قشم به جزیره نوآور کشور تبدیل می شود

قشم به جزیره نوآور کشور تبدیل می شود به گزارش کارا پیام، با امضای تفاهمنامه میان معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و منطقه آزاد قشم، این جزیره به جزیزه نوآور تبدیل می شود.


به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، در جهت عملیاتی کردن بند ۱۱ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست های دولت سیزدهم در خصوص گذار به اقتصاد دانش بنیان و پشتیبانی از رشد تولید دانش بنیان، توافق نامه ای با هدف همکاری در پیشبرد برنامه های توسعه دانش بنیان در جهت تحقق جزیره نوآور قشم بین معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و سازمان منطقه آزاد قشم به امضای روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی رئیس جمهور و عادل پیغامی مدیر و رئیس هیات مدیره منطقه آزاد قشم به امضا رسید.
مبحث این توافق نامه همکاری متقابل در توسعه اقتصاد دانش بنیان در جهت تحقق جزیره نوآور قشم بعنوان نخستین جزیره نوآور در کشور با رویکرد ارتقاء شرکت ها و زیست بوم دانش بنیان، افزایش جذب و اشتغال نیروی انسانی نخبه و تحصیلکرده و حل چالش های جزیره قشم با عنایت به مزیت ها و ظرفیتهای نوآورانه، فناورانه و خلاقانه موجود در سطح ملی و بین المللی عنوان شده است.
اهداف مشترک همکاری این توافق نامه به این شرح است:
* نقش آفرینی جزیره نوآور قشم در دیپلماسی فناوری و نوآوری در سطح منطقه ای و بین المللی در جهت تحقق همکاریهای در میان مبتنی بر ظرفیتهای مناطق آزاد کشور.
* تعریف پروژه های کلان و ایجاد کنسرسیوم های دانش بنیان برای رفع نیازهای صنعتی بخصوص گلوگاه های فناورانه و کاهش ارزبری در سطح جزیره نوآور قشم.
* رشد کمی و کیفی شرکت ها و فعالیتهای دانش بنیان در جزیره نوآور قشم و جهت دهی آنها به رفع نیازها و چالش های جزیره ترغیب بنگاه های اقتصادی جزیره نوآور قشم برای سرمایه گذاری در حوزه فعالیتهای فناورانه و نوآورانه.
* توسعه همکاری با شرکتهای دانش بنیان و نهادهای زیست بوم فناوری و نوآوری و صنایع خلاق جزیره نوآور قشم.
* توسعه بازار کالا و خدمات دانش بنیان و خلاق در حوزه های در رابطه با فعالیت بنگاه های اقتصادی و تجاری جزیره نوآور قشم و ترغیب و تسهیل شرکتهای فناور و دانش بنیان در صادرات محصولات و خدمات.
* بسیج خدمات، حمایت ها و امکانات حاکمیتی در جهت رشد شرکتهای فناور، دانش بنیان و خلاق و شکل گیری شرکتهای جدید بخصوص در حوزه های اولویت دار جزیره نوآور قشم، تکمیل زنجیره ارزش صنایع اولویت دار جزیره نوآور قشم به منظور عبور از خام فروشی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر و تلاش در جهت جذب و انتقال فناوری های پیشرفته و نوین به جزیره در سطح ملی و منطقه ای.
* ایجاد و توسعه زیرساخت های مورد نیاز زیست بوم نوآوری و فناوری جزیره نوآور قشم (مانند دانش و فناوری، مراکز نوآوری تخصصی، شتابدهنده ها و سرمایه گذاری خطرپذیر و غیره) با محوریت ظرفیتهای موجود در جزیره نوآور قشم.
* تاسیس صندوق پژوهش و فناوری جزیره نوآوری قشم و همینطور صندوق های سرمایه گذاری جدید(مانند صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی و غیره) برای پشتیبانی از فعالیتهای فناورانه و خلاقانه در جزیره قشم.
* ایجاد فرصت های شغلی و توانمندسازی نیروی انسانی نخبه، مستعد برتر و تحصیل کرده در جزیره نوآور قشم و جذب و نگهداشت آنها.
در این توافق نامه معاونت علمی متعهد شد تا نسبت به پشتیبانی از تعریف طرح های دانش بنیان پیشران و همینطور تشکیل و راهبری کنسرسیوم های دانش بنیان با هدف رفع چالش ها و توسعه زنجیره های ارزش بومی و حوزه های اولویت دار جزیره نوآور قشم -شناسایی و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور با عنایت به نیازهای موجود در جزیره نوآور قشم و پشتیبانی از ایجاد و توسعه زیرساخت های مورد نیاز زیست بوم نوآوری و فناوری جزیره نوآور قشم اقدام نماید.
اولویت دهی و تسهیلگری در استفاده از ابزارهای قانون جهش تولید دانش بنیان و قانون پشتیبانی از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات با هدف توسعه شرکت ها و فعالیتهای دانش بنیان در جزیره نوآور قشم -حمایت از ایجاد و توسعه فرهنگ اقتصاد دانش بنیان و توانمندسازی فعالان علمی، فناوری و صنعتی جزیره نوآور قشم در این عرصه، پشتیبانی از شکل گیری و رشد کسب و کارهای نوپای دانش بنیان و فناور جدید با مشارکت ارکان زیست بوم (شتاب دهنده، مرکز رشد، کارخانه نوآوری و... ) از دیگر تعهدات معاونت علمی به حساب می آید.
سازمان منطقه آزاد قشم هم متعهد شد تا نسبت به شناسایی زنجیره های ارزش بومی جزیره قشم با تمرکز بر فرصت ها و مزیت های بومی آن و همینطور شناسایی نیازهای صنایع فعال در آن به منظور توسعه زنجیره های ارزش و تعیین موضوعات اولویت دار جزیره نوآوری قشم، پشتیبانی از تعریف طرح های دانش بنیان پیشران جهت استفاده از ظرفیتهای شرکتهای دانش بنیان در جهت بهره گیری از فرصت ها و مزیت های بومی جزیره نوآور قشم و حل نیاز صنایع فعال در آن و اولویت دهی اختصاص منابع جزیره نوآور قشم و اختیارات سازمان منطقه آزاد به شرکتهای دانش بنیان و فناور در جهت تقویت فعالیتهای دانش بنیان و حل مسائل بومی جزیره نوآور قشم (موضوع بند الف ماده ۱۲ قانون جهش تولید دانش بنیان) - اختصاص کمک های فنی و اعتباری از محل دارایی های سرمایه ای جزیره نوآور قشم برای تاسیس صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری جزیره نوآور قشم(موضوع بند ت ماده ۱۲ قانون جهش تولید دانش بنیان) اقدام نماید.1403/02/19
10:39:35
5.0 / 5
148
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان