میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال ساخته شد

میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال ساخته شد به گزارش کارا پیام محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتالی شدند.به گزارش کارا پیام به نقل از معاونت علمی و فناوری، میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال مبتنی بر یکی از جدید ترین روش های تصویربرداری محاسباتی بوده که در مقایسه با میکروسکوپ های نوری، با حفظ دقت از میدان دید بزرگتری برخوردار می باشد.
زینب چناری مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: این شرکت هم اکنون روی توسعه روش های نوین میکروسکوپی متمرکز است. هدف این شرکت، عرضه محصولات سخت افزاری و نرم افزاری برای بالا بردن کیفیت خدمات آزمایشگاهی همچون سرعت، دقت و هوشمندی است.
به گفته وی، نمونه آزمایشگاهی این محصول سال قبل بعنوان محصول دانش بنیان نوع ۱ شناخته شد و از اسفندماه گذشته مورد حمایت ستاد فوتونیک قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه تابحال یک نمونه محصول با مشخصات نهایی درحال اتمام ساخت است، اظهار داشت: محصول ساخته شده، یک سیستم تصویربرداری برای بازسازی دیجیتالی تصویرجسم پیچیده (دامنه و فاز) از یک تصویر شدتی است که با تابش نور لیزر به جسم ثبت شده است.
چناری اظهار داشت: این میکروسکوپ، از زیرمجموعه میکروسکوپ های محاسباتی به حساب می آید که در آن به جای استفاده از ادوات اپتیکی گران قیمت و حساسی همچون لنز آبجکتیو و... از الگوریتم های محاسباتی برای ساخت تصاویر میکروسکوپی با رزولوشن های میکرونی و زیرمیکرونی استفاده شده است.
مدیر شرکت اضافه کرد: این سیستم توانایی ضبط تصاویر شدتی و فازی میکروسکوپی از هر نمونه شفافی مانند مطالعات رشد سلولی، نمونه های پاتولوژی، چیپ های میکروفلوئیدیک و... را فراهم می آورد. به صورت مثال برای نمونه های شفاف پاتولوژی، این تکنیک بر مبنای اندازه گیری هایی از چگونگی تغییر فاز نور در حین عبور از سلول عمل می کند و نیازی به هیچ نوع برچسب گذاری یا رنگ آمیزی ندارد.
وی اظهار داشت: میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال، نسل جدید میکروسکوپی است که در آینده جایگزین میکروسکوپ های مرسوم بخصوص در زمینه پاتولوژی خواهد شد. در پروژه ساخت میکروسکوپ، سه تن از فارغ التحصیلان رشته فوتونیک در زمینه تصویربرداری به صورت مستقیم مشارکت دارند و با توسعه محصول و عرضه مدلهای جدیدتر آن، امکان اشتغال افراد بیشتری فراهم خواهد شد.


منبع:

1400/09/09
12:12:48
5.0 / 5
248
تگهای خبر: خدمات , دیجیتال , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان