مثلث اقتصادی امروز و بررسی تاثیر اغتشاشات بر بازار

مثلث اقتصادی امروز و بررسی تاثیر اغتشاشات بر بازار كارا پیام: امروز در كنار اخبار و گزارش های اقتصادی، سه خبر مهم در بخش های دربرگیرنده مردمی اعلام شد؛ تغییر در نحوه پرداخت وام مسكن، الزامی شدن كارت سوخت و احتمال سهمیه بندی شدن بنزین و همینطور ازسرگیری فعالیت شبكه های اجتماعی.


به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، بعد از چند روزی كه بحث سوخت حدودا فروكش كرده بود، امروز دوباره خبری سوختی روی خط اقتصادی آمد و اعلام گردید كه دوباره كارت سوخت الزامی می گردد و مالكانی كه كارت سوخت ندارند باید به پلیس + ۱۰ رجوع كنند. البته در این بین سخنگوی سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده كه هنوز سهمیه بندی بنزین نهایی نشده و بحث دو نرخی و تك نرخی بودن بنزین در مجلس مطرح است كه این باره جمع بندی نهایی شكل نگرفته و باید با مجلس توافقاتی انجام شود.
تلگرام دوباره می آید
همچنین یكی از موضوعاتی كه چند روز است مورد بحث و بررسی قرار گرفته و اغلب مردم با آن مواجهند، اختلال در شبكه های اجتماعی است كه وزیر ارتباطات امروز در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام نموده "در حال پیگیری برای از سرگیری این شبكه هاست". چراكه به قول وی "آرامش در حال بازگشت به كشور است و دیشب در اغلب نقاطی كه پیش از این ناآرامی داشته ایم، آرامش برقرار شده است بنابراین وزارت ارتباطات از شورای امنیت كشور پیگیری كرده در نقاطی كه آرامش بازگشته است، فعالیت شبكه های مجازی را از سر بگیریم".
شرایط وام مسكن متنوع شد
یكی دیگر از اخبار مهم و دربرگیرنده مردمی مربوط به وام مسكن است كه قرار شده بانك ملی هم وام مسكن پرداخت كند و با عنایت به اینكه تابحال فقط بانك مسكن، وام در این بخش پرداخت می كرد، انحصار پرداخت تسهیلات مسكنی شكسته شد و متقاضیان از این پس می توانند علاوه بر بانك مسكن، با استفاده از خرید اوراق گواهی حق تقدم، تسهیلات مسكن از بانك ملی دریافت كنند.
با توجه به تفاوت هایی كه پرداخت تسهیلات بانك ملی با بانك مسكن دارد، این طرح می تواند قیمت فعلی هر برگ اوراق را بشكند.
در سه مدل پرداختی وام مسكن از جانب بانك ملی اینگونه لحاظ شده كه دوره بازپرداخت این تسهیلات حداكثر ۱۲ سال و برای وام جعاله حداكثر سه سال باشد. همینطور سقف تسهیلات انفرادی در تهران به ازای هر نفر ۶۰ میلیون و به همراه ۱۰ میلیون تومان جعاله است كه زوجین در این حالت می توانند در مجموع ۱۲۰ میلیون تومان دریافت كنند.
نحوه پرداخت تسهیلات مسكنی از جانب بانك ملی به این گونه است كه هر نفر می تواند با سپرده گذاری در قالب یكی از طرح های سه گانه این بانك بر مبنای میانگین ماهانه تعیین شده در هر ماه یك برگ اوراق به ازای آن مبلغ دریافت كند. این اوراق هر كدام ۵۰۰ هزار تومان وام را در برمی گیرد و فرد می تواند در دوره ای چند ماهه اوراق را انباشت و تسهیلات مسكنی دریافت كند یا اینكه آن را در فرابورس بفروشد.
خبر خوش برای كارمندان، مشروط به مصوبه دولت!
همچنین امروز سخنگوی سازمان برنامه و بودجه خبر خوشی به كارمندان دولت داد و اعلام نمود كه در مورد میزان عیدی سال آینده كه در بودجه ۱۳۹۷ پیش بینی شده، همانطور كه پیش تر در بخشنامه بودجه اعلام شده بود، مورد تاكید قرار گرفته و پیشنهاد ۹۳۰ هزار تومانی مطرح است كه باید با مصوبه هیات دولت همراه شود.
سكه آرام گرفت
و اما بعد از افزایش های چند روزه قیمت سكه، بالاخره بازار سكه آرام گرفت و امروز ثبات تقریبی قیمت را تجربه نمود و سكه تمام طرح جدید حدود یك میلیون و ۵۰۳ هزار تومان فروخته شد. همینطور دلار آمریكا ۱۴ تومان افزایش یافت و ۴۳۵۸ تومان داد و ستد شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۱۴۰ هزار تومان نزدیك شد.
البته وضعیت كشور در ایام گذشته روی اقتصاد طلا هم تاثیر گذاشته و نوسان قیمتی این بخش را بیشتر كرده است. در هفته گذشته قیمت طلا افزایش نسبی داشت كه گمانه زنی هایی درباره دلایل آن مطرح می گردد. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر می گوید در ایام گذشته وضعیت سیاسی كشور تا حدی سبب بالا رفتن نرخ ارز شده كه افزایش نرخ ارز در قیمت طلا هم تاثیر گذار بوده است و این اتفاق ها به صورت غیر مستقیم بازار طلا را تحت تاثیر قرار داده است.
تاثیر موج سواری سودجویان بر بازار و اقتصاد
اتفاقاتی كه بعد از اعتراضات مردمی، رنگ و بوی اغتشاش و آشوب گرفت و مردم نهایتا راه خویش را از سودجویان جدا كردند اما در نهایت تاثیراتی در بازار و اقتصاد كشور بوجود آمد كه برای مردم، كسبه و فعالان اقتصادی مناسب نیست و ایسنا در مصاحبه ای با رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران اثرات این ناآرامی ها را بر اقتصاد و كسب و كار بررسی نموده است. همانگونه كه رییس سابق اتاق بازرگانی تهران معتقد می باشد، باید اظهار داشت كه رشد اقتصادی و امنیت با یكدیگر ارتباط مستقیم دارند. به قول آل اسحاق، ایران از سالیان گذشته بدخواهانی داشته كه از فرصت های مختلف جهت دستیابی به اهداف شوم خود استفاده می نمایند و به صورت ویژه می توان آمریكا و هم پیمانانش را نام برد. همان گونه كه آمریكا و متعهدانش در جریان اخیر ایران از یك حادثه داخلی سوء بهره برده و آن گونه كه خواسته اند موج سواری كرده اند تا فضا را بیش از پیش ناامن نشان دهند.1396/10/14
20:24:34
5.0 / 5
5220
تگهای خبر: بانك , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان