كمبود تراشه از خودرو به تلفن هوشمند می رسد

كمبود تراشه از خودرو به تلفن هوشمند می رسد مدیران صنعتی و یک اقتصاددان پیش بینی کردند کمبود نیمه رسانا که در سطح جهانی فراگیر شده، ممکنست در سال ۲۰۲۲ هم ادامه پیدا کند و از مجموعه ای از دستگاهها و تجهیزات صنعتی به تلفنهای هوشمند برسد.به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، آیریس پنگ، اقتصاددان ارشد "آی ان جی گریتر چاینا" در مجمع بازارهای جهانی به رویترز اظهار داشت: بخش خودروسازی سال جاری بیشترین صدمه را از کمبود تراشه متحمل شد اما تأمین در این بخش امکان دارد به زودی بهبود پیدا کند چون که چین بخشی از تقاضای تولید که تایوان قادر به پاسخگویی نبوده است را به دست گرفته است.

وی در ادامه اضافه کرد: شرکتهای نیمه رسانای تایوانی تولید در چین را افزایش داده اند چونکه خاموشی ها و ادامه تدابیر فاصله گذاری اجتماعی، تولید کارخانه ای و فعالیت های بندری در تایوان را مختل کرده است. چین از نظر تولید ناخالص داخلی از کمبود تراشه پنج درصد سود می برد چونکه شرکتهای نیمه رسانای تایوانی ساخت کارخانه های بزرگ در سرزمین اصلی چین را برنامه ریزی کرده اند. پنگ پیش بینی نمود در مرحله بعد، احیانا سازندگان تلفن هوشمند با کمبود تراشه و اختلال تولید روبرو می شوند.

شرکتها در صنایع مختلف جهانی درباره ادامه مشکلات برای تأمین تراشه های مورد نیازشان اخطار داده اند. شرکت ASML که یکی از بزرگترین تأمین کنندگان برای تولیدکنندگان نیمه رسانا در جهان است، هفته گذشته دورنمای فروش خویش را بالا برد چونکه غولهای تراشه سازی مانند شرکتهای TSMC و اینتل به افزایش تولید شتافته اند.

آدام خان، موسس شرکت آخان سمیکانداکتور اظهار داشت: کمبود گسترده تراشه امکان دارد تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ ادامه پیدا کند. اندرو فلدمن، مدیرعامل استارتاپ تراشه سربراس سیستم هم دیدگاه مشابهی داشت و اظهار نمود: فروشندگان مدت زمان انتظار برای عرضه تراشه ها و قطعات جدید را ۳۲ هفته اعلام نموده اند.

به گفته پنگ، حتی ماینرهای رمزارز به دنبال راههایی برای بازیافت تراشه های استفاده شده هستند که نشان داده است کمبود به این زودی برطرف نمی گردد.

تقاضا بالاتر برای تراشه ها ناشی از افزایش یکباره خرید تلفنهای هوشمند و سایر محصولات الکترونیکی برای تأمین نیازهای دورکاری و یادگیری از راه دور در دوران همه گیری کووید ۱۹ بوده است و انتظار می رود سبب تشویق سرمایه گذاری در این بخش شود.

دن هاچسون، مدیرعامل شرکت VLSI Research اظهار داشت: صنعت تراشه با تقاضای قوی برای محصولات الکترونیکی، می تواند بین ۲۱ تا ۲۵ درصد در سال ۲۰۲۱ رشد کند. شاخص "اس ئی سمیکانداکتور فیلادلفیا" سال جاری با ۱۶ درصد رشد از شاخص فناوری نزدک کامپوزیت با ۱۳ درصد رشد پیشی گرفته است.

بر اساس گزارش رویترز، کارلوس تاوارس، مدیرعامل شرکت استلانتیس چهارشنبه گذشته پیش بینی نمود کمبود جهانی تراشه که سبب محدود شدن تولید خودرو شده، امکان دارد در سال میلادی آینده هم ادامه پیدا کند.
1400/05/03
12:35:16
5.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان