با ویژگی های سندرم تخمدان پلی كسیستیك؛

دو رده سلولی نامیرا شده گرانولوزا تولید شد

دو رده سلولی نامیرا شده گرانولوزا تولید شد به گزارش كارا پیام محققان بانك سلولهای انسانی و جانوری موفق به تولید دو رده سلولی نامیرا شده از سلول های گرانولوزای نرمال و گرانولوزایی با خصوصیت های سندرم تخمدان پلی كسیستیك شدند.به گزارش کارا پیام به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر عبدالرضا دانشور آملی، مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری این مرکز اظهار داشت: سلول های گرانولوزا همچون سلول های حایز اهمیت در پروسه باروری هستند.
وی اضافه کرد: هر گونه اختلال در متابولیسم این سلولهای گرانولوزا می تواند منجر به ناباروری شود کما اینکه علت اصلی ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک، اختلال در پروسه های آنزیمی سلول های گرانولوزای این بیماران است که از شایع ترین علل ناباروری در زنان شمرده می شود.

مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اظهار داشت: مطالعات بنیادی در جهت بررسی مسیرهای متابولیسمی این سلول ها می تواند به درک و بررسی درمان های دارویی کمک نماید.
وی با اعلان اینکه اغلب پژوهشگران در این عرصه از سلول های اولیه گرفته شده از بیمارانی که در فرآیند درمان ناباروری قرار دارند، استفاده می نمایند اضافه کرد: کار با این سلول های اولیه باتوجه به طول عمر پایین و محدودیت پاساژ پذیری آنها دشوار است. بر طبق پژوهش انجام گرفته، دو رده سلولی فوق الذکر توسط پژوهشگران بانک سلولهای انسانی و جانوری تولید و در کلکسیون رده های سلولی این بانک نگهداری می شوند.
به گزارش کارا پیام به نقل از مهر، نتایج این پژوهش در ژورنال سیتوتکنولوژی به چاپ رسیده است.


منبع:

1399/08/18
20:19:06
5.0 / 5
1724
تگهای خبر: بانك , تكنولوژی , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کارا پيام
karapayam.ir - تمامی حقوق سایت كارا پیام متعلق به مالک دامنه است

كارا پیام

پیام رسان