برای ارائه به مجلس؛

اصول حاکم بر سیاست گذاری فضای مجازی تدوین شد

اصول حاکم بر سیاست گذاری فضای مجازی تدوین شد به گزارش کارا پیام رئیس پژوهشگاه فضای مجازی اظهار داشت: در جهت نامه رئیس مجلس به رئیس مرکز ملی فضای مجازی، اصول حاکم بر سیاست گذاری فضای مجازی تهیه و تدوین شده است.به گزارش کارا پیام به نقل از مهر، دکتر حسین مطلبی رئیس پژوهشگاه فضای مجازی بعدازظهر امروز سه شنبه در نشست خبری با اشاره به اقدامات پژوهشی و مطالعاتی این پژوهشگاه در امتداد طرح پشتیبانی از کاربران فضای مجازی اظهار داشت: این پژوهشگاه بعنوان بازوی پژوهشی مرکز ملی فضای مجازی در مورد این طرح نظراتی پژوهشی و مشورتی را به مرکز ملی فضای مجازی عرضه کرده است.
وی اظهار داشت: این پژوهشگاه خویش را موظف به تأمین هدفمند نیازهای مرکز ملی فضای مجازی می داند و بر این اساس رویکرد مستقلی در مورد طرح صیانت نداشته است. بنا بر این نظر خویش را به صورت مستقل ابراز نکرده است.
وی با اشاره به این که نامه ای که از جانب محمدباقر قالیباف رئیس مجلس به رئیس مرکز ملی فضای مجازی ارسال شد و در آن درخواست تدوین اصول سیاستی و حاکمه در سیاست گذاری فضای مجازی مطرح شده بود اظهار داشت: در این نامه اشاره ای به طرح صیانت نشده و مقرر شد تا مرکز ملی فضای مجازی سیاست ها و اصول حاکم بر فضای مجازی را تدوین و در اختیار مجلس قرار دهد.
مطلبی با اعلان اینکه اگر مرکز ملی فضای مجازی از ما بخواهد در مورد طرح صیانت و سایر طرح ها اظهارنظر نماییم و از ما گردش کار بخواهند ما دراین زمینه اظهار نظر می نماییم، اضافه کرد: پژوهشگاه فضای مجازی و تدوین سیاست ها و اصول حاکم بر فضای مجازی مطابق با درخواست مرکز ملی فضای مجازی، نقش مؤثر و فعالی داشته است.
وی با تاکید بر این که این پژوهشگاه نقش سیاسی نداشته و نگاهمان ناظر به تأیید یا رد طرح صیانت نبوده است اظهار داشت: گزارش های ما در مورد اجزای مساله و موضوعات مواجهه فعال با فناوری های فضای مجازی بوده است که در چارچوب اصول حاکم بر سیاست گذاری فضای مجازی گردآوری و تدوین شده است.
مطلبی اشاره کرد: دراین زمینه جلسات کارشناسی برای یکسان سازی و هماهنگ سازی این سیاست ها انجام شد و در نهایت مرکز ملی فضای مجازی آنرا برای عرضه به مجلس شورای اسلامی آماده کرد.
رئیس پژوهشگاه فضای مجازی اظهار داشت: اصول و سیاست های حاکم بر فضای مجازی ناظر بر مصوبات شورای عالی فضای مجازی تدوین شده است چون که این مصوبات به صورت یکپارچه موجود نبود و ضمانت اجرایی مناسبی نداشت و با وجود این که مصوبات شورا در حکم قانون است، نظارت بر اجرای این مصوبات گرفتار ابهام بود که در اصول حاکم بر سیاستگذاری فضای مجازی سازوکارهایی برای رفع این خلاء ها پیشنهاد شد.
سند شعار سال در حوزه دانش بنیان های ICT تدوین می شود
مطلبی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر با اشاره به تدوین ۱۹ سند سیاستی در حوزه فضای مجازی در این پژوهشگاه اظهار داشت: این پژوهشگاه سازوکار و مقدمات اسناد در رابطه با فضای مجازی را به درخواست مرکز ملی فضای مجازی گردآوری و تدوین می کند و تصویب این اسناد بعد از آن در برنامه شورای عالی فضای مجازی قرار می گیرد.
وی با اشاره به برنامه های سال جاری اضافه کرد: سند عدالت دیجیتال در دست تدوین است و امیدواریم تا آخر سال نهایی شود البته تصویب آن منوط به تصمیم شورای عالی فضای مجازی است.
مطلبی اشاره کرد: در همین حال تدوین سند شعار سال در حوزه دانش بنیان های ICT هم در دستور کار قرار دارد که امیدواریم آن هم تا آخر سال نهایی شود.
وی اظهار داشت: پژوهشگاه فضای مجازی در امتداد اسناد در ارتباط با صیانت از کودکان در فضای مجازی و راهبردهای تکنولوژی های جدید در حوزه فضای مجازی هم مشارکت داشته است.
رئیس پژوهشگاه فضای مجازی اظهار داشت: ترجمه برخی اسناد شورای عالی فضای مجازی مانند سند شبکه ملی اطلاعات به زبانهای عربی و انگلیسی از دیگر برنامه های در دست انجام این پژوهشگاه است.
وی اضافه کرد: در آینده ای نزدیک تدوین سند پشتیبانی از پژوهشگاه حوزه فضای مجازی را نهایی می نماییم تا بتوانیم پژوهش پژوهشگرانی که در حوزه فضای مجازی فعالیت دارند را حمایت نماییم.
به گفته وی مقدمات این بخشنامه انجام شده و به دنبال تصویب آن توسط مرکز ملی فضای مجازی هستیم.
وی اظهار داشت: از دیگر ظرفیت های فعال شده در پژوهشگاه فضای مجازی، استفاده از ظرفیت سربازنخبگان است. در این راستا فراخوانی را اعلام کردیم که امکان جذب سربازنخبگان و پروژه های پژوهشی آنها را با همکاری و تفاهم با ستاد کل نیروهای مسلح در دستور کار داریم.
مطلبی در مورد تاییده گرنت های اساتید هم اظهار داشت: پژوهشگاه فضای مجازی در مورد موضوعات ناظر به مسائل کشور در حوزه فضای مجازی به اساتید دانشگاهی تاییدیه می دهد.
رئیس پژوهشگاه فضای مجازی در مورد بودجه این پژوهشگاه هم اضافه کرد: پیشنهاد پژوهشی ما برای سال ۱۴۰۱ ناظر بر عناوین پژوهشی این پژوهشگاه مبلغ ۱۶ میلیارد تومان بوده و هنوز مشخص نیست که چه میزان از آن تخصیص می یابد.
وی با اشاره به همکاریهای مطالعاتی و پژوهشی با مرکز پژوهش های مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در تدوین اسناد مختلفی همچون چشم انداز فضای مجازی کشور و برنامه هفتم توسعه در این عرصه را با این مراکز همکاری داشته ایم.
وی بر ادبیات سازی در حوزه حکمرانی فضای مجازی اصرار کرد و گفت: ۱۹ سند سیاستی، ۲۸ سند گزارش کارشناسی و پشتیبانی از ۵ عنوان پایان نامه و ۱۵ تفاهم نامه علمی با مراکز پژوهشی از دستاوردهای این پژوهشگاه است. همینطور این پژوهشگاه با ۳۹ مرکز علمی پژوهشی و سیاستی ارتباط دارد.
وی مهم ترین محورهای پژوهشی را در این پژوهشگاه اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال، اخلاق فناوری و کوشش برای ایجاد رشته های علوم انسانی در رابطه با فضای مجازی و هم جهت دهی به برنامه های پژوهشی و پایان نامه های مقاطع مختلف عنوان نمود.
به گفته مطلبی ۲۷ طرح پژوهشی و ۱۹ مقاله علمی و تألیف ۳۸ کتاب از دستاوردهای این پژوهشگاه است.
وی ابراز امیدواری کرد که پژوهشگاه فضای مجازی تا سال ۱۴۰۵ مرجع پژوهش های حوزه فضای مجازی بازوی علمی مرکز ملی فضای مجازی و حلقه واسط میان متخصصان و حاکمیت در این عرصه باشد و بتواند پیشنهادات راهبردی و کاربردی خویش را در حوزه رصد و آینده پژوهی مستند فضای مجازی به مسؤلان عرضه نماید.


منبع:

1401/02/20
23:33:05
5.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان