31 پروژه در سامانه تقاضا و عرضه پژوهش به پایان رسید

31 پروژه در سامانه تقاضا و عرضه پژوهش به پایان رسید به گزارش كارا پیام مسئول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی عتف اظهار داشت: 31 پروژه پژوهش و فناوری در سال 1398 در سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری (ساتع) به پایان رسید.به گزارش کارا پیام به نقل از دبیرخانه شورای عالی عتف، پیام چینی فروشان درباب سامانه ساتع اظهار داشت: سامانه ساتع با هدف رفع نیازمندی ­ها و مشکلات فناورانه دستگاه­ های اجرایی کشور توسط توانمندی ­های پژوهش و فناوری موجود در دانشگاه­ ها، پژوهشگاه­ ها، شرکت ­های دانش بنیان و واحدهای فناور کشور در دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری طراحی و راه ­اندازی شده است.
مسئول امور پژوهش فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی عتف در ادامه اضافه کرد: این سامانه بستری جهت تبادل فناوری و تسهیل پروسه ارتباط میان عرضه­ کنندگان فناوری و متقاضیان آنهاست که موجب تغییر رویکرد فعالیت­ های علمی و پژوهشی کشور به مسئله محوری، ایجاد فضای مناسب برای شکل­ گیری اقتصاد دانش بنیان، انتقال نتایج دستاوردهای پژوهشی از مراکز علمی و پژوهشی و شرکت­ های دانش بنیان داخلی به صنایع کشور می ­شود.
وی در ادامه گفت: با وجود وجود موانع و چالش­ های متعدد، در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۱۴۰۰ میلیارد ریال از طرف شرکت­ ها، بانک ­ها و موسسات دولتی به حساب خزانه­ داری کل کشور بابت اجرای قراردادهای ثبت شده در سامانه ساتع واریز گردید؛ که مبلغ ۳۸۰ میلیارد ریال، برمبنای میزان پیشرفت پروژه­ ها، به آنها پرداخت گردید.
چینی فروشان درباب اجرای دقیق پروسه ورود و ثبت از جانب شرکت­ ها، بانک ­ها و موسسات دولتی به سامانه ساتع اصرار کرد و گفت: باتوجه به نوپا بودن این سامانه و ناآشنایی خیلی از مراکز علمی و پژوهشی با پروسه اجرایی سامانه، خیلی از گزارش ­های پیشرفت با تأخیر از طرف مجریان پروژه­ ها جهت بررسی در سامانه به ثبت رسید که موجب به تعویق افتادن پرداخت ­ها گردید، همین طور پروسه طولانی ثبت و انعقاد قراردادها توسط دستگاه ­های اجرایی سبب شده بیشتر قراردادها در نیمه دوم سال منعقد شود.
مسئول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی مشخصات پروژه های تبت شده در این سامانه اظهار داشت: بر طبق اطلاعات موجود در سامانه ساتع، حدود ۱۰۰ پروژه به ثبت رسیده در سامانه دارای میزان پیشرفت بیشتر از ۵۰ درصد بوده ­اند که از میان آنها ۳۱ پروژه پژوهشی خاتمه یافته است. در مجموع ۵۱ گزارش، ۳ کتاب، ۳ مقاله، ۶ مورد توسعه فناوری و ۴ مورد تغییر در فناوری های موجود از اجرای این پروژه ها حاصل شده است. از دیگر دستاوردهای این پروژه ­ها می ­توان تولید ماشین آلات، تجهیزات و نرم افزار یارانه ای اشاره نمود.
وی میانگین کلی پیشرفت پروژه­ های ثبت شده در سامانه ساتع برابر ۲۱ درصد اعلام نمود.
چینی فروشان در آخر ضمن تشکر از شرکت ­ها، بانک­ ها و موسسات دولتی بابت ثبت بموقع و دقیق اطلاعات اضافه کرد: باتوجه به تجربیات کسب شده طی ۲ سال راهبری این سامانه توسط دبیرخانه شورای عالی عتف، همین طور همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و خزانه­ داری کل کشور در طراحی سازوکارها جهت تسهیل و روانکاری فرایندهای اجرایی شاهد دستاوردهای بهتری در سال ۱۳۹۹ خواهیم بود.


منبع:

1399/04/25
00:04:15
5.0 / 5
2472
تگهای خبر: بانك , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان