توسط محققان دانشگاه تهران؛

سامانه دارویی هوشمند برای مهار التهاب بیماری های حاد طراحی شد

سامانه دارویی هوشمند برای مهار التهاب بیماری های حاد طراحی شد کارا پیام: پژوهشگران دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران موفق به طراحی سامانه دارویی هوشمند برای مهار التهاب بیماریهای مزمن و حاد شدند.به گزارش کارا پیام به نقل از دانشگاه تهران، دکتر جلیل مهرزادسلاکجانی، استاد گروه آموزشی میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در رابطه با اهمیت این دستاورد، عنوان کرد: امروزه بیماری های التهابی مزمن، مشکلات فراوانی برای انسان و حیوانات بوجود آورده است. یکی از این بیماری ها، تصلب شرائین (آترواسکلروز) است. طراحی، فرآوری و ساخت سامانه های دارویی ضدالتهابی زیست سازگار با پایداری مناسب و هدایت پذیری هوشمندانه در بدن به منظور درمان بیماری های مزمن اهمیت بسزایی دارد.
در مدیریت بیماری آترواسکلروز، کار و تمرکز بر روی جنبه های آماسی یا التهابی آن می تواند به طور چالش زا محصول زا باشد. همینطور پایدارسازی و ممانعت از حدف سریع این سامانه های دارویی به همراه هدایت هوشمندانه آنها به سمت بافت هدف، از چالش های مورد توجه است.
وی در تشریح مطالعه جدید محققان دانشگاه تهران عنوان کرد: در این مطالعه با عنایت به ناکارآیی سامانه های موجود دارورسانی بخصوص نانوذرات پگیله شده، از توسعه نانوشبح های سلولی (نانوقوست) به منظور مهار جنبه های التهابی آترواسکلرز در مدلهای برون تنی انسانی و درون تنی خرگوشی استفاده شده و به وضوح اثرات بقا و کاسته شدن از وسعت پلاک آترواسکلرز و کاهش التهاب در انشعابات آئورت مشاهده شد.
این نانوشبح سلولی ساخته شده دارای غشای مونوسیت بوده و با پایداری بالا همراه با جریان مونوسیت ها به طور هدفمند به محل پلاک آئورت هدایت می شود و مانع تشکیل سلول های کف آلود و پلاریزاسیون ماکروفاژها از فنوتیپ M۱ التهابی به M۲ ضد التهابی می شود.
استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران اضافه کرد: داروی بارگذاری شده هم با اثرات ضد اینفلاموزوم، مسیرهای بالادست التهابی را نسبت به داروهای رایج (نظیر Kanakinomab) هدف قرار داده است. نانوشبح سلولی زیست سازگار و ضد التهابی را میتوان بعنوان یک پلتفرم یا سکوی بالقوه برای ایمنی درمانی بیماری های التهابی مزمن بخصوص تصلب شرائین در انسان در نظر گرفت و بکار برد.
مطالعه حاضر در چارچوب رساله دکتری خانم زهرا کرمی دانشجوی دکتری ایمنی شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و به راهنمایی دکتر جلیل مهرزاد، استاد ایمنی شناسی گروه میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشکده دامپزشکی، و دکتر محمد اکرمی استادیار دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مشاوره دکتر سامان حسینخانی استاد بیوشیمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.
نتایج این مطالعه در مجله Scientific Reports به آدرس پیوند https: //www.nature.com/articles/s۴۱۵۹۸-۰۲۳-۴۱۱۳۶-y به چاپ رسیده است و در دسترس آزاد عموم در جهان قرار دارد.
دکتر جلیل مهرزادسلاکجانی، استاد گروه آموزشی میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران اظهار امیدواری کرد: توسعه این سامانه دارویی بعنوان یک درمان فردمحور، اثربخشی و کارآیی سیستم های دارورسانی در مهار التهاب بیماری های مزمن و حاد را در انسان ها و حیوانات ارتقا دهد.


منبع:

1402/06/20
12:19:29
5.0 / 5
371
تگهای خبر: چاپ , مدیریت , هوشمند , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان