خطرناك ترین فروشگاه آنلاین موبایل شناسایی شد

خطرناك ترین فروشگاه آنلاین موبایل شناسایی شد به گزارش كارا پیام فروشگاه آنلاین ۹Game.com كه برای دانلود بازی های مجانی اندرویدی مورد استفاده قرار می گیرد، بعنوان فروشگاه آنلاینی كه بیشترین برنامه های مخرب را در خود جای می دهد در سال ۲۰۱۹ شناسایی شد.


به گزارش كارا پیام به نقل از زددی نت، فروشگاه ۹Game با بیشترین تعداد برنامه جدید مخربی كه در آن آپلود شده، در صدر لیست فروشگاه هایی با برنامه های مخرب قرار گرفت و همینطور به صورت كلی در لیست فروشگاه هایی با بیشترین برنامه های مخرب هم در نخستین رتبه جای گرفت.
در سال ۲۰۱۹ معادل ۶۲ هزار و ۶۶۹ برنامه مخرب جدید در ۹Game آپلود شده بود.
در این رتبه بندی، بعد از ۹Game، با فاصله ای قابل توجه، فروشگاه رسمی دانلود برنامه های اندرویدی یعنی گوگل پلی استور قرار داد كه ۲۵ هزار و ۶۴۷ برنامه مخرب در آن آپلود شده است. البته در حالیكه پلی استور در دومین رتبه فهرست آپلود بدافزارهای جدید قرار دارد، تأثیر این فروشگاه آنلاین بر دانلود برنامه های مخرب توسط كاربران اندرویدی ظاهرا كمتر است.
پلی استور در بین پنج فروشگاه آنلاینی كه بیشترین تأثیر اپلیكیشن های مخرب را در گوشیهای اندرویدی داشته اند، قرار نگرفته است. این لیست شامل ۹Game در رتبه اول، feral apps (عباراتی كه برای انتشار اپلیكیشن ها در خارج از هر اپ استور و معمولا در وب سایت ها استفاده می شود) در رتبه دوم، Vmall app store در رتبه سوم، Xiaomi app store در رتبه چهارم و Qihoo ۳۶۰'s Zhushou store در رتبه پنجم می شود.
یكی از غایبان قابل توجه در این لیست، فروشگاه آنلاین اپل است و به نظر می آید این مورد نتیجه مستقیمی از فرایند بررسی انفرادی اپل برای قرار دادن اپلیكیشن ها در فروشگاهش باشد كه در مقایسه با فرایند خودكاری كه توسط اغلب فروشگاه های اپلیكیشن مورد استفاده قرار می گیرد، بهتر می تواند برنامه های مخرب را شناسایی كند.
از طرفی گوگل هم با وجود اینكه به خیلی از برنامه های مخرب اجازه ورود به پلی استور خویش را می دهد، برای پیدا كردن این برنامه های مخرب هم تلاش زیادی می كند و سرعت آن بهبود یافته، به صورتی كه تعداد برنامه های مخرب در این فروشگاه در سال ۲۰۱۹، ۷۶.۴ درصد كاهش داشته است. به صورت كلی هم تعداد برنامه های مخرب مشاهده شده در تمامی فروشگاه های آنلاین، در سال ۲۰۱۹، ۲۰ درصد كاهش یافته و از ۲۱۳ هزار و ۲۷۹ عدد در سال ۲۰۱۸، به ۱۷۰ هزار و ۷۹۶ عدد رسیده است.
البته به نظر كارشناسان RiskIQ، این روند نزولی حیرت انگیز است، چونكه حالا برنامه های بیشتری در حال توسعه هستند. در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۸.۹ میلیون برنامه جدید در فروشگاه های آنلاین آپلود شدند در حالیكه این عدد در مقایسه با سال ۲۰۱۸ كه ۷.۵ میلیون برنامه جدید در فروشگاه های آنلاین وجود داشت، ۱۸ درصد رشد داشته است.
بیشتر این برنامه های جدید (چه مخرب و چه غیرمخرب) از جانب توسعه دهندگان چینی تولید شده اند. سه فروشگاه آنلاین برتر اپلیكیشن موبایل در سال ۲۰۱۹ از نظر آپلود برنامه جدید، شامل APK GK با یك میلیون و ۶۸۷ هزار و ۷۵۷ برنامه، APK Pure با ۸۹۰ هزار و ۴۷۹ برنامه جدید و Android Apps APK با ۸۰۹ هزار و ۸۱۸ برنامه جدید، همه از كشور چین بودند. گوگل با ۷۱۴ هزار و ۶۷۸ برنامه جدید و اپل با ۴۶۵ هزار و ۶۷۶ برنامه جدید، به ترتیب در رتبه های چهارم و پنجم قرار گرفتند.1398/12/20
18:21:03
5.0 / 5
3853
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان