فریب نخورید تلگرام سیاه مشكل امنیتی دارد!

فریب نخورید تلگرام سیاه مشكل امنیتی دارد! كارا پیام: یك كارشناس امنیتی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه صرف حضور یك اپلیكیشن در ماركت های آنلاین نمی تواند تضمین كننده امنیت آن ها باشد، نصب آنتی ویروس های معتبر را كه اصل بوده و در ایران نمایندگی دارند بهترین راه برای جلوگیری از آلودگی به برنامه های مخرب دانست تا درصورت بروز مشكل بتوان به آن ها مراجعه نمود.


نوید نیك پی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به بازار فروش فیلترشكن و سایر برنامه هایی كه بعد از فیلترینگ تلگرام بوجود آمده است، اظهار نمود: متاسفانه هیچ گونه آگاهی سایبری در این زمینه وجود ندارد. كاربران نباید به هر قیمتی به نصب فیلترشكن اقدام نمایند زیرا اصولا كسانی كه فیلترشكن را به صورت مجانی عرضه می كنند، حتما اهداف و قصدی از این كار دارند و این طور نیست كه با طراحی این برنامه ها بخواهند كمكی به ما كنند.

وی با ذكر یك مثالی درباره برنامه های مخرب موجود در بازار اظهار نمود: به تازگی اپلیكیشنی به اسم تلگرام سیاه آمده كه لوگویش سیاه است. این اپلیكیشن با یك فیلترشكن تركیب شده و به تلگرام متصل است. اما برخی كه این برنامه را نصب می كنند، مدعی هستند اطلاعاتشان از گوشی پاك شده یا ترافیك اینترنتشان افزایش یافته است. حتی با نصب برنامه كسپراسكای روی دستگاه اندرویدی سریعا تشخیص داده شد كه این برنامه مشكلات امنیتی دارد.

این كارشناس درباره فایل های APK انتشار یافته در شبكه های اجتماعی كه افراد را به دانلود دعوت می كند، با ذكر یك مثال توضیح داد: به تازگی گزارشی درباره برنامه ای منتشر گردید كه APK این جاسوس افزار با استفاده از كانال های پیام رسان های اجتماعی انتشار یافته بود. به این APKها هم نباید اعتماد كرد زیرا كسی كه این برنامه ها را طراحی می كند، نیت خیری ندارد و طبیعتا برای هدفی این كار را انجام می دهد. اگر ما این موارد را درك نماییم، سراغ چنین برنامه هایی نمی رویم.

نیك پی با اشاره به اینكه صرف حضور یك اپلیكیشن در گوگل پلی و اپ استور هم نمی تواند تضمین كننده باشد، اظهار داشت: همین ماركت ها هم جای كاملا مطمئنی نیستند، باید دید استفاده از یك برنامه چقدر ارزش دارد كه بخواهیم آن را از هر ماركتی دانلود نماییم. اگر می خواهیم برنامه ای را نصب نماییم كه مدیر و شركت تهیه كننده ی آن، مشخص نمی باشد و طبیعتا پشتیبانی برای آن وجود ندارد، دلایل خوبی است كه به سمت این اپلیكیشن نرویم.

وی ادامه داد: اگر مطالبه ای هم روی تلگرام داریم، باید به روش قانونی آن را دنبال كنیم؛ نه اینكه استفاده از فیلترشكن تا این اندازه رواج پیدا كند و مشكلات زیادی به وجود آورد. همین اپلیكیشن های فیلترشكنی كه با تلگرام تركیب شده و حتی تعداد دانلود بالایی هم دارند، قابل اعتماد نیستند. حتی برخی این برنامه ها را نصب می كنند و برای آن پول هم می گیرند و ادعای نصب تلگرام بدون فیلتر دارند، اما نباید به آن ها اعتماد كرد.

از آنتی ویروس های معتبر استفاده كنید

این كارشناس با اشاره به اینكه خیلی از كاربرانی كه درگیر مسائل امنیتی می شوند، مفهوم فیلترشكن و نصب آن را نمی دانند و تا زمانی كه دچار مشكل شوند هم آن را درك نمی كنند، اضافه كرد: محصولات خوبی با قیمت پایین برای آنتی ویروس های مختلف وجود دارند كه اگر نمایندگی معتبر داشته باشند و پشتیبانی آن ها موجود باشد، از اطلاعات حفاظت و برای تشخیص برنامه های مخرب عمل به خوبی می كنند.

نیك پی نصب آنتی ویروس های معتبر را بهترین راه برای جلوگیری از آلودگی دانست و اظهار داشت: باید از آنتی ویروس های معتبری بهره برد كه اصل بوده و در ایران نماینده داشته باشند تا در صورت بروز مشكل بتوان به آنها مراجعه نمود. البته در همین زمینه هم بازار مكاره وجود دارد. برخی ادعا می كنند آنتی ویروس اورجینال دارند، در صورتی كه نمی توان از اصل بودن و پشتیبانی آن ها مطمئن بود. بلكه باید با یك جست وجوی ساده نمایندگی شركت هایی كه در ایران فعالیت های مربوط به آنتی ویروس می كنند را یافته و به آن ها مراجعه نمود.

به گزارش كارا پیام به نقل از ایسنا، مسدود شدن اپلیكیشن پیام رسان تلگرام در ایام گذشته سبب شده فضا برای سودجویان در جهت سوءاستفاده از عدم آگاهی مردم و تشویق آن ها به دانلود و نصب برنامه هایی به اسم فیلترشكن و تلگرام بدون فیلتر باز شود تا بتوانند از این طریق اقدام به سرقت اطلاعات كاربران و ورود برنامه های مخرب كنند.

به همین جهت، كارشناسان همواره به كاربران اخطار می دهند كه به هیچ عنوان فریب این دست تبلیغات را نخورده و از نصب این گونه نرم افزارها و اپلیكیشن ها كه ممكن است بدافزارهای مخرب و جاسوسی باشد، خودداری كنند.
1397/02/19
13:24:56
5.0 / 5
4807
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان