاضای خدمات دیجیتال بعد از انتشار ویروس کرونا، اعلام نمود که ترافیک مصرفی شبکه‌ی ایرانسل بعد از شیوع کرونا، ظرف یک سال، دو برابر شد که پیش بینی قبلی، دو برابر شدن ظرف سه سال بود و به این ترتیب، برنامه های توسعه ی زیرساخت های ارتباطی ایرانسل هم دستخوش تحول شد.
مدیرعامل ایرانسل سهم و اثرگذاری اقتصاد دیجیتال را در اقتصاد ملی و جهانی، در مقایسه با سایر مؤلفه های اقتصادی، سهم مهم و قابل توجهی دانست و با اشاره به این که با ۲۰ درصد سرمایه گذاری در اقتصاد دیجیتال، درآمد ناخالص ملی را میتوان بیشتر از یک درصد افزایش داد، اضافه کرد: این آمار، نشان دهنده‌ی این است که هر چه زیرساخت های اقتصاد دیجیتال را توسعه دهیم، می توانیم توسعه آینده‌ی اقتصادی در شهر، منطقه و کشور را تضمین نماییم.
وی توسعه فیبرنوری را یکی از مهم ترین پروژه های زیرساختی و از مهم ترین مؤلفه های شهر هوشمند دانست و اظهار داشت: ایجاد این ظرفیت، امکان شکل گیری خدمات مختلف دیجیتال و دسترسی آحاد مردم و سازمان ها به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت را با سرعت فوق العاده، فراهم می آورد.
مدیرعامل ایرانسل همینطور از آمادگی ایرانسل برای اجرای فازهای تکمیلی و توسعه ای این پروژه آگاهی داد و با تقدیر از همکاری، حمایت و تصمیم گیری سریع مسؤولان محلی و استانی آذربایجان غربی برای اجرای این پروژه اظهار داشت: توسعه ی زیرساخت ارتباطی موجب شد تا اکنون در شهر ارومیه، با وجود فیبرنوری، امکان راه اندازی خدمات شبکه‌ی نسل پنجم تلفن همراه (۵G) بسیار آسان تر و سهل تر از استانهای مجاور باشد.
عباسی آرند با اشاره به این که تأسیس و شکل گیری ایرانسل در کشور، همراه با رفع انحصار و ورود تکنولوژی جدید ارتباطی نسل ۲.۷۵ بود و بعد از آن نیز، ایرانسل در توسعه نسل سوم و راه اندازی نسل چهارم و پنجم تلفن همراه در ایران، پیشتاز بوده است، تاکید کرد: شبکه‌ی تجاری ۵G ایرانسل، کاملاً آماده است و ان شاءالله در نقشه‌ی راه توسعه نسل پنج در ایران، توسعه شهرهایی مانند ارومیه که زیرساخت ارتباطی آماده تری دارند، در اولویت خواهد بود.
در این مراسم، همینطور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی، با خیر مقدم به مدیرعامل ایرانسل تاکید کرد: شرکت ایرانسل و دکتر عباسی آرند، انصافاً با یک مدیریت بسیار مناسب نشان دادند که کشور عزیز ما توانمندی بسیار بالایی را در مدیریت های مهم کشور دارد و ما دراین زمینه یکی از کشورهای مهم منطقه هستیم که بنده به همه‌ی عزیزان تبریک می گویم و از آنان تشکر می کنم.
شهردار ارومیه هم در این مراسم با ابراز خوشی از فرصت پیش آمده برای تحقق شهر هوشمند در ارومیه، اظهار داشت: با زحمات عزیزان، همچون شرکت ایرانسل، امروز از نتایج این پروژه بهره مند می شویم.
وی اضافه کرد: زیرساختِ ایجاد شده، یک پروژه‌ی برد-برد بین شهرداری و بخش خصوصی است و آورده‌ی هر دو طرف، نصیب شهروندان می شود. از همه کسانی که برای تحقق این پروژه زحمت کشیدند، تشکر می کنم و امیدوارم که افتتاح این پروژه، فتح بابی در تحقق پروژه های مختلف شهر هوشمند باشد.
انعقاد تفاهم نامه‌ی شهر هوشمند بین ایرانسل و شهرداری ارومیه
همچنین بعد از این مراسم، تفاهم نامه ای بین ایرانسل و شهرداری ارومیه، با هدف استفاده از ظرفیت های طرفین تفاهم نامه بمنظور ایجاد معماری تعامل پذیر بین سازمانی، توسعه خدمات بهینه به شهروندان، ارتقای دانش، استفاده از تجهیزات و تجربه های طرفین و پیاده سازی پروژه های هوشمندسازی در ارومیه در محل استانداری آذربایجان غربی منعقد شد.

بر اساس این تفاهم نامه، ایرانسل به دنبال ایجاد زیرساخت فیبرنوری در شهر ارومیه، به توسعه خدمات شهر هوشمند مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا در ارومیه کمک می نماید.
ایجاد و توسعه ی زیرساخت شبکه‌ی NB-IOT برای اجرای پروژه های هوشمندسازی با اولویت پروژه های پایلوت، مکان یابی خودکار خودرو ها (Automatic Vehicle Location) برای خودرو های عمومی (اعم از اتوبوس های شهری، آتش نشانی، پسماند، عمران شهری)، سامانه‌ی تفکیک و جمع آوری هوشمند زباله، سامانه‌ی مدیریت و کنترل هوشمند مصرف انرژی، مطالعه و امکان سنجی سامانه‌ی هوشمند معابر، بهینه سازی فرآیندها و تسریع در ارائه‌ی خدمات، توسعه شبکه‌ی پهن باند سایت های ارتباطی تلفن همراه ایرانسل و هم مطالعه، امکان سنجی و مشارکت در امتداد توسعه فازهای بعدی زیرساخت فیبرنوری در سطح شهر ارومیه، همچون موارد مورد تفاهم ایرانسل و شهرداری ارومیه است.
استاندار آذربایجان غربی در این بخش از مراسم، از ایرانسل برای سرمایه گذاری انجام شده در توسعه ی زیرساخت فیبرنوری تشکر کرد.
شهریاری همینطور اقدام ایرانسل در تقویت پوشش ارتباطی استان را قابل تقدیر دانست و از کوشش های دکتر بیژن عباسی آرند دراین زمینه قدردانی کرد و خواهان توسعه بیشتر از پیش زیرساخت های ارتباطی استان شد.

فیبرنوری شهر هوشمند ارومیه
هوشمندسازی خدمات شهری، یکی از الزامات زندگی امروز، در مدیریت منابع و انرژی و ارائه‌ی خدمات شهری نوین است. به کارگیری راهکارهای شهر هوشمند، نقش مؤثری در جلوگیری از مخاطرات ناشی از تخریب محیط زیست و تغییرات آب وهوایی دارد و یکی از مشوق های اصلی جامعه‌ی جهانی برای هوشمندسازی دستگاهها و تجهیزات برمبنای اینترنت اشیا بوده و انگیزه دولت ها برای حرکت به سمت شهرهای هوشمند را دوچندان کرده است.
راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا، همچون پایش آب، هوا و خاک مناطق شهری و کنترل میزان آلاینده های شهری و صنعتی کمک شایانی به پاکسازی محیط زیست خواهند کرد. دراین زمینه، شهرهای هوشمند توانسته اند تا ۲۰ درصد از تولید گازهای گلخانه ای خود بکاهند.
مشکلات حمل و نقل و ترافیک شهری هم از دیگر دغدغه های پیش آمده بر اثر افزایش جمعیت شهرهاست که با مدیریت هوشمند حمل و نقل و ترافیک در شهرهای هوشمند مورد توجه قرار گرفته است. استخراج الگوهای ترافیکی، تشخیص لحظه ای حوادث و تصادفات، پیش بینی تغییرات الگوی ترافیکی و … همگی از کارکردهای این سامانه محسوب می شوند.
در همین راستا، ایرانسل تابحال توانسته است در این رابطه، پروژه های گوناگونی را در شهرهایی مانند تهران، مشهد، اهواز، انزلی، آمل و… طراحی و یا اجرا نماید.


منبع:

1400/03/07
23:20:01
5.0 / 5
1054
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان