کوشش برای بومی سازی انواع سیستم های فیلتراسیونی خون

کوشش برای بومی سازی انواع سیستم های فیلتراسیونی خون کارا پیام: «طراحی و ساخت غشای میکروفیلتراسیون (MF) با قابلیت جداسازی سلول های خون از پلاسما بمنظور استفاده در پروسه پلاسمافرزیس» عنوان طرح پسادکتری رحیم دهقان است که آنرا با راهنمایی جلال برزین و حمایت بنیاد ملی علم ایران به انتها رسانده است.


به گزارش کارا پیام به نقل از ایسنا، رحیم دهقان، دانش آموخته دکتری تخصصی مهندسی پلیمر - صنایع پلیمر از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران درباره ی این طرح توضیح داد: امروزه نیازمندی جوامع به دریافت خون بیش از پیش بالا رفته است. یکی از مهم ترین و ارزشمندترین فرآورده های خونی، پلاسمای خون است. سیستم پلاسمافرزیس محبوب ترین و سریع ترین روش نسبت به روش سانتریفیوژ در دریافت پلاسمای خون است.
وی توضیح داد: در روش پلاسمافرزیس بصورت مستقیم پلاسمای خون بیمار جداسازی شده و مجدد خون بیمار تحت شرایط فیزیولوژیک به بدن بازگردانده می شود. در این روش برای دریافت پلاسما، خون دریافتی از بدن اهداکننده از یک فیلتر که متشکل از یک غشاء با ساختار مشخص است، عبور کرده و پلاسما از خون کامل جدا می شود. بدین سبب غشاء در این سیستم، بازیگر نقش اصلی و قلب فرایند، پروسه جداسازی شمرده می شود.
این محقق در ادامه بیان کرد: در این تحقیق سعی کردیم تا با اتکا به تجربه های کسب شده در کارهای گذشته در حوزه طراحی و ساخت غشاهای مورد استفاده در فرآیندهای فیلتراسیون خون و مطالعات انجام شده دراین زمینه و همچنین نیاز بیش از پیش کشور به دریافت هرچه بیشتر پلاسمای خون، به طراحی فرمولاسیون و مهندسی ساختار غشاهایی با قابلیت جداسازی سلول های خون از پلاسما بپردازیم.
وی اشاره کرد: نیاز بیش از پیش به دریافت پلاسمای خون و توزیع آن در همه مناطق جغرافیایی، همیشه یکی از اولویت های سازمان انتقال خون بوده است. از پلاسمای خون برای درمان بیماریهای مختلفی استفاده می شود. به عنوان مثال در دوران همه گیری بیماری COVID-۱۹، به ویژه قبل از ظهور واکسن ها، یکی از راهکارهای درمانی پیشنهاد شده استفاده از پلاسمای بیماران مبتلا شده و بهبود یافته برای درمان سایر بیماران بوده است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، دهقان تاکید کرد: پلاسمای خون از ارزشمندترین و در بعضی موارد از کمیاب ترین فرآورده های خونی به شمار می آید. دلیل اصلی کمبود پلاسمای خون، کمبود زیرساخت مناسب برای دریافت خون یا دریافت مستقیم پلاسما از اهداکنندگان است؛ بدین سبب باتوجه به فقدان بستر تولیدی برای این نوع غشاها و همین طور کمبود فیلترهای وارداتی برای کل جامعه و عدم دسترسی همه نقاط کشور به این سیستم ها، بنظر می رسد تمرکز بر روی تولید داخلی غشاهای مورد استفاده در فیلترهای جداساز پلاسما از سلول های خون از ضروریات صنعت مربوطه شمرده می شود.
دهقان در آخر اشاره کرد: انتظار می رود با ساخت و توسعه محصول حاصل از این تحقیق، بتوان زیرساخت علمی و عملی لازم برای بومی سازی انواع سیستم های فیلتراسیونی خون را در کشور ایجاد کرد.1403/04/19
15:08:10
5.0 / 5
40
تگهای خبر: صنعت , فیلتر , هك , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان