علل ناکارآمدی فناوری های فضاپایه در نوع کشت متناسب با شرایط خشکسالی

علل ناکارآمدی فناوری های فضاپایه در نوع کشت متناسب با شرایط خشکسالی به گزارش کارا پیام علیرغم آنکه با استفاده از تصاویر ماهواره ای میتوان نوع کشت محصولات کشاورزی بر مبنای تغییر اقلیم را تعیین کرد، ولی به باور محققان این حوزه هم اکنون به علت عدم آمادگی کشاورزی، استفاده از فناوری های فضا پایه در این عرصه در کشور میسر نیست.


به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، امید همتی هم بنیانگذار یکی از شرکتهای فناور در حوزه پردازش تصاویر ماهواره ای و هوایی جهت استفاده کشاورزی و شهری مستقر در مرکز رشد شریف در وبینار "کاربرد داده های ماهواره ای در کشاورزی" که به مناسبت هفته جهانی فضا برگزار شد، با اشاره به اینکه حوزه کشاورزی تابحال ۴ نسل را پشت سر گذاشته است، اظهار داشت: در نسل سوم بر صنعتی سازی و استفاده از ماشین آلات کشاورزی تمرکز می شود و ایران هم در این مرحله قرار دارد.
وی نسل چهارم کشاورزی را کاربرد فناوری های فضایی و پهپادها دانست و اظهار نمود: با استفاده از این تکنولوژی ها میتوان تشخیص داد که چه محصولی در چه منطقه ای کشت می شود، در کدام مناطق احتیاج به کود و سم است.
همتی با اشاره به اینکه برای رفع نیازهای حوزه کشاورزی از پس از انقلاب صنعتی تابحال از ابزارهای مختلفی بهره برده شده است، افزود: "نیروی انسانی"، "تصاویر ماهواره ای"، " سنسورها" و "تصاویر پهپادها" همچون ابزارهای مورد استفاده از حوزه کشاورزی است که هر کدام از اینها معایب و مزایایی دارد.
این فعال حوزه فناوری با اشاره به اینکه بهره بردن از نیروی انسانی علیرغم آنکه دارای دقت بالا بوده و بررسی گیاه به گیاه در مزارع را فراهم می آورد، ولی امکان بازرسی کل مزارع با نیروی انسانی امکان پذیر نیست. علاوه بر آن استفاده از تصاویر ماهواره ای هر چند که دارای دقت بالایی است، ولی در شرایط ابرناکی هوا، امکان استفاده از این تصاویر نیست، ضمن آنکه باید در فواصل زمانی مشخصی مبادرت به استفاده از تصاویر ماهواره ای کرد.
همتی، ارزان بودن و افزایش میزان بهره وری را از مزایای استفاده از تصاویر ماهواره ای در پایش مزارع نام برد و خاطرنشان کرد: بر خلاف استفاده از سنسورها که احتیاج به سرمایه گذاری بالایی دارند، بهره گیری از تصاویر ماهواره ای ارزان تر است؛ چون که با استفاده از فناوری ماهواره میتوان پهنه وسیعی را با استفاده از تصاویر ماهواره ای پایش کرد.
این هم بنیانگذار این شرکت فناور، با تکیه بر این که این شرکت برای عرضه خدمات از ماهواره های مجانی بهره برده است، افزود: با استفاده از خدمات فضا خدمات مختلفی در شاخص هایی چون "NDVI یا شاخص تراکم سلامت گیاهان"، "NDWI یا شاخص محتوای آبی گیاه"، "NDRE یا شاخص ازت"، "LAL یا شاخص سطح برگ" و "CHL یا شاخص کلروفیل گیاه" عرضه می شود.
وی افزود: ما در کنار این شاخصهای کیفی، پارامترهای کمی را هم اندازه گیری می نماییم که از آن جمله میتوان به میزان تبخیر و تعرق گیاه و رطوبت خاک اشاره نمود و ما ناگزیر هستیم که در آینده برای عرضه این خدمات از تکنولوژی های جدید این حوزه استفاده نماییم.
این فارغ التحصیل رشته عمران دانشگاه صنعتی شریف ضمن اشاره به بعضی از پروژه های اجرایی شده با استفاده از این تکنولوژی ها، توضیح داد: منطقه ورزنه استان اصفهان واقع در انتهای زاینده رود سال ها است که بر اثر خشک شدن این رود، دستخوش خشکسالی شده است، این در شرایطی است که در سالهای ۹۷ و ۹۸ به علت بارندگی ها و سیلاب، سطح زیر کشت افزایش یافت؛ ولی با کاهش بارندگی ها، سطح زیر کشت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد که این بررسی ها در این شرکت اجرایی شد.
وی نمونه دیگر مطالعات میدانی این شرکت را در حوزه زعفران عنوان نمود و اظهار داشت: در تایباد استان خراسان رضوی در زمینه زعفران مطالعاتی انجام دادیم. این گیاه یک گیاه چند ساله است که هم اکنون به صورت خوداظهاری صورت می گیرد و با استفاده از فناوری ها تخمین زدیم که زعفران ۳ ساله کشت می شود.
همتی، تشخیص مرز اراضی کشاورزی و نوع کشت را از دیگر خدمات این شرکت ذکر کرد و افزود: میزان برداشت دانه محصول، میزان تولید بیومس، تشخیص دوره رشد گیاهان و تهیه نقشه های سلامت خاک، عرضه پارامترهای فیزیکی مانند تبخیر و تعرق و تحلیل تصاویر برداشت شده توسط پهپاد برای شناسنامه دار کردن مزارع از دیگر خدمات ما به حساب می آید.
وی با تکیه بر این که داده های به دست آمده از این تحلیل ها برای مدیران به منظور سیاست گذاری کاربرد دارد، تصریح کرد: ثبت و نگهداری اطلاعات عملیات زراعی، امکان عرضه گزارش وضعیت از هر نقطه از اراضی کشاورزی، امکان ترکیب سامانه های سنسورهای زیستی، ردیابی از دیگر زمینه های فعالیت این شرکت است.
همتی با تکیه بر این که پیاده سازی جدید ترین مدلهای برآورد تبخیر و تعرق در دستور کار این شرکت قرار دارد، اظهار نمود: پیشبینی میزان تولید گندم، جو و کلزا، تخمین میزان خسارت در اثر عوامل قهری مانند سرمای بهاره هم از برنامه های توسعه ای این شرکت است که در دستور کار قرار دارد.
وی در مورد استفاده از این تکنولوژی در شرایط خشکسالی، اظهار داشت: با استفاده از تصاویر ماهواره ای میتوان تعیین کرد که با عنایت به تغییرات اقلیم موجود در کشور در چه ناحیه ای باید چه محصولی کشت شود، ولی این که کشاورز برای تغییر نوع کشت چه میزان مهارت و آمادگی دارد، مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود؛ ازاین رو این فناوری ها برای کشاورزانی که سطح سواد و مهارت کم دارند، در این حوزه کاربردی نخواهد داشت.
همتی همینطور به بیان وضعیت کاربرد فناوری های فضایی در پایش آفات با تکیه بر این که در این حوزه پایش آفات از راه تصاویر ماهواره ای امکان پذیر نیست، خاطرنشان کرد: ولی در زمینه هجوم ملخ ها سامانه جهانی پایش ملخ ها وجود دارد، ولی برای سایر آفات بسیار دشوار است.1400/07/16
14:07:15
5.0 / 5
382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان