معاون مركز ملی فضای مجازی:

لایحه قضایی مقابله با اخبار جعلی به دولت ارسال شد

لایحه قضایی مقابله با اخبار جعلی به دولت ارسال شد به گزارش کارا پیام، معاون مرکز ملی فضای مجازی از عرضه لایحه قضایی مقابله با اخبار جعلی به دولت اطلاع داد.قاسم خالدی در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با اقدامات اجرایی مرکز ملی فضای مجازی برای سند مقابله با اخبار جعلی اظهار داشت: ما در پایان سال ۹۹ سند مقابله با اخبار جعلی را به تصویب شورایعالی فضای مجازی رساندیم و در ابتدای سال ۱۴۰۰ کارگروه عملیاتی سازی این سند را تشکیل دادیم، اما با مشکلات جدی در اجرای این سند مواجهیم.
وی اظهار داشت: بخش خصوصی و سکوهای ما به حوزه اجرای سند مقابله با اخبار جعلی ورود نکرده اند. یکی از علل اینست که چالش هایی را برای تشخیص ماشینی اخبار جعلی برپایه گویش های مختلف زبان فارسی دارند. این مورد به بهره گیری از فناوری های روز نیاز دارد ازاین رو در سند مأموریتی به معاونت علمی ریاست جمهوری داده شده که به این حوزه ورود کند.
خالدی اظهار داشت: از طرفی در اینباره خیلی فرهنگ سازی نشده تا بخش خصوصی موظف شود به این مورد ورود کند. سواد فضای مجازی هم آنقدر در این حوزه گسترش پیدا نکرده که ما از سمن های مختلفی در این عرصه برخوردار شویم.
وی اضافه کرد: مهم ترین بخش مشکل و چالش اصلی ما به دستگاههای دولتی برمی گردد. ما با این مشکل مواجه هستیم که وقتی خبر جعلی در رابطه با فعالیت این دستگاه ها تولید می شود، دستگاههای اجرایی برای پاسخگویی به آن رغبتی نشان نمی دهند، عملاً یا حاضر به پاسخگویی نیستند یا بشدت کند هستند و سرعت عمل پایینی دارند.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوای مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد: بر مبنای تحقیقات صورت گرفته زمان طلایی که یک خبر جعلی باور پذیر می شود ۵ دقیقه است و ما نیم ساعت فرصت داریم که پاسخی بدهیم که تأثیرگذار باشد. این درحالی است که متوسط پاسخگویی دستگاه ها به اخبار جعلی بیشتر از ۳۰ ساعت است که این بازه زمانی عملاً بی تاثیر است و خود این «تکذیبیه با تأخیر» تشدید کننده خبر جعلی است.
وی اظهار داشت: بنابراین از رئیس جمهور درخواست کردیم تا در این حوزه دستگاه ها بخصوص روابط عمومی ها را موظف کنند به سرعت به اخبار جعلی پاسخ دهند.
خالدی اضافه کرد: همینطور بخش عمده ای از اجرای سند مقابله با اخبار جعلی به عهده وزارت ارشاد است که در آنجا ساختار لازم برای این منظور نداریم و تلاش می نماییم این ساختار شکل بگیرد.
وی تصریح کرد: در سند مقابله با اخبار جعلی مسئولیتی برای قوه قضاییه در نظر گرفته شده است که لایحه قضایی مقابله با اخبار جعلی را آماده کند و برای دولت و تصویب در مجلس ارسال نماید. این لایحه حالا به دولت ارسال شده است و با تأیید نهایی این لایحه، پشتوانه قضایی خوبی برای مقابله با افرادی که امنیت روانی جامعه را تهدید می کنند، ایجاد می شود.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوای مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد: در اتفاقات اخیر چه در بحث مسمومیت ها، ارز و … اگر فقط می توانستیم با اخبار جعلی این موضوعات مقابله نماییم فارغ از اتفاقات میدانی که رخ داده، با مشکلات کمتری مواجه بودیم.
وی اظهار داشت: اهمیت اخبار جعلی و مقابله با آن به گستره کل فضای مجازی است. اگر کشور کل ظرفیتش را پای کار بیاورد کم است.


منبع:

1401/12/28
07:47:06
5.0 / 5
190
تگهای خبر: فضای مجازی , فناوری , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان