الزام پوشش ۸۰ درصدی خانوارها به فیبر نوری

الزام پوشش ۸۰ درصدی خانوارها به فیبر نوری کارا پیام: با تاکید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به پوشش 80 درصدی خانوارها به فیبر نوری، در عین حال حداقل 50 درصد کاربران نیز باید امکان استفاده از خدمت دسترسی بوسیله فیبر نوری (FTTp) و حداکثر 50 درصد کاربران امکان استفاده از خدمت دسترسی پرسرعت سیمی با قابلیت حداقل 50 مگابیت برثانیه را داشته باشند.


به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به سبب استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد. فیبر نوری می تواند سرعت های دانلود و آپلودی بیش از یک گیگابیت عرضه نماید.
در عین حال برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد. همین طور از زمان شروع دولت سیزدهم هم عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به موضوع توسعه اینترنت ثابت تاکید کرده و گفته بود که برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.
هدف گذاری برای ۲۰ میلیون فیبر نوری توسط وزارت ارتباطات بدین صورت است که بهمن ماه سال قبل ۵۰۰ هزار پورت فیبرنوری راه اندازی شد و به دنبال آن، برنامه ریزی شده تا در سال ۱۴۰۱ کار در کلان شهرها ادامه پیدا کند و ۵ میلیون پورت فیبر نوری در سال ۱۴۰۱ واگذار شود و در ادامه نیز در سال ۱۴۰۲ حدود ۷ میلیون پورت و در سال ۱۴۰۳ حدود ۸ میلیون پورت راه اندازی شود که در نهایت در سال ۱۴۰۳ به هدف مورد نظر برسیم.
با توجه به این مطابق وب سایت پایش طرح توسعه فیبر نوری به آدرس iranfttx.ir، با وجود نصب یک میلیون و ۱۴۱ هزار پورت FTTH تا فروردین ماه امسال، تنها ۲۰۸ هزار مشترک از فیبر نوری استفاده می نمایند. تا جایی که این موضوع مورد انتقاد کارشناسان هم قرار گرفته که معتقدند آمار پورت های واگذارشده درمقابل آمار پورت های نصب شده نشان میدهد اطلاعاتی که دراین زمینه گفته می شود غلط است و هیچ کدام از اپراتورها تا به امروز یک گام برای برقراری ارتباطات برمبنای فیبرنوری برنداشته اند.
با این وجود، رگولاتوری همچنان به پوشش ۸۰ درصد خانوارها به فیبر نوری اعتقاد دارد. همین طور عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- روز گذشته اظهار داشت که ابتدای اردیبهشت ماه دولت برای توسعه فیبر نوری منازل و کسب وکار تصمیم مهم و راهبردی گرفت برای اینکه نسخه شفابخش حل مشکلات اینترنت کشور، توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری است به این معنا که باید فیبر نوری به تک به تک منازل مردم برسد که متاسفانه حالا حدود ۲ درصد مردم به این امکان دسترسی دارند.
پوشش ۸۰ درصدی خانوارها از الزامات برنامه توسعه دسترسی فیبر نوری است
در این راستا به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، علی محمد منتظری -معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری- درباره الزامات برنامه توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری اظهار داشت: بر طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ۸۰ درصد خانوارهای هر استان بایستی تحت پوشش شبکه مبتنی بر فیبر نوری قرار بگیرند و مبنای پوشش خانوار در این مصوبه، کدپستی یا پلاک ثبتی شهری و روستائی و نقشه های هوائی مورد تائید رگولاتوری در نواحی خدمات شهری و روستائی است.
وی ادامه داد: بر طبق مصوبه ۳۲۹ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات حداقل ۵۰ درصد کاربران نیز بایستی امکان استفاده از خدمت دسترسی بوسیله فیبر نوری (FTTp) و حداکثر ۵۰ درصد کاربران امکان استفاده از خدمت دسترسی پرسرعت سیمی با قابلیت حداقل ۵۰ مگابیت برثانیه و دسترسی رادیوئی مجاز با قابلیت حداقل سرعت ۳۰ مگابیت برثانیه را داشته باشند.
معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری با اشاره به این که "اصول حاکم بر پشتیبانی از توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری" با هدف تحقق پوشش ۸۰ درصدی دسترسی پهن باند ثابت خانوارها بر طبق اهداف عملیاتی طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات تصویب شده است، اشاره کرد: در قسمتی از این مصوبه مقررات مربوط به پشتیبانی از اپراتورها و دارندگان پروانه شبکه ثابت برای توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری پیش بینی شده است.
منتظری در تشریح این حمایت ها اظهار داشت: باتوجه به طولانی بودن دوره بازگشت سرمایه و رسیدن به نقطه سربه سری طرح های توسعه شبکه مبتنی بر فیبر نوری برای منازل و کسب وکارها (FTTp)، از شروع سال ۱۴۰۱ تا آخر سال ۱۴۰۸، مبلغ حق السهم دولت از درآمد ارائه خدمات دسترسی مبتنی بر این فناوری، یک دهم درصد تعیین شده است؛ البته به این شرط که در صورت های مالی حسابرسی شده اپراتورها، درآمد خدمات FTTp از درآمد سایر خدمات تفکیک شده باشد.
وی اشاره کرد: همین طور به شرط تفکیک حساب های مالی عمده فروشی و خرده فروشی در صورت های مالی حسابرسی شده، رعایت الزامات مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و تائید رگولاتوری، از شروع سال ۱۴۰۱، درآمد عمده فروشی خدمات مبتنی بر فیبر نوری مشمول حق السهم دولت نمی گردد.
معاون راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری درباره نرخ گذاری خدمات شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری اظهار داشت: بر طبق مصوبه کمیسیون، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی بایستی تعرفه داکت، میکروداکت و ساب داکت را بازبینی کند. اما در زمینه نرخ خدمات خرده فروشی از شروع سال ۱۴۰۱ تا آخر سال ۱۴۱۰ این نرخ بر طبق شرایط بازار و عرضه و تقاضا خواهد بود.
منبع:

1401/02/20
12:30:53
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان