با كارایی بالا؛

نانو سنسور تشخیص کلسیم در بدن تولید شد

نانو سنسور تشخیص کلسیم در بدن تولید شد کارا پیام: پژوهشگران نشان دادند که با بهره گیری از نانوبلور سلولز می توان سنسوری ساخت که روی پوست قرار می گیرد و می توان با آن میزان کلسیم را با کارایی بالایی شناسایی کرد.به گزارش کارا پیام به نقل از مهر، نانو بلور سلولز (CNC)، یک ماده نوظهور زیستی است که به صورت گسترده در حوزه هایی مانند الکترونیک، پلاستیک های زیستی و انرژی استفاده شده است. با این وجود، عملکرد ضعیف چنین موادی در محیط های مرطوب یا مایع بطور اجتناب ناپذیری توسعه آنها را در پزشکی، جداسازی غشایی، نظارت بر محیط زیست و دستگاه های پوشیدنی مختل می کند.
در حال حاضر، یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور چینگ گوانگیان از مؤسسه فیزیک شیمی دالیان (DICP) آکادمی علوم چین، پچ (وصله ) حاوی نانوبلور سلولز فوتونیکی پایدار، نامحلول و کایرال را برای سنسوری یون کلسیم (Ca+) در عرق ارائه کردند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Sustainable، Insoluble، and Photonic Cellulose Nanocrystal Patches for Calcium Ion Sensing in Sweat در مجله Small انتشار یافت، که ایده جدیدی جهت استفاده از نانو بلور سلولز ارائه می دهد.
در این پروژه، پژوهشگران یک روش ساده و کارآمد برای ساخت هیدروژل های نامحلول مبتنی بر نانو بلور سلولز ایجاد کردند.
آن ها دریافتند که با استفاده از بازسازی پیوند هیدروژنی بین مولکولی، آبزدایی حرارتی فیلم فوتونیک کامپوزیت نانو بلور سلولز را قادر می سازد تا یک شبکه هیدروژل پایدار در محلول آبی تشکیل دهد. علاوه بر این، آنها نشان دادند که این هیدروژل می تواند بطور برگشت پذیر بین حالت های خشک و مرطوب جابجا شود، که برای عملکردهای خاص مناسب می باشد.
افزودن مولکول های عامل دار شده به هیدروژل موجب خاصیت هایی نظیر مقاومت در مقابل یخ زدگی (۲۰- درجه سانتی گراد)، چسبندگی قوی، زیست سازگاری خوب و حساسیت بالا نسبت به کلسیم شد.
پروفسور چینگ اظهار داشت: انتظار می رود این کار استفاده از سنسورهای سلولز پایدار را برای نظارت بر سایر متابولیت ها (به عنوان مثال، گلوکز، اوره، و ویتامین ها و غیره) تسهیل کند. همین طور برای توسعه سیستم های هیدروژل کنترل شده دیجیتالی قابل استفاده بوده که در نظارت بر محیط، جداسازی و دستگاه های پوشیدنی می توان از آنها استفاده نمود.

1402/02/24
13:47:11
5.0 / 5
229
تگهای خبر: الكترونیك , دیجیتال , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان