دبیر ستاد توسعه زیست فناوری:

30 فناوری اقتصاد کشت و صنعت را متحول می کند

30 فناوری اقتصاد کشت و صنعت را متحول می کند به گزارش کارا پیام، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اظهار داشت: ۳۰ فناوری می تواند اقتصاد کشت و صنعت را متحول کند.به گزارش کارا پیام به نقل از مهر، دکتر مصطفی قانعی امروز در نشست کشت و صنعت های بزرگ با محوریت بهره وری و تبیین نظام مالی که در محل معاونت علمی برگزار شد، اظهار داشت: موضوعی که در حوزه زیست فناوری مورد اهمیت است اینست که سه درصد بازار جهانی حوزه زیست فناوری می تواند متعلق به ایران باشد.
وی با اشاره به اینکه این سه درصد برابر با ۳۰ هزار میلیارد دلار است، اظهار داشت: از طرفی زیست فناوری نوعی فناوری است که می تواند ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را محقق کند.
قانعی اظهار داشت: این دو مبحث در شورا مصوب شده و میتوان به واسطه بازار جهانی و تحقق تولید ناخالص داخلی اقتصاد بزرگی را در کشور رقم زد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تکیه بر این که در کشور ما اقتصاد، دانش و فارغ التحصیلان حوزه زیست فناوری وجود دارد، اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ابزاری را در اختیار دارد که می تواند با ارتباط و پشتیبانی از دانشگاه ها و دانشجویان فوق لیسانس و دکتری تخصصی (PHD) پل ارتباطی با دانش بنیان ها باشد.
وی افزود: اگر کشت و صنعت به ستاد توسعه زیست فناوری متصل شود می توانیم آنها را به دانشگاه ها ارتباط دهیم تا مشکلات و نیازهای صنعت به واسطه فناوران و دانشگاه ها برطرف شود.
قانعی تصریح کرد: تعداد دانش بنیان های حوزه کشاورزی نسبت به سایر حوزه ها خیلی پایین است و هر چه این تعداد بیشتر باشد پیشرفتگی بیشتر و اقتصاد دانش بنیان محقق می شود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اظهار داشت: این ستاد مأموریت ارتقای فناوری حوزه کشاورزی و صنعت را دارد و تمام هزینه ها و ریسک های آنرا متقبل می شود تا این حوزه در اقتصاد دانش بنیان بخش کشاورزی محقق شود.
قانعی با تکیه بر این که مشکل ما در قسمت کشاورزی اینست که بازار را در نظر نمی گیریم اظهار داشت: در واقع این ستاد زیست فناوری نقش واسطه گری را ایفا می کند، اظهار داشت: تنظیم گری و تسهیل گری هم مورد اهمیت است که باید به خوبی برنامه ریزی شود. سهم ما در حوزه تنظیم گری و تسهیل گری مشخص است.
وی با تکیه بر این که ۳۰ فناوری می تواند اقتصاد کشت و صنعت را متحول کند، اظهار داشت: زیست فناوری توانسته ۱.۸ میلیارد دلار از واردات داروهای زیستی را بکاهد. بر این اساس میتوان چنین نتیجه گرفت که زیست فناوری با کمترین هزینه بیشترین اثربخشی را در اقتصاد دانش بنیان ایفا کند.


منبع:

1401/11/11
08:33:55
5.0 / 5
220
تگهای خبر: صنعت , فناوری , هزینه , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان