معاون وزیر علوم تأكید كرد:

ضرورت گسترش پارك های علم و فناوری استانی

ضرورت گسترش پارك های علم و فناوری استانی كارا پیام: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بر ضرورت گسترش پارك های علم و فناوری استانی در كشور تاكید نمود.


به گزارش خبرگزری مهر به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بر ضرورت گسترش پارک های علم و فناوری استانی در کشور تاکید نمود.
وی در نشست روسای پارک های علم و فناوری که به میزبانی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) برگزار شد، با اشاره به آغاز سفرهای استانی در امتداد ساماندهی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری گفت: در چند سال اخیر جزو پنج کشوری هستیم که بالاترین رشد کیفی مقالات در دنیا را داشته است.
وی اشاره کرد: رتبه کیفی کشورمان یعنی میزان استنادات به مقالات نیز به ۱۵ رسیده است؛ این در حالیست که تا چند سال قبل رتبه ایران دراین زمینه ۳۰ بود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در یک دهه اخیر موضوع توسعه فناوری به مدد دانش رواج یافته است. همین طور سازوکارهای تبدیل علم به فناوری و سپس فناوری به محصول در کشور فراهم شده که پارک های علم و فناوری نقش محوری دراین زمینه دارند.
به گفته وی، در حوزه توسعه فناوری هنوز اوایل راه هستیم و علاوه بر نهادهای فناور، نقش پذیران دیگری وجود دارند که به همکاری آنان نیاز است.
رحیمی با تاکید بر ضرورت گسترش پارک های علم و فناوری استانی اشاره کرد: سیاست این است که در هر استان یک پارک جامع داشته باشیم و باید در جهتی حرکت نماییم که رئیس پارک استان به استاندار فناوری استان تبدیل گردد.
وی نسبت به عملکرد خلاقانه پارک های استانی اصرار کرد و اظهار داشت: بااینکه اصول اولیه پارک های علم و فناوری یکسان است، اما تفاوت های پارک ها باید مشهود و رقابت مبتنی بر نوآوری و ابتکارات باید اصل باشد؛ چونکه پارک ها مراکز نوآوری هستند و بدین سبب نخستین مظهر نوآوری باید در پارک دیده شود که خوشبختانه زمینه آن موجود است.
مستقل شدن هیئت امنای ۳ پارک علم و فناوری استانی
سپس مهدی کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: در امتداد ادغام فعالیت پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها، امضای توافق نامه بین دانشگاه های استان با پارک استانی شروع شده و این روند ادامه دارد.
وی با اشاره به پروژه هم سرمایه گذاری که با کمک صندوق نوآوری شروع شده، اشاره کرد: مخاطبان این پروژه پارک ها و مراکز رشد هستند و امیدواریم این برنامه در هفته پژوهش و فناوری به ثمر برسد.
کشمیری در ادامه به آماده سازی برخی از شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری برای ورود به بازار بورس اشاره نمود و اضافه کرد: امیدواریم ۱۵ الی ۲۰ شرکت تحت پوشش این برنامه قرار گیرند تا نهایتاً سه تا پنج شرکت حتما وارد پروسه بورس شوند.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت اشاره کرد: دراین زمینه با شرکت کارگزار بورس نیز رایزنی شده و آماده هستیم تا شرکت ها وارد پروسه آموزش معاملات شوند. مشخصاً شرکتی باید وارد این پروسه شود که قابلیت بورس پذیری داشته باشد؛ بدین معنا که اندوخته مالی شرکت، جهش های آن و گذشته خوب مالی شرکت باید مد نظر قرار گیرد.
کشمیری همین طور از مستقل شدن هیئت امنای ۳ پارک علم و فناوری استانی آگاهی داد و اضافه کرد: اخیراً سه پارک یزد، خراسان شمالی و فارس موفق شدند که هیئت امنای مستقل داشته باشند و این برنامه باید برای سایر پارک ها نیز ادامه داشته باشد.
وی اشاره کرد: پارک های علم و فناوری شرایط خوبی از لحاظ حمایت های بیرونی دارند و باید متناسب با این مسئولیت پذیری و ظرفیت، در درون نیز از جهت توانمندسازی نیروی انسانی و زیرساخت سیستمی خودشان را تجهیز کنند.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، با اشاره به فصل بودجه ریزی افزود: طبیعی است اولویت اول تمام نمایندگان ابتدا تامین منابع خودشان است، اما در کنار آن باید به حوزه پارک های علم و فناوری توجه داشته باشند تا بتوانیم جهشی در منابع داشته باشیم.
لزوم ادغام فعالیت پارک های علم و فناوری با دانشگاه
در ادامه این جلسه نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران که به صورت ویدئو کنفرانس در این جلسه شرکت داشت، با اشاره به پررنگ شدن حضور پارک های علم و فناوری اظهار نمود: متاسفانه هنوز از ظرفیت های علمی دانشگاه ها برای بهبود عملکرد و توسعه تکنولوژی استفاده نمی گردد.
وی با اشاره به لطمه های وضع موجود بیان کرد: از نظر ساختاری عموماً نیازها از بالا ایجاد می شود و نهایتاً سازمان مستقل از زمینه های اصلی خود شکل می گیرد که این مساله را می توان به وضعیت صنعت و دانشگاه ها تعمیم داد؛ این در حالیست که امروزه ادغام فعالیت پاک های علم و فناوری با دانشگاه ها بیش از گذشته احساس می شود.
رئیس دانشگاه تهران با اعلان اینکه هنوز فعالیت پارک های علم و فناوری در زنجیره فعالیت دانشگاه ها و دانشجویان قرار ندارد، بیان کرد: هنوز درصد کمی از دانشجویان از ظرفیت ها و قابلیت های پارک های علم و فناوری آگاه هستند و لازم است که زنجیره کامل علم تا خلق ثروت و کسب و کار روان تر شود.
صدیق رئیس فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) نیز در این جلسه گفت: باید اقداماتی در دستور کار قرار گیرد که از آن جمله می توان به موضوع مقررات پارک های علم و فناوری اشاره نمود.
وی با اعلان اینکه مقررات معافیت مالیاتی پارک های علم و فناوری با شرکت های دانش بنیان اختلاف ریشه ای و اساسی دارد، افزود: شرکت های مستقر در پارک ها از مزایای مناطق آزاد برخوردار می شوند؛ این در حالیست که معافیت شرکت های دانش بنیان تنها مربوط به محصولات آنها می شود.
سپس مهندس چینی فروشان، مدیر امور تقاضا محور شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری به ظرفیت موجود در سامانه ساتع و همین طور منابع جذب شده اشاره و نقشه راهی برمبنای آن ترسیم کرد.
وی در ادامه به توضیح چالش های فرایندی و قانونی اشاره نمود و برای رفع آنها پیشنهادهایی ارائه داد.


منبع:

1399/07/18
21:46:12
5.0 / 5
1736
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان